Koşullar ne olursa olsun ruh halinizi pozitif tutmanın yolları

Hemen hemen hepimiz olumlu düşünmenin gücünü biliyor ve yaşamımızda etkili örneklerle deneyimliyor olabiliriz. Ancak, iyisiyle kötüsüyle, zorluklarıyla, kolaylıklarıyla dolu hayatta her zaman pozitif kalmak bazen çok zorlayıcı bir hal alabiliyor. Yine de karşılaştığımız tüm güçlüklere, negatif düşüncelere, olumsuz duygulara, engellere rağmen modumuzu düşürmeden pozitif kalabilmek mümkün. İşin sırrı bakış açımızı biraz değiştirmek, güçlü bir inanç ve küçük değişikliklerle dolu dolu hayatı kucaklamakta. İşte koşullar ne olursa olsun ruh halinizi pozitif tutmanın yolları:

Daha çok gülümseyin

İster depresif, ister kızgın, isterseniz hayal kırıklığına uğramış hissedin; yani ne kadar keyifsiz olursanız olun tüm bu olumsuz duyguları kocaman bir gülümseme ile defedebileceğinizin farkına varın. Araştırmalara göre insan güldüğü zaman vücudun salgıladığı kimyasallar beyindeki negatif duyguları ve endişeyi önlüyor. O nedenle içinizden gelmediğini düşünseniz bile gülmeye gayret edin, gülümsemeye devam ettikçe kahkahalarınızın gerçeğe dönüştüğünü fark edeceksiniz.

Dış görünüşünüze özen gösterin

Kendinizi mutsuz ya da keyifsiz hissediyorsunuz diye en salaş pijamalarınızın ve dev sabahlıkların ardına saklanmanıza gerek yok, tabii modunuzu daha da düşürmek istemiyorsanız… İyi giyinmek bir anda ruh halinizi pozitife çevirebilir. “Nasılsa evde oturacağım neden giyineyim?” demeyin, hemen üzerinize renkli, şık bir şeyler giyin, saçlarınızı toplayın, hatta dilerseniz biraz makyaj yapın. Aynada kendinizi görür görmez enerjiniz yükselmeye başlayabilir.

Şükretmeyi ihmal etmeyin

Çoğumuz kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda bardağın boş tarafına daha fazla odaklanma eğiliminde olabiliriz. Ancak bu durum mutsuzluğumuzu daha da tetikleyebilir. Sorunlarımıza ve sahip olmadıklarımıza takılıp kalmanın bizi iyi bir yere götürmesi neredeyse imkansız. Bunun yerine sahip olduklarımız için şükretmek, hayatımızdaki değerli şeylerin farkına varmak ve kendimize hatırlatmak modumuzu anında yükseltebilir.

Değer verdiğiniz insanlarla iletişimde kalın

En yakın arkadaşınızla bir kahve içmek için buluşmak ya da konuşmak için annenizi, kardeşinizi aramak modunuzu bir anda yükseltebilir. Derdinizi, sıkıntınızı güvendiğiniz, sevdiğiniz birileriyle paylaştığınızda hafiflediğinizi, o olumsuz düşüncelerden biraz olsun kurtulabildiğinizi hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Diğer insanlar neden önemlidir?

Sağlıklı beslenin

Fiziksel halinizin ruh hali üzerindeki güçlü etkisini asla yadsımayın. Örneğin, iyi hissetmediğiniz bir anda kendinizi abur cuburla beslerseniz mideniz ve tüm sindirim sisteminiz rahatsız olabilir. Bu durum da size iyi hissettirmek bir yana mutsuzluğunuzu daha da tetiklemekten başka bir işe yaramaz. Doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, sağlıklı yiyecekler yedikçe daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Anda kalın

Birçok farklı alanda karşımıza çıkan “mindfulness” kavramını hatırladınız mı? Geçmişte ya da gelecekte yaşayan bir zihnin mutlu olamayağına odaklanan mindfulness, kökenleri Budizm’e dayanan etkili bir yaşam becerisi. Dikkati, bilinçli bir şekilde şimdiki ana vermeyi öğütleyen bu kavram, mutluluğun aslında “anda” saklı olduğuna dikkat çekiyor. Anda kalma pratikleri yaparak korkularınızın, endişelerinizin sizi ele geçirmesine engel olabilir, olumsuz düşünce ve inançlardan arınarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Hareket edin

Evet, kabul ediyoruz; kendinizi kötü hissederken, kolunuzu kıpırdatacak haliniz yokken spor yapmak aklınızdaki son şey olabilir. Ancak, bilim bu fikre katılmıyor. Yapılan birçok araştırma, sporun ruh hali üzerindeki etkisine odaklanıyor ve egzersiz yapmanın mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini artırdığını ortaya koyuyor. Açık havada kısa bir yürüyüş ya da hafif tempolu 15 dakikalık bir koşu modunuzu yükseltmenize yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Bir iyi hissetme aracı olarak egzersiz: Egzersiz yapmanın 7 pozitif etkisi

Bakış açınızı değiştirin

Pozitif kalabilmek, olayları nasıl gördüğünüze dair bakış açınızı değiştirmekle başlar. Bir şeyin olumsuz olduğuna inanıyorsanız, muhtemelen olumsuz olacaktır. Düşünce gücünü, çekim yasasını, bir döneme damga vurmuş Secret’ı hatırlayın. İyi düşünürseniz iyi olacaktır. Bakış açınızı her zaman olumlu tutmaya çalışın, böylece iyi, güzel olan, sizi mutlu eden her şeyi yaşamınıza çekebilirsiniz.

Tepkilerinizi kontrol altına alın

 “Öfkeyle kalkan zararla oturur.” ya da “Keskin sirke küpüne zarar…”  sözlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bir anlık öfke, kızgınlık uzun ömürlü olumsuz sonuçlar doğurabilir, sonradan pişman olacağınız duygular yaşatabilir. O nedenle öfke kontrolü çok önemlidir. İşler planladığınız gibi gitmediğinizde tepkilerinizi kontrol etmeyi öğrenin. Örneğin sizi bir anda demoralize eden şey üzerinde düşünürken “Neden ben?” gibi cümleler kurmak ya da bu yüzden bir şekilde kendinizi/başkalarını suçlamak yerine kendinizi mutlu etmek için neler yapabileceğinize odaklanın.

Tutkunuzun peşini bırakmayın

Günün en yoğun anında içtiğiniz sıcak bir kahve, sıkıntılı ruh halindeyken karaladığınız bir resim ya da negatif düşüncelerle boğuşurken bile yüzünüzü güldürmeyi başaran bir dost… Keyif aldığınız, kendinizi iyi hissettiğiniz ne varsa ona daha çok zaman ayırmaya gayret edin. Tutkularınızı keşfedin, hobilerinize zaman ayırın, sevdiklerinizle daha fazla geçirin…

Müziğin gücünü keşfedin

Müzik, hayatınıza daha fazla pozitiflik getirmenin en harika yolu olabilir. Birçok bilimsel araştırma, müzik dinlemenin beyindeki iyi hissettiren kimyasal olan dopamini serbest bırakarak mod yükseltici etki gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Sizi dans ettirecek, bağıra çağıra eşlik ettirecek, neye üzüldüğünüzü bile unutturacak, kısaca kendinizi bir anda iyi hissettirecek binlerce şarkı ve çalma listesi varken neden modunuz düşük kalsın ki!

Mükemmelliyetçiliği bir kenara bırakın

“Mükemmel, iyinin düşmanıdır.” sözünü hatırlıyor olabilirsiniz. Bir şeyleri sürekli en mükemmel şekilde yapmaya çalışmak, yaptığınız şey ne kadar iyi olursa olsun sırf mükemmel değil diye sizi hüsrana uğratabilir; bu da pozitif kalmanızı engelleyebilir. Tek seferde mükemmel işler yapmayı beklemek yerine kademeli olarak daha iyi işler yaparak gelişmenize odaklanabiliriz. Böylece daha iyiye gittiğinizi fark ettiğiniz her an kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Her şeyi kusursuz yapma baskısı: Mükemmeliyetçilik

Destek alın

Zor zamanları yalnız atlatmak süreci daha yıpratıcı hale getirebilir. Duygularınızı paylaşabileceğiniz bir destek grubuna sahip olmak, pozitif kalma konusunda size yardımcı olabilir. Bir uzmanla konuşmak, olumsuz duygularınızı paylaşmak ve profesyonel yardım almak da negatif durumlarla başa çıkma konusunda yeni teknikler öğrenmenizi destekleyebilir.

Bonus: Uplifers Mutluluk Kartları

Eğer modunuzu yüksek tutmak, pozitif kalmak için küçük hatırlatmalara ihtiyaç duyuyorsanız Uplifers Mutluluk Kartları size yardımcı olabilir. Dilerseniz buraya tıklayarak kartları inceleyebilir, kendinize ve sevdiklerinize “mutluluk” hediye edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutluluğu yakalamak elinizde: Mutlu olmak için 7 öneri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!