Mutluluğu yakalamak elinizde: Mutlu olmak için 7 öneri

Mutluysanız ve bunun farkındaysanız, sırrınız nedir? Araştırmacılar mutluluğun kişinin genlerine, kişisel özelliklerine ve yaşamdaki seçimlerine bağlı olduğunu söylüyor. İşte mutluluğu yakalayabilmenizi sağlayacak birkaç ipucu…

Genel kültürünüzü arttırın

Mayıs 2011 sayılı Epidemiyoloji dergisinin araştırmalarına göre sanatsal aktivitelerle ilgilenen erkekler daha sağlıklı ve mutlu oluyor. Fiziksel aktiviteler, hobiler ve gönüllü işler de mutluluklarını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Köpek ya da kedi besleyin

Hayvan sahipleri mutluluğa en yakın kesimin başında geliyor. Kişilik ve Sosyal Psikoloji dergisinin Temmuz 2011’de hayvan sahibi olan ve olmayanlar arasında yaptığı bir araştırmada, köpek sahiplerinin öz güvenlerinin daha fazla olduğu, aynı zamanda aidiyet ve anlam duygularının da daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Minnettar olun

mutluluk önerileri
Mutlu olmak için öneriler: Minnettar olun

2010’da yapılan 51 araştırma gösteriyor ki, olumlu düşünme şekli gerçekten işe yarıyor ve kişinin mutluluğunu artırıyor. Klinik Psikoloji Yayınları’nda yer alan araştırmada, her hafta üç tane  güzel ve olumlu şey not eden kişilerde müthiş bir mutluluk artışı gözlemlendi. Ayrıca bir başkasına şükranlarını sunan küçük notlar ya da mektupların da oldukça olumlu bir etkisi olduğu belirtiliyor. Üstelik bu mektuplar ya da notlar adreslere gönderilmese de!

Özverinizi geliştirin

Aynı araştırma, verici olmanın mutluluğu artırdığını belirtirken, 2008 yılında yayınlanan Journal of Science sayısında, bireylerin, paralarını kendilerinden çok başkalarına harcadıkları zaman (bağışta bulunmak, hediye almak vs.) daha mutlu olduklarına vurgu yapıyor. Özveri, fedakârlık alışverişinde bulunan kişilerin yine 2006 yılında yapılan araştırmaya göre diğerlerine nazaran daha mutlu evlilikleri oluyor.

Nostaljik olun

Mutlu olmak için öneriler: Nostalji keyfi

Sosyal, enerjik ve dışa dönük kişilikler her zaman en mutlu olan tiplerdir. Bir partinin odak noktası olmak kolay olmasa da, en azından dışa dönük kişilik özelliğinin püf noktalarından biri, dünyaya pembe gözlüklerle bakmaktır. Dışa dönük kişilikler her şeyden önce geçmişlerindeki o kötü anıları hatırlamayı reddeder, sadece mutlu hatıralara odaklanırlar, dolayısıyla bu, onları daha iyimser ve mutlu kılar.

Cinselliğinizi yaşayın

Bu size biraz saçma bir öneriymiş gibi gözükebilir fakat cinsel tatmin hayattaki en önemli mutluluk kaynaklarından biridir. 2008 yılında yayınlanan Journal of Sexual Medicine dergisi, kadınların yaşamlarındaki en büyük cinsel hazzı menopoz öncesinde aldıklarını ortaya koyuyor. Yeni evli ya da nevrotik kişiliklerin de, eğer iyi birer cinsel hayatları varsa yaşamlarındaki stres ve sıkıntılardan daha kolay arınabildiklerini belirtiyor. Ayrıca, erkeklerin en mutlu oldukları şeylerin başında sarılmak geliyor.

Üzerinde durmayın

Mutluluğu yakalamaya gereğinden fazla odaklanmak da mutsuzluk kaynaklarının başında geliyor. Denver Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Yar.Doç. Iris Mauss’un Live Science dergisi için yaptığı açıklamada, “Mutluluğu isterken bu durum sizi daha da mutsuz edebilir” savını görüyoruz.

Journal Emotion dergisinde yayınlanan bir diğere habere göre de, kadınlar standartlarını çok yüksek tuttukları için mutluluğa erişmekte sıkıntı yaşıyorlar. Mauss, ayrıca bireylerin mutluluğu kayıp bir durummuş gibi algılamaktansa, kendilerini mutlu edebilecek aktivite arayışında olmaları gerektiğini savunuyor.

 

İlginizi çekebilir: Mutluluğu bulma yolculuğu: İlk bakmamız gereken yer kendi içimiz olabilir mi?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!