Şükretmenin hiç beklenmedik faydaları

Sahip olduklarınızı şöyle bir gözden geçirip en son ne zaman şükrettiniz? Hep daha iyisi için kendimizi paralarken, ister yürüyebilmek isterse sevdiğimiz çikolataları yiyebilmek olsun, elimizdekilerin kıymetini pek de bilmiyor ve sürekli bir şeylerden yakınıp duruyoruz. Bu yüzden de hep bir doyumsuzluk, hep bir hoşnutsuzluk, doğal olarak da mutsuzluk içindeyiz. Oysaki, en zor zamanlarımızda sırtımızı dayadığımız bir dost, soframızda bize eşlik eden bir çift göz, hatta zaman zaman şikâyet ettiğimiz sokak gürültüsü ve daha nice şeyin aslında bize sunulmuş birer nimet olduğunu fark edebilirsek ne tek çare gibi sarıldığımız antidepresanlara ne de kendimizi boş yere mutsuz etmeye gerek kalır.

“İyi hisset, iyi yaşa” diyerek yola çıkan Uplifers olarak şükretmenin gücünüze güç katıp, hayatınızı tepeden tırnağa değiştirecek faydalarını sizler için sıraladık.

Mutluluğunuzu artırır

Sahip olduklarınızın her an farkında olmak mutluluğunuzu taçlandırabilir. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yer alan bir araştırmaya göre günlük egzersiz yapmak ve şükran duyduğunuz şeyleri sıralamak hayata karşı daha olumlu bir yaklaşım ve mutluluk hissi veriyor. Sürekli şikâyet etmek ve homurtularla karşılaştırıldığında, şükretmenin avantajları daha da belirginleşiyor.

İlişkilerinizi kuvvetlendirir

Personal Relationships dergisinde yer alan bir çalışmaya göre, partnerinizin yaptığı küçük inceliklerden minnet duymak ilişkinizi daha da kuvvetlendirebilir. Partnerizi değiştirmeye çalışıp, sürekli olumsuz yönlerine odaklanmaktansa, size yaptığı küçük incelikleri göz önünde tutmak; ilişkiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip.

Şükretmek kalbinize iyi gelir

Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yer verilen bir çalışma, şükretmenin ve pozitif duyguların kalp hızı değişikliği ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalarında ani ölüm olasılığını azaltmada ve yüksek tansiyon tedavisinde de şükretmenin faydaları mevcut.

Hayata karşı yeni bir bakış açısı kazandırır

Bardağa dolu tarafından değil de boş tarafından bakmaya ve sanki hayatımızda hiç güzel bir şey yokmuş gibi hep kötü şeylere odaklanmaya meyilliyiz. Bu yüzden en basit olumsuzlukta depresyona girmeye hazırız. Ancak, su içmek ya da yemek yemek gibi şükretmeyi de hayatınızın bir olmazsa olmazı haline getirmeniz hayata karşı daha olumlu bakmanızı sağlar.

Hayatın gelgitlerinden kurtarır

Şükretmeyi alışkanlık edinerek, başınıza çok kötü şeyler geldiğinde dahi şükredecek bir şeyler bulursunuz; çünkü hayatta güzel şeyler kadar kötü şeylerin de yer aldığını ve tüm bunların sizi şekillendirip güçlendirecek birer deneyim olduğu öngörüsünü kazanmışsınızdır. Böylece, dış dünyada neler meydana gelirse gelsin huzur içinde olursunuz.

Benliğinizin sınırlı dünyasından sizi çekip çıkarır

Kendinizi keşfetmenizi sağlayan diğer yöntemlerde olduğu gibi farkındalığınız artar. Sizi sınırlayan benliğiniz ve fani dünyadan daha da uçsuz bucaksız bir şeyin parçası olduğunuzu hissedersiniz zamanla. Şükrederek kendinizi dünyanın merkezine koymaktan vazgeçer ve evrendeki yerinizi fark edersiniz.
Öyleyse; şükrettiğiniz şeyleri kısa kısa not ederek, “şükür” sözcüğünü her an kalbinizden geçirerek ve iç huzurunuzu besleyerek kendinizce şükretmenin yollarını geliştirin.

 İlginizi çekebilir: Şükretmeyi alışkanlık haline getirmenin yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!