Şükredeceğinize asla inanmayacağınız 9 an

Şükretmek deyince aklımıza çoğu zaman en bariz şeyler geliyor: Sağlık, iş, para, aşk… Oysa başımıza sık sık gelen ve çoğu zaman “sıkıcı” olarak tanımladığımız pek çok olaya da şükranla yaklaşabiliriz. Sıradan anlar da aslında mucizevi olabilir. Tabii görmeyi bilene… Nasıl mı?

Şükredebilmek için her şeyden önce farkındalık sahibi olmamız gerekir. Bazen günlük hayatın karmaşasında elimizin altında olan şeylere şükretmeyi unutabiliyoruz. Hatta bazı şeyleri kaybettiğimizde şükretmeyi hatırlayabiliyoruz. Ancak bu günlük koşturmacanın için ritmimizi biraz olsun yavaşlatmayı başarabilirsek, şükran duyabileceğimiz şeyleri görme şansını yakalarız. Biz bu duyguyu yaşadıkça, şükran duyduğumuz şeyler de artmaya başlar.

Öyleyse, şimdi hayatımızın en sıradan günlerinde dahi şükran duygusunu bulabileceğimiz bazı anlara odaklanalım…

şükretmek

Biz bugün kırk yıl düşünsek aklımıza gelmeyecek 10 şey ile ilgili şükretme kararı alıyoruz. Bakalım siz de kimimizin ‘talihsiz’ dediği bu olaylara bambaşka bir açıdan bakabilecek misiniz?

1. Özlemek

Birçoğunuzun “Neden özlediğim şeyler için şükretmeliyim ki?” dediğini duyar gibiyiz. Nedeni basit: Özlediğiniz şeylere şükretmeyi ararken, aslında şimdi tam burada sizinle olan insanların, durumların, yerlerin değerini çok daha iyi anlıyorsunuz. Yarın görürüm, hafta sonu giderim dediğiniz her şeyin kıymetini çok daha iyi biliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Korkulu rüyamız özlemek: Özlem olmadan geçen günleri ömürden saymayanlara

2. Beklemek

Hemen hemen hepimiz kırmızı ışığa takıldığımızda, ATM’de arka sıralarda olduğumuzda ya da metrobüsü beklerken sıkılmaya başlıyoruz. Oflar poflar havada uçarken, kalp atışlarımız hızlanmaya başlıyor. Bunu durdurmanın tek yolu ise kendinize kısa bir ara verip, şükretmek. Beklediğiniz sürelerde alıp vereceğiniz birkaç nefes sizi sakinleştirecek ve huzur verecektir.

beklemek

3. Hatalar

Şaşırtıcı mı? Aslında değil. Hayatımızdaki en büyük öğretmenlerimiz o yapmaktan çok korktuğumuz “hatalarımız”. En son sizi terk eden sevgilinizi hatırladınız mı? O olmasaydı şimdiki eşinizde seçtiğiniz özellikleri bulamayacaktınız ya da zar zor dayandığınız o eski işiniz size şimdikinin ne kadar harika olduğunu hatırlatmayacaktı. Şükredin, yaptığınız ve size yapılan her hata için minnettar olun. Sizi bugünkü siz yapan şeyin o muhteşem hatalar olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir: Hata yapmaktan korkmayı bırak: Hata yapmanın eşsiz getirileri

4. Sizi eleştiren insanlar

Eğer çevrenizde sizi eleştiren ya da sizi sevmeyen insanlar varsa onlara da şükredin. Bilin ki birileri sizi çekemiyorsa siz bir şeyler başarmışsınız demektir. Bir şeyleri savunmuş, birileri için ya da kendiniz için ayakta durmuşsunuzdur.

5. Sıkılmak

Sıkılan insanların sıkılacak kadar boş zaman lüksüne sahip olduğunu fark ettiniz mi? Sabahlara kadar uyuyamayan ebeveynlerin ya da çalışmaktan kafasını bir dakika bile kaldıramayan insanların bu lüksü kullanmak için neleri verebileceğini bir düşünün.

İlginizi çekebilir: Can sıkıntısının 5 türü: Sıkılmak yaratıcılığa ve üretkenliğe nasıl katkıda bulunabilir?

sıkıntı

6. Ufak hastalıklar ve rahatsızlıklar

Sağlığınızı kaybettiğiniz anda şükrettiğiniz onca minik şeyi bir düşünsenize! Sadece yataktan kalkabilmek bile size büyük bir lütuf gibi geliyor. Bu nedenle bu dönemler için şükredin, hatta sağlıklıyken de sağlığınız için şükretmeye devam edin.

7. Modern dünya

Tarihte, yaşamak için daha harika bir zaman olabilir miydi? Şimdilerde tek bir tıkla 10 günlük tatil ayarlayabiliyor, telefondan yemek ve taksi çağırabiliyor, işe gitmeden evden çalışarak para kazanabiliyoruz. Böylece teknoloji de şükretmemiz gereken şeylerden bir tanesi oluyor.

8. Ölümlülük

Ölüm muhtemelen bizi en çok farkındalık boyutuna getiren durumlardan bir tanesi. Ölümlülük hissi bizi daha cesur, daha minnettar ve daha kıymet bilen insanlar haline dönüştürüyor.

newborn1

9. Tamamlanmamış hayaller

Her şeyin bir zamanı var, her istediğimiz her an olmuyor. Ancak bunda kötü hiçbir şey yok. Niye mi? İşte bizim hayat amaçlarımızı güçlendiren, yaşamak için kendimizi motive eden en önemli unsur bu. Bu nedenle tamamlanmamış hayallerimiz için şükretmeli, onları tamamlayacak cesareti kendimizde bulduğumuz için minnet dolu olmalıyız.

Kaynak
gratist.com
The Magic-Rhonda Byrne

İlginizi çekebilir: Hayatınıza huzur getiren şükretme biçimleri 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!