Mutlu olmak için vazgeçmeniz gereken 7 alışkanlık

Herhangi bir haber sitesine baktığınızda aslında hayatınızın ne kadar da yolunda gittiğini kolayca fark edebilirsiniz. Ancak buna rağmen birçoğumuzda huzursuzluk, mutsuzluk, tatminsizlik ve hayatın yolunda gitmediğine dair mutsuzluk hissi hakim. Peki bu nasıl oluyor? Dünyanın dört bir yanında, çeşitli felaketlerle mücadele etmeye çalışan insanlar her şeye rağmen mutlu görünürken siz neden kendinizi bu kadar mutsuz hissediyorsunuz? Acaba kimsenin bilmedikleri bir sırları mı var?

Aslında ortada bir sır yok. Var olan tek şey, sizin kendinizi mutsuz etmek için bazı kötü alışkanlıklar edindiğiniz. Üstelik bunu kötü bir insan olduğunuz için değil, farkında olmadan yapıyorsunuz. Bu kötü alışkanlıkları fark ederseniz, onları değiştirmeniz daha kolay olur ve böylece yaşadığınız hayat sizi daha çok mutlu eder.

Mutlu olmak için vazgeçmeniz gereken 7 alışkanlık
Yaşadığınız anı hissedin ve kafanızın içindeki olumsuz düşüncelerin sesini kısın.

Biz de Uplifers olarak mutlu insanların özenle kaçtığı, sizin de vazgeçmeniz gereken kötü alışkanlıkları sıraladık:

1. Fazla incelemek ve olumsuz düşünmek

Bir şeyler yolunda gitmediğinde “neden böyle oldu” diye endişelenmeye ve bunların ne anlama geldiğini mi düşünmeye başlıyorsunuz? Belki kendinizi veya başkalarını suçluyorsunuz. Bu durumla mücadele edebilmek için öncelikle hayatın kendisinin mükemmel olmadığını kabul edin. Bazen olumsuzluklar yaşanabilir. Bunun nedenleri veya sorumluları pek de önemli olmayabilir. Yaşadığınız anı hissedin ve kafanızın içindeki olumsuz düşüncelerin sesini kısın.

2. Sorgusuz sualsiz kabullenmek

Küçük ya da büyük olması fark etmez, hayatta her zaman şükredilecek bir şeyler bulabilirsiniz. Yaşadıklarınızı sorgusuz sualsiz kabul ederek, size getirdikleri büyülü gücü kaybetmelerine neden olabilirsiniz. Bunun üstesinden gelmek için hayatta yaşadığınız acıları, aldığınız yaraları hesaba katın. Bu sayede yara almadığınız her günün sonunda şükredecek daha çok şeyiniz olur.

3. Kendini başkalarıyla kıyaslamak

Kendinizi başkalarıyla kıyaslarken kendinizin en kötü halini, başkalarının en iyi haliyle karşılaştırdığınızı unutmayın. Hayattaki tek adaletli kıyaslama, eski halinizle şimdiki haliniz arasında yapacağınız kıyaslamadır. Ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görmek büyük bir motivasyon ve mutluluk kaynağı olur.

4. Ertelemek

Yapmanız gereken şeyler kafanızın için bir kılıç gibi asılıyken nasıl mutlu olabilirsiniz? Kendinize bir liste yapın, önceliklerinizi belirleyin, yapılması gerekenleri sıralayın. Bazılarını yerine getirdikçe listeyi temize çekin ve yeniden yapın. Hedeflerinize ulaştıkça daha mutlu olabilirsiniz.

Mutlu olmak için vazgeçmeniz gereken 7 alışkanlık
Gerçek mutluluk tembellik yaparak gelmiyor. Biz insanlar, başardığımız hedeflerimizle mutlu olmaya odaklanmış yaratıklarız.

5. Tembellik

Günümüzde birçok kitle iletişim aracı mutluluğun tarifini plajda uzanıp, içkini yudumlamak ve başka hiçbir şey yapmamak olarak tanımlıyor. Bunun eğlenceli olduğuna şüphe yok ancak ne kadar süre bu şekilde devam edebilir ki? Oysa gerçek mutluluk tembellik yaparak gelmiyor. Biz insanlar, başardığımız hedeflerimizle mutlu olmaya odaklanmış yaratıklarız. Size gerçek mutluluğu getirecek olan şey çok çalışmak ve emeklerinizin meyvesini toplamak.

6. İlişkilerinize değil işinize öncelik vermek

Bazı insanlar çalışmaktan başka hiçbir şey yapmaz. Evet, çalışmak önemlidir ancak hayattaki en önemli şey bu değil. Çok basit bir gerçek var; insanoğlu sosyal bir varlık. Hayattaki hedeflerinizi gerçekleştirmek için çalışmaya ne kadar ihtiyacınız varsa, eve geldiğinizde huzurlu bir yuvayla karşılaşabilmek için ilişkilerinize özen göstermeniz gerekir.

7. Mutluluğu maddi şeylerde aramak

Yeni bir araba, yeni televizyon, yeni ev almanın sizi mutlu edeceğini sanıyorsanız bunu tekrar düşünün. Böyle bir mutluluk gerçekten hayatın iniş çıkışlarına dayanabilir mi? Hayattaki en önemli şey sağlığınız ve ilişkileriniz. Bunlara odaklanın, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Kaynak:
Pick the Brain

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!