1 dakikadan daha kısa bir sürede daha mutlu hissetmenizi sağlayacak 8 mutluluk önerisi

İnsan psikolojisi, hayatta kalma içgüdüleri nedeniyle olaylara sürekli negatif yönlerinden bakmaya ve tüm olasılıkların önce olumsuz olanlarını görmeye eğilimli. Bu nedenle mutlu olmak için yaptığımız aktivitelere bile zaman zaman olumsuz yaklaşabiliyor; gün sonunda kendimizi stresli, mutsuz ve huzursuz hissedebiliyoruz.

Zaman zaman edindiğimiz bu negatif bakış açısı  kronik hale geldiğinde, yani yaşadığımız olaylara negatif yönleriyle yaklaşmayı ve şüpheci olmayı alışkanlık haline getirdiğimizde psikolojik rahatsızlıklara kadar varabilen ciddi sorunlar meydana gelebiliyor.

İş yoğunluğu ya da hayatımızdaki diğer stres unsurları nedeniyle bu aralar kendinizi her zamankinden daha mutsuz ve umutsuz hissediyorsanız, yalnızca bir dakikanızı alacak mutluluk formüllerimize göz atmanızı öneriyoruz.

1. Yapmacık gelse bile olumsuz durumlara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmayı deneyin

pozitife odaklan

 

Olumsuz bir düşüncenin durmadan zihninizi kurcalamaya başladığı zamanlarda, bu düşünceyi ani bir geçişle pozitif yönde değiştirmeyi deneyin. Örneğin, eski pantolonunuza sığamadığınızda ‘Basenlerim çok genişledi. ’diye düşünmek yerine ‘Kendimi her koşulda olduğum gibi seviyorum.’düşüncesini zihninize yerleştirmeye çalışın. Zihninizdeki bu ve bunun gibi ani değişimler, vücudunuzdaki kimyasalları etkileyerek kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

2. Dans edin

dans edin

hayatınızın hangi alanında sıkıntı yaşıyor olursanız olun, hareketli bir müzik açmak ve kendinizi müziğin ritmine bırakmak daima daha mutlu ve pozitif hissetmenizi sağlayacaktır. Hareket etmek, salgıladığınız endorfinin kanınıza daha hızlı karışmasını sağlar ve kısa sürede mutluluk verir.

3. Şarkı söyleyin

Singing

Şarkı söylemek de, tıpkı hareket etmek gibi vücuttaki endorfin seviyesini kısa bir sürede artıran bir aktivitedir. Nefes alışverişlerinizin artması, müziğe odaklanmanız ve kendinizi müziğin akışına bırakmanız kısa sürede modunuzun olumlu yönden değişmesini sağlayacaktır.

4. Meditasyon yapın

meidtasyon

Meditasyon denildiğinde herkesin aklına mumların ve tütsülerin yandığı bir odada, mindere oturup bağdaş kurulması gereken bir aktivite gelse de, sizi rahatlatan ve zihninizdeki karmaşadan uzaklaşmanızı sağlayan her aktivite meditasyon kategorisinde sınıflandırılabilir. Meditatif ve rahatlatıcı aktivitelerle hayatınızdaki stress unsurlarından uzaklaşabilir ve kendinizi kısa bir sürede çok daha mutlu hissedebilirsiniz.

5. Kendinize iltifat edin

iltifat

Biraz narsistçe gelebilir ancak kendinize iltifat etmeki olumsuz ruh halinden kurtulmanın en kolay ve kısa çözümlerinden biridir. Kendinizi kötü hissettiğiniz ve umutsuzluğa düştüğünüz anlarda ‘Ben değerliyim, kendimi olduğum gibi ve her şeyimle seviyorum’gibi pozitif iltifatlarda bulunmak, kendinize olan güveninizi yerine getirecek ve kendinizi daha mtlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu uygulama, başlangıç aşamasında biraz amaçsızca ve komik görünebilir ancak alışkanlık haline getirdiğinizde hayatınızda sizi mutsuz eden unsurların azaldığını göreceksiniz.

6. Çocuklar gibi kahkaha atın

kahkaha atın

Kahkaha atmak, mutluluğun en etkili formüllerinden biri. Kahkaha attığınızda vücudunuzda yaşanan değişimler, hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Kahkaha atmakta zorlanıyorsanız, çocukların yoğunlukta olduğu çocuk parkı gibi yerlerde çocuklarla zaman geçirerek kendinizi farkında olmadan kahkahalarla gülerken bulabilirsiniz.

7. Çevrenizdeki insanlara yardım edin

yardım

Sizin için herhangi bir anlam ifade etmiyor bile olsa, yaptığınız küçücük bir iyilik başkalarının hayatında önemli değişiklikler yaratabilir. Başkalarına yardım etmek için çok zengin olmanız ya da çok zamanınızın olması gerekmiyor. Yaşlı birinin yolda karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olmak, yere düşen bir çöpü çöp kutusuna atmak, ya da arkadaşlarınızı zaman zaman arayarak herhangi bir konuda yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sormak da size kendinizi çok daha mutlu ve huzurlu hissettirecektir.

8. Doğayla bütünleşin

doğa

Bulunduğunuz ortamdan uzaklaşarak yeşil alanlara ve açık havaya çıkmayı deneyin. Günde bir kaç dakikalığına da olsa mutlaka doğayla etkileşime geçeceğiniz aktivitelerde bulunmaya çalışın. Yaşadığınız şehirde yeşil alan yoksa, evinizde yeşil bitkiler yetiştirebilir, doğadan gelen bitki çaylarının aromatik kokuları ve doğal tatları ile evinizde de doğayla etkileşimde kalabilirsiniz.

isvec surubuDoğadan İsveç Şurubu Bitkileri çayının içeriğindeki tarçın, zencefil, karanfil ve zerdeçal gibi baharatların desteğiyle tazelenebilir, kendinizi çok daha mutlu ve pozitif hissedebilirsiniz.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!