Para ve mutluluk ilişkisi: Para mutluluğu satın alabilir mi?

Para ve mutluluk arasındaki ilişki şöyle açıklanıyor: Parayı nasıl harcadığınız ne kadar para kazandığınızdan daha önemli. Fakat biliyoruz ki tek başına para mutluluğu satın alamaz ama mantıklı harcamalarla daha iyi hissetme şansınız var.

Ev, araba ve tatil gibi büyük harcamalardan ziyade küçük harcamalar büyük bir etki yaratarak sizi daha çok mutlu edebilir.

İşte kişisel mutluluğunuzu tavana çıkaracak 5 şey:

İç hesaplaşmanıza yardımcı olacak şeyler

Para mutluluğu satın alabilir mi?
Duygu ve düşüncelerinizi yazarak toparlayabilirsiniz

Herkes iç gözlemini farklı şekilde yapar. Bazıları sadece düşünerek bazıları da yazarak. Örneğin günlük tutmak biraz eski moda kalsa da düşüncelerinizi bir yere yazmak mutluluğunuzu arttırabilir. Çoğu yetişkin için günlük yazmak kompozisyon yazmakla aynı. Oysa ki günlüğünüze içinizden gelen her şeyi kendinizi kasmadan yazmanız mümkün. Fakat daha düşsel meditasyonlar peşindeyseniz ekonomik rahatlatıcı uygulamalar mevcut. Bunlardan Rain Rain ve Calm adlı uygulamalar ruh sağlığınıza iyi gelebilir.

Çiçekler

Para mutluluğu satın alabilir mi?
Evinize alacağınız bir çiçek anında modunuzu değiştirebilir

Evinizi ve çevrenizi çiçeklerle donatmanız sizi anında mutlu edecek şeylerden biridir. Bitkiler evdeki hava kalitesini arttır, dolayısıyla yaşam kalitemiz de artmış olur. Yapılan bir araştırmaya göre evinizdeki iç ortam bitkileri hastaneye göre hastalarda daha hızlı bir iyileşme sağlıyor. Aynı etki ağrı kesiciler için de geçerli.

Takip cihazları

Kaybettiğimiz şeyleri bulmaya çalışmamız günde yaklaşık 10 dakikamızı alıyor ve günde yaklaşık 9 adet eşya kaybedebiliyoruz: telefonlar, anahtarlar, cüzdanlar, eldivenler vs. Bu takip cihazı sayesinde kaybettiğiniz zamanı geri alabilir ve bozulan sinirlerinizi toparlayabilirsiniz. Kaybetmek istemediğiniz eşyalarınıza bu cihazı taktığınızda Bluetooth sinyalleri sayesinde onun nerede olduğunu görebilirsiniz. Bu işlemi başarıyla yapan Tile ve TrackR cihazlarını inceleyebilirsiniz.

Spor Kıyafetleri

Para mutluluğu satın alabilir mi?
Spor yaparken güzel gözükmeniz sizi motive eder

Egzersiz yapan kişiler size vücutlarında pompalan endorfin sayesinde mutluluğu üst seviyelerde tattıklarını söylerler. Fakat spor yapmaya başlamak için sadece bilgi ve irade yeterli olmayabiliyor. Bir şeyi yaparken mutlu olmanın yolu o işi yaparken güzel gözüküyor olmaktan geçebilir. Spor yaparken eski tişörtlerinizi giymek yerine ter emici ve üzerinizde fit bir görünüm sunan kıyafetleri satın alın.

Para yardımı yapmak

Para mutluluğu satın alabilir mi?
Mutluluk yolu yardım etmekten geçer.

Para yardımı, kişisel fedakârlıktan ve vermekten çok, almaktır. Diğer bütün saydığımız her şey kendinize yaptığınız harcamalardı. Para yardımı demek sadece büyük düğün hediyeleri ya da arkadaşlarınıza yemek ısmarlamak değil. Bunun içerisinde bir sürü küçük yardım sayılabilir, örneğin bir başkasının park ücretini ödemek veya ihtiyacı olan birine kıyafet almak gibi. Emin olun mutluluğu hissedeceksiniz.

Kaynak:

Daily Worth

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Hayal etmek her zaman mutluluk getirmiyor

Mutlu olmak için vazgeçmeniz gereken 7 alışkanlık

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!