Ailecek yapabileceğiniz 20 eğlenceli aktivite

Yasakların yeniden gündemde yer aldığı, bir süre daha evlerimizde kalacağımız şu dönemde her aile üyesinin mutlu olacağı, tüm ailenin bir arada olduğu özel zamanlar yaratmak ve çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak oldukça önemli. Çocuklar, ebeveynlerini taklit ederler; davranışları, tavır ve tutumları, konuşmaları onların adeta kopyasıdır. Bu nedenle aile ortamında edinilen her deneyim çocuğun ileriki yaşantısı için bir belirleyici rolündedir. Aile bireylerinin birbirleriyle sağlıklı iletişim içinde olmaları ve bulundukları ortamda kaliteli paylaşımlar yapmaları kritik bir öneme sahiptir.

Çocukların benlik algısının gelişmesinde ve öz değer duygusunun oluşmasında ailenin önemi oldukça büyüktür. Sağlıklı bireyler sağlıklı ailelerde yetişirler. Sevgi ihtiyacının karşılanması, empati ve güven duygularının gelişmesi ancak sağlıklı bir aile yapısı ile mümkündür. Bireysel ve toplumsal değerlerin aktarılması için en uygun ortam çocuğun ailesiyle paylaştığı deneyimlerdir. Çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveynler, pahalı oyuncaklar veya büyük doğum günü partilerine ihtiyaç duymadan ev ortamında basit birkaç malzeme ile bunu kolayca sağlayabilir. El yapımı bir saksı ya da hamurunu beraber yaptığınız bir ekmek gibi…Önemli olan deneyimleri paylaşmanız ve ailecek zaman geçirirken bundan keyif almanızdır.

İster evde ister yakın çevrenizde beraberce zaman geçirebileceğiniz, evde sıkılmadan çocuklarınızla kaliteli paylaşımlarda bulunacağınız aktiviteler bulmakta zorluk yaşıyorsanız bu yazımızda yer alan öneriler sizin için yol gösterici olabilir. Mutfak etkinlikleriyle küçük yaş grubu çocuklarınızın el becerilerini destekleyebilir, mutfaktaki işlerinizde size yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Basit, kolay bulunabilir ve maliyeti düşük el işi malzemeleri ile farklı tasarımlarda ürünler oluşturabilir, belki evinizin dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Okuma zamanları belirleyip ailecek günün bir bölümünü kitaplarınızla geçirebilirsiniz. Hayallerinizi konuşup geleceğe dair yapmak istediklerinizi planlayabilir, bir aile tatili için rota oluşturabilirsiniz. Birbirinizi dinlemeye daha çok zaman ayırıp kendi çocukluk anılarınızdan onlara kesitler sunabilirsiniz. Varsa bahçenizi düzenleyebilir yoksa da evdeki saksılarınızda yeni bitkiler yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Film listesi oluşturup ailedeki herkesin izlerken keyif alacağı film geceleri düzenleyebilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayıp onların eşliğinde seçtiğiniz kutu oyunlarını oynayabilirsiniz. Kaliteli zamanlar paylaşmanıza yardımcı olacak sizin için derlediğimiz ailecek yapabileceğiniz 20 eğlenceli aktivite:

Kaynak: lifehack