Koşullar ne olursa olsun ruh halinizi pozitif tutmanın 9 yolu

Görsel iletişimin, neredeyse hayatın tümüne sirayet ettiği bir çağda yaşıyoruz. Sakin bir kafede otururken karşımıza çıkan tatsız videolar ya da sosyal medya akışımıza düşen acı haberler yüzünden bir anda demoralize olmak artık son derece sıradan bir durum. Tüm bu can sıkıcı haberler bir yana, siz evde sıkıntıdan patlarken Facebook akışınızda egzotik tatilinin fotoğrafını paylaşan arkadaşınız yüzünden depresif ruh haliniz daha da ön plana çıkabiliyor.

İşte bu tip mutsuzluk hallerinden uzaklaşmanıza ve ruh halinizi tekrar pozitife çevirmeye yardımcı olacak öneriler:

İlginizi çekebilir: Hayal kırıklığından mutluluğa giden yolda uygulamanız gereken 5 prensip

Fiziksel tetikleyicilerden uzak durun

junk food

Fiziksel halinizin ruh hali üzerindeki güçlü etkisini asla yadsımayın! Örneğin depresif olduğunuz bir anda kendinizi abur cuburla beslerseniz mideniz ve tüm sindirim sisteminiz rahatsız olabilir. Bu durum da sizi depresyondan çıkarmak bir yana, mutsuzluğunuzu katmerlemekten başka bir işe yaramaz.

Duygusal tetikleyicileri ortadan kaldırın

Kendinizi analiz etmek için biraz zaman harcayın. Örneğin hareket etmekten mutlu oluyorsanız bir yürüyüşe çıkın. Ya da yemek pişirmek size terapi gibi geliyorsa kendinizi doğru mutfağa atın. Bu arada sizi ekstra geren ve kızdıran her türlü faktörden mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışın.

İlginizi çekebilir: Korkunun esiri olmadan mutluluğu yakalamanın formülü

Tepkilerinizi kontrol altına alın

İşler planladığınız gibi gitmediğinizde tepkilerinizi kontrol etmeyi öğrenin. Örneğin sizi bir anda demoralize eden şey üzerinde düşünürken “Neden ben?” gibi cümleler kurmak ya da bun yüzden bir şekilde kendinizi / başkalarını suçlamak yerine kendinizi mutlu etmek için neler yapabileceğinize odaklanın.

Bir ritüel belirleyin

Bilim gösteriyor ki, kendisini mutlu edecek ritüeller belirleyen ve bunu geleneksel olarak gerçekleştiren kişiler hem fiziksel hem de mental olarak çok daha sağlıklı oluyorlar.

Daha çok gülümseyin

İster depresif, ister kızgın isterseniz hayal kırıklığına uğramış hissedin; yani ne kadar keyifsiz olursanız olun tüm bu olumsuz duyguları kocaman bir gülümseme ile defedeceğinizi bilmelisiniz! Çünkü araştırmalara göre insan güldüğü zaman vücudun salgıladığı kimyasallar beyindeki negatif duyguları ve endişeyi önlüyor.

İlginizi çekebilir: Zor zamanlarda güçlü kalmanız için hatırlamanız gereken 9 düşünce şekli

Giyiminize dikkat edin

Kendinizi depresif ve keyifsiz hissediyorsunuz diye en salaş pijamaların ve dev sabahlıkların ardına saklanmayın. Çünkü iyi giyinmek bir anda ruh halinizi pozitife çevirebilir. “Nasılsa evde oturacağım neden giyineyim?” demeyin, hemen üzerinize renkli ve hoş bir şeyler geçirin ve hatta makyaj yapın!

İlginizi çekebilir: Anna Wintour’dan altın değerinde stil önerileri

Değer verdiğiniz insanlarla iletişimde kalın

Canınız sıkkın olduğunda akıllı telefon ya da bilgisayardan koparak sevdiğiniz insanlarla yüz yüze görüşün. İnanın arkadaşlarınızın fotoğraflarını Facebook’tan beğenmek yerine onlara sarılmak size çok daha iyi gelecek!

Daha nazik olun

Nezaket, daha iyi ilişkileri; güçlü ilişkiler de mutluluğu beraberinde getirir. Bu yüzden insanlara karşı daha nazik olmak sizin ruh halinize de doğrudan etki eder. Örneğin alışveriş yaptığınız markette kasiyerlere gülümsemek ve “Kolay gelsin” demek gününüzü bir anda güzelleştirebilir.

Karar verme konusunu önemseyin

En mutlu insanlar kararları konusunda başarılı olan insanlardır. Bu yüzden bir karar vermeniz gerektiğinde fevri ya da fazla heyecanlı davranmak yerine sakince oturup karar anını sonuna kadar yaşayın.

Kaynak:

Addicted2success.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!