Sevdiklerinizle daha anlamlı ve unutulmaz anılar biriktirmenin yolları

Anılar, şüphesiz ki hayatımızın en değerli hazinelerinden. Ne kadar unutulmaz olursa da o kadar değerli. Hangimiz çok mutlu olduğumuz, çok güldüğümüz, sevdiklerimizle heyecanımızı paylaştığımız o güzel anları çok daha uzun süre hatırlamak istemeyiz ki… Muhtemelen hepimiz bunu arzularız. Öyleyse yapmamız gereken o güzel anları daha da anlamlı kılarak, unutulmaz olmalarını sağlamak. İşte size sevdiklerinizde geçirdiğiniz anları daha anlamlı ve unutulmaz kılmanıza yardımcı olacak ipuçları:

“İlk”lerin gücünü kullanın

İllaki ilklerin unutulmaz olduğunu duymuşsunuzdur. Evet, bilimsel araştırmalar da böyle söylüyor. İlk kez yaptığımız şeyler, hafızamızda daha fazla yer ediniyor. Bir düşünün ilk öpücüğünüzü mü yoksa onuncu öpücüğünüzü mü hatırlıyorsunuz? Muhtemelen cevap ilkidir… Bu nedenle sevdiklerinizle daha anlamlı ve unutulmaz anılar biriktirmek için mümkün olduğunca yeni şeyler denemeye, yeni yerler keşfetmeye, yeni bir şeyler tatmaya özen gösterin. Gitmediğiniz yerlere gidebilir ya  da denemediğiniz bir spor dalını birlikte deneyebilirsiniz.

Tüm dikkatinizi verin

Sevdiklerinizle birlikte olduğunuz anların ne kadarında ‘gerçekten’ de oradasınız? Bedenen yanlarında olduğunuz ama zihninizin çok başka yerlerde olduğu zamanlar oluyor mu? Eğer cevabınız evetse, ne yazık ki bu durumda birlikte geçirdiğiniz anların, daha hızlı unutulmasına neden olabilir.

Günümüzün en büyük dikkat dağıtıcılarından biri olan telefonlar da burada unutulmaması gereken bir konu. Tüm uyaranlardan kendinizi uzaklaştırın, aynısını karşınızdaki kişilerden de isteyin ve dikkatinizi tamamen birlikte geçireceğiniz anlara verin.

Kendinizden bir şeyler katın

Anıları unutulmaz ve anlamlı kılmanın bir yolu kendinizden bir şeyler katmanız ya da sizin ve sevdikleriniz için önemli olan detayları eklemeniz. Özel günleri birlikte kullanmak, geçirdiğiniz anları daha unutulmaz kılabilir. Doğum günleri, evlilik yıldönümleri, mezuniyetler, bayramlar, birlikte kutlanabilecek keyifli anların başında gelse de daha özel sebepler de yaratabilirsiniz.

Örneğin, dolunay ritüelleri, cuma akşamlarını, pazar sabahlarını ya da her ayın ilk gününü kutlamak, o günlerde birlikte bir şeyler yapmak da anlamlı ve unutulmaz zamanlar geçirmenizi sağlayabilir. Kendi geleneklerinizi yaratmaya hemen başlayabilirsiniz.

Farklı duyulara hitap eden aktiviteler bulun

Duyular, anıları daha canlı ve unutulmaz kılan en güçlü araçlar. Bu nedenle ne kadar farklı duyulara hitap eden aktiviteler bulursanız o kadar güçlü anılar yaratabilirsiniz. Yemek kursuna kaydolmak, konsere gitmek ya da tadım atölyelerine katılmak, hem farklı duyularınızı harekete geçirmenize hem de sevdiklerinizle hafızalardan silinmeyecek anılar yaşamanıza yardımcı olabilir.

Duygularınızı harekete geçirin

Duygularınız ne kadar büyük olursa o duyguları hissettiğiniz anlar da o kadar unutulmaz olur. Sizi ne çok heyecanlandırır ya da korkutur? Sevdikleriniz en çok neyden mutlu olur? En çok sizi ne güldürür? Bir düşünün…

Duygularınızı büyütecek, hatta içinize sığmayacak kadar büyütecek aktiviteleri sevdiklerinizle birlikte yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü yapmak ya da dönme dolaba binmek gibi duygularınızı harekete geçirecek her şey, anılarınızı hafızalara kazıyacaktır.

Zaferin coşkusunu da yenilginin acısını da takdir edin

Keşke hayatta her şey sorunsuz ilerlese, hiçbir pürüz çıkmasa, planladığınız gibi yolunda gitse… Ama bu pek mümkün değil. Dolayısıyla hazırlıklı olmak ve iyi gitmeyen durumlar için de orada olmak önemli. Sevdiklerinizle paylaştığınız mutlu anılar kadar, zorlayıcı zamanlar da kıymetli.

Birbirinize destek olarak, zor zamanlarda güç vererek ya da uzun sürecek bir deneyimin başından sonuna kadar rehberlik ederek de unutulmaz zamanlar biriktirebilirsiniz. Belki bir sınav öncesinde, belki evlilik hazırlığında ya da aylar sürecek bir projenin başından sonuna kadar geçen zamanda, sevdiklerinizle paylaştığınız sıkıntı ve zorluklar da daha anlamlı anılar yaşamanızı sağlayabilir.

Hikayelerinizi paylaşın

Hikayelerin paylaşıldıkça daha da hatırda kalacağını biliyor muydunuz? Çocuklarınıza kendi çocukluk anılarınızı anlatarak, dostlarınızla üniversite yıllarında yaşadıklarınızı paylaşarak ya da ilk iş deneyiminizde başınıza gelen komik anları hikayeleştirerek sevdiklerinize sunabilirsiniz. Böylece hem anlattıklarınız sizin için daha da değerli olacak hem de sevdiklerinizle geçirdiğiniz bu zaman dilimi hafızalarınıza kazınacak. Bunu bir geleneğe çevirmeyi de düşünebilirsiniz.

Her hafta arkadaş grubunuzdan biri bir hikayesini anlatabilir ya da herkes bir kağıda hikayesini yazar ve okuması için yanındakine verir, böylece hem eğlenceli zaman geçirebilir hem de unutulmayacak güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Anılarınızı ölümsüzleştirin

Her ne kadar her anı daha anlamlı, daha unutulmaz kılmak için çaba harcasanız da şu da bir gerçek; hatırda kalmaz, satırda kalır. Yani, ne kadar somutlaştırabilirseniz ‘an’larınızı, o kadar unutulmaz olur. Anılarınızı ölümsüzleştirmenin ve bunu sevdiklerinizle paylaşmanın yollarını düşünün.

Birlikte en mutlu anılarınızdan oluşan bir fotoğraf albümü yapabilir veya anı defteri oluşturabilirsiniz. Hem baktıkça güzel zamanlarınızı hatırlar hem de o güzel zamanları yad ederken daha anlamlı anlar yaşayabilirsiniz.

Sonuç olarak sevdiklerinizle daha anlamlı ve unutulmaz anılar biriktirmenin yollarını denediğinizde yalnızca birlikte geçireceğiniz zamanı daha değerli kılmakla kalmaz, aynı zamanda bu anıları gelecekte hatırladığınızda daha mutlu hissetmek için de kendinize alan açmış olursunuz. Harika, değil mi? Hayatı, “dolu dolu” yaşamak için sevdiklerinizle güzel anılar biriktirin ve her güzel anı, heybenize ekleyip yaşam yolculuğunuza keyifle devam edin…

Kaynak: lifehacker

İlginizi çekebilir: Ailecek yapabileceğiniz 20 eğlenceli aktivite

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!