Şükretmeyi alışkanlık haline getirmenin yolları

Şükretme günlüğü tutmak, sağlıklı ve iyi bir yaşamı desteklediği kanıtlanmış ve son günlerde oldukça popüler olan bir yöntem. Ancak maalesef herkese göre değil. Bazıları şükretme günlüğü tutmanın yararlarını savunurken, bazıları lisedeki kompozisyon yazma ödevlerinden farksız olduğunu düşünüyor ve direnç gösteriyor, bazıları da ilk başta büyük bir ilgi göstermelerine rağmen zamanla sıkılıp vazgeçiyor.

Eğer siz de sahip olduklarınız için şükretmeyi bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız ancak bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız veya günlük tutma fikri size uzak geliyorsa doğru yerdesiniz demektir. Şükretme alışkanlığı edinme yöntemlerine geçmeden önce gelin şükretmenin neden bu kadar önemli olduğunu hatırlayalım…

Şükretmek neden bu kadar önemli?

Şimdiye kadar yapılmış sayısız çalışma, şükretmenin hayatın birçok alanındaki pozitif etkilerini tespit etmeyi başardı. Üstelik bu çalışmalar arasında niceliksel verilere dayanarak yapılan çalışmalar da oldu. Örneğin, geçtiğimiz yıl sonuçları Psychosomatic Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırma, şükretmekle ilgili subjektif kişisel anlatımlar yerine objektif fiziksel sağlık raporlarını inceledi. Araştırma kapsamında ileri yaşlarda 70 kişi incelendi. Kalp hastası olan bu kişilerin kalplerinde yapısal bazı anormallikler bulunuyordu. Bu kişiler henüz bir semptomla karşılaşmamışlardı ancak ileride semptomatik kalp rahatsızlığı geçirme ihtimalleri yüksekti. Araştırma kapsamında katılımcıların yarısından şükretme günlüğü tutmaları istendi. Bu kişiler her günün sonunda şükretmek için üç veya beş şeyi kayıt altına alıyorlardı. Araştırmanın sonunda bu gurubun kalp sağlığının ciddi bir iyileşme kaydettiği görüldü. Bunun yanı sıra uykuda düzelme, ruh halinin iyileşmesi, daha az stres ve depresyon, hayattan daha fazla tatmin duyma ve pozitif ilişki geliştirme görülen diğer olumlu sonuçlar arasındaydı.

İlgili yazı: Şükretmenin hiç beklenmedik faydaları

Şükretme alışkanlığı edinmenin yolları

Bu araştırmanın sonucundan sonra şimdi gelelim şükretme alışkanlığı edinme yöntemlerine… Eğer şükretme günlüğü tutmak sizi cezbetmiyorsa, işte şükretmeyi alışkanlık haline getirebilmek için size birkaç yöntem:

1. Güne şükrederek başlayın

Sabah uyanırken, gözlerinizi daha yeni açarken sizi bekleyen gün için şükredin. New York’ta yaşayan psikoterapist ve terapatik yoga eğitmeni Alena Gerst, “Sabahları bilinçli olarak yaptığınız ilk şeyin şükretmek olması, günün geri kalanında da şükretmek için farkındalığınızın açık olmasını sağlıyor” diyor.

2. Fotoğraf veya videolarla şükredin

Şükretme günlüğü fikrini sevdiyseniz ama yazı yazmaktan pek fazla hoşlanmıyorsanız veya vaktiniz yoksa bunu farklı şekillerde de yapabilirsiniz. Gün içinde dikkatinizi çeken, şükretmek istediğiniz şeylerin fotoğrafını çekin. Her gün bu fotoğrafları ayrı bir klasörde toplayabilirsiniz. Zor günlerin sonunda bu fotoğrafları görmek, ruhunuza iyi gelecek.

3. Sosyal medyadan şükrettiğiniz paylaşımlar yapın

Bazı insanlar şükretmenin kişisel değil, sosyal medyadan paylaşılması gereken bir şey olduğunu düşünüyor. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey, tek başınıza olmadığınız. Bu yüzden sosyal medyadan bu tür mesajlar paylaşırken öncelikle niyetinizin gerçekten şükretmek olduğuna, ikinci olarak da paylaşımınızın özgün olduğuna emin olun.

4. Şükretmek için meditasyon yapın

Şükretmek istediğiniz düşüncelerinize ve duygularınıza yoğunlaşacağınız 5-10 dakikalık meditasyonlar yapabilirsiniz.

İlgili yazı: Hayatınızda şükredeceğinize asla inanmayacağınız 10 mucizevi olay

5. Şükrettiğiniz şeyleri dile getirin

Şükretmek için illa bir sebep olmasına gerek yok. Sevdiğiniz insanlara, hayatınıza kattıkları için teşekkür edin. Bunu resmi bir şekilde yapmak yerine aile yemeklerini, dostça ortamları tercih edebilirsiniz.

Kaynak:
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!