Biraz mutluluk alır mıyız: Kendinizi müziğe bırakın

Bugün 20 Mart, Dünya Mutluluk Günü. Sizleri bugünden başlayarak her gün mutlu olmaya ya da mutluluğunuzu katlamaya davet ediyoruz. Nasıl mı? Kendinizi müziğe bırakarak…

Müzik ruhun gıdasıdır.” sözünü hepimiz biliriz. Peki, öyle mi gerçekten? O zaman iyi haberi verelim, müzik ruha iyi gelen hatta iyi gelmekle kalmayıp mutluluk veren bir etkiye sahip. Nasıl ki Cemal Süreyya “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” diyor, müzik dinlemenin de mutluluk getirdiği bir gerçek. Depresyon ve stres üzerine yapılan çalışmalar, müzik dinlerken beyindeki mutluluk hormunu endorfini harekete geçirdiğimizin ipucunu veriyor. Bu kadarla da sınırlı değil. Müzik, beyindeki ödül ve motivasyon mekanizmasını yöneten dopamine hormonunun salınımını da tetikliyor. Sadece bu iki hormon üzerindeki etkisi bile müziğin hayatımıza mutluluk katarak, stres ve kaygıyı azalttığını kanıtlıyor.

Depresyonun doğal ilacı

Müziğin beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindeki etkilerini inceleyen nöromüzik, tıp literatürüne girmeyi başarmış ve tedavi amacı ile kullanılmış bir kavram. Sümerler, Babiller, Asurlar, Çinliler, Eski Mısır ve Yunanlılar müziği tedavi yöntemi olarak kullanmış medeniyetler, hatta  tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat için müzik neredeyse ilaç gibi. Biraz mecazi de olsa Hipokrat’ın izinden gidelim. Müzik, depresyon sırasında azalan serotonin hormonunun yükselmesini sağlayıp, doğal bir antidepresan görevi görüyor diyebiliriz. O zaman müziğin akışına kendinizi bırakarak depresyonunuzu hafifletmek sizin elinizde.

Tempolu, ritmik müzikler sosyal bağları artırıyor

Müziğin sosyal etkileri de var. Müzik eşliğinde yapılan dans, oksitosin hormonunu harekete geçiriyor. Sosyal bağ hormunu olan oksitosin düzeyindeki artış, güven ve bağ kurma gibi duyguları güçlendirerek sosyal yaşamı da kuvvetlendiriyor. Yapılan araştırmalar oksitosinin, katılımcılar arasındaki uyumu arttırdığını gösteriyor. Müzikle artan oksitosin, sosyal etkileşime katkıda bulunarak işbirliği ve bağ kurma yeteneklerini güçlendiriyor. O halde hayata biraz tempo katıp, dans etmenin tadını çıkaralım.

Spotify da mutluluk peşinde: Mutlu Türkçe Şarkılar

Dünyanın lider audio platformu Spotify, müziğin mutluluğa olan etkisini biliyor olmalı. Çünkü editörler tarafından oluşturulan Mutlu Türkçe Şarkılar adlı bir çalma listesi var. Liste düzenli olarak  güncellenerek, dinleyiciler için her daim mutluluk kaynağı olmaya devam ediyor.

Şu bilgiyi de verelim. Hepimizin mutluluğa ihtiyacı var. Öyle ki, Spotify’da dünya genelinde başlığında mutluluk, mutlu gibi ifadelerin yer aldığı 11 milyonun üzerinde çalma listesi var. Türkiye’de de bu sayı 160 bin civarında.  Bu kadar anlattık o zaman biraz mutluluk almayalım mı? Dünya Mutluluk Günü’nde sizin için Spotify’dan seçtiğimiz çalma listesi ile bir doz mutluluk alabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!