Diğer insanlar neden önemlidir?

Çevremizdeki İnsanlar Önemsemeli miyiz?
Çevremizdeki İnsanlar Önemsemeli miyiz?

İyi bir hayat yaşamak ve mutlu olmak için gerçekten önemli olan şeyler nelerdir? Psikoloji biliminde bu soruya cevap verebilecek oldukça fazla sayıda kaynak bulabilirsiniz. Bu sorunun cevabı büyük oranda sosyal ilişkileriniz olacaktır.

Harvard Üniversitesi’nde 268 öğrencinin yetişkinlik hayatlarının incelenmesiyle yapılan bir çalışma, iyi yaşlanmanın-yani 70li yaşlarda dahi fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığın korunmasının ve hayattan alınan doyumun sürdürülmesinin- en önemli belirleyicisinin ne kolesterol seviyesi, ne koşu bandındaki dayanıklılık ne de zekâ seviyesi olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmaya göre en önemli faktör insanlarla olan yakın ilişkileriniz. 7 yılı aşkın bir sürede toplanan verilere dayanan bu çalışma, şu basit cümleyle özetleniyor: “Hayatınızdaki en önemli şey, diğer insanlarla olan ilişkileriniz.”

Chris Peterson, pozitif psikoloji biliminin kurucularından birisi ve aynı zamanda güçlü karakter özellikleriyle erdemler üzerine çalışan bir araştırmacır. Peterson, pozitif psikolojinin 3 basit kelimeyle özetlenebileceğini savunuyor: “Diğer insanlar önemlidir.”

Bu 3 sözcüğü yorumlamanın pek çok yolu var. İşte onlardan biri:
Diğer insanlar neden değerlidir ve onlara değer vermek hayatımıza nasıl bir katkıda bulunur?

• Diğer insanlar sizi daha ‘bütün’ bir insan haline getirir.
• Dünyayı onların açısından görürsünüz.
• Onların da size ihtiyacı vardır.

Şimdi Chris Peterson’un da bazı düşüncelerini katarak bu üç maddeyi detaylıca açıklayacağız.

1. Daha ‘bütün’ bir insan haline gelmek:

Daha tamamlanmış, daha bütün bir insan olmak; daha kaliteli bir hayata sahip olmak anlamına gelir. Peki, ama nasıl? Boş zamanlarınızda yaptığınız aktiviteleri düşünün. Örneğin, spor salonunda tek başına çalışmak isteğe bağlı, keyifli bir aktivitedir ve kuşkusuz sağlığınıza pek çok faydası vardır. Fakat çoğu zaman spor salonunda çalışmak çok da zevk alınan, keyifli bir aktivite gibi düşünülmez. Hâlbuki aynı çalışma rutini başka insanlarla birlikte, interaktif bir şekilde yapıldığında gerçek bir zevk haline gelir. Büyük olasılıkla çok daha eğlenceli ve daha uzun süre sürdürülebilir bir aktiviteye dönüşür.

Çevremizdeki İnsanlar Önemsemeli miyiz?
Çevremizdeki İnsanlar Önemsemeli miyiz?

2. Doğru ve iyi olanı yapıyor olmak:

Eğer kendimiz de dâhil bütün insanlardan doğru ve iyi olanı yapmasını istiyorsak, birlikteliği ve komünü teşvik etmeliyiz. Diğer insanların mutlu olması için elinizden geleni yapın. Tepkilerinizden etkilenebilecek bütün insanlara anlayışlı ve sevecen davranmaya çalışın. Bırakın insanlar sizin için önemli olduklarını bilsinler. İnsanların sadece bir kaçı aklınızı okuyabilir. Bunun gibi olumlu ve sevecen tavırlar, minnet, takdir gibi duyguların açığa vurumu hem karşınızdakiler için, hem de sizin için iyi olabilir.

3. Dünyayı diğer insanların perspektifinden görebilmek:

Diğer insanların da dünyayı sizin gördüğünüz gibi gördüğünü varsaymak fazlasıyla bencil bir yaklaşım. Birini gerçekten anlamak için kendinizi onun yerine koymalısınız.

Çevrenizdeki insanları düşünün. Bazılarının tek bir yakın arkadaşı bile olmayabilir. En son ne zaman yalnız olduğunu düşündüğünüz biriyle arkadaş oldunuz? Ya da ne sıklıkla toplum dışına itilmiş insanlarla arkadaş olursunuz? Biraz tuhaf olurdu değil mi? Ya da birazcık zor. Zaten bu sorunun cevabı da çoğu zaman ‘hiç’ olur; ya da ‘çok nadir’.

Bazen insanlar gerçekten gururlandıkları bir şeyi başardıklarında çevresindekiler bunu fark etmeyebilir. Siz bir değişiklik yapın ve bir konuda başarı göstermiş bir arkadaşınızı gönülden tebrik edin. Aslında mesaj çok basit: ailenizdeki, sınıfınızdaki, iş ortamınızdaki ya da mahallenizdeki insanları içinde bulundukları grubun sosyal normlarına uygun şekillerde kutlayın. Emin olun sonuç sandığınızdan çok daha iyi olacak.

4. Çevrenizdeki insanların size ihtiyacı olduğunu unutmayın:

Bu diğer insanların neden önemli olduğunun belki de en önemli sebebi.
İşe ailenizle başlayın. Ailenizle yemekler organize etmeye çalışın; onlarla geçirdiğiniz zamanı arttırmaya çalışın. Televizyonu kapatın ve sohbet ederek hayatınızdaki gelişmeleri paylaşın. Bu paylaşımlar aile içinde çocukların da daha olgun ve sağlıklı birer yetişkin olmasına yardımcı olur.

Çevremizdeki İnsanlar Önemsemeli miyiz?
Çevremizdeki İnsanlar Önemsemeli miyiz?

“Diğer insanlar önemlidir.” Başlangıç olarak, her gün çevremizdeki insanları mutlu edebilecek iki aktivite belirleyebilir ve uygulamaya çalışabiliriz. İnsanları mutlu edebilmek düşündüğünüzden çok daha kolay olacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!