Seyahat tutkusunu evden çıkmadan beslemenin yolları

Seyahat etmek, sizce sadece ‘fiziksel’ olan bir eylem mi yoksa zihninizde de seyahat edebilir misiniz? Macera tutkunuzu, yol sevdanızı, yepyeni keşifler yapma arzunuzu karşılayacak ama tüm bunları çok da uzaklara gitmeden, büyük bir bütçe ayırmadan, izinlerinizi ayarlamaya çalışmadan yapmanıza yardımcı olacak yolları keşfetmek istemez misiniz?

Gün batımının kızıllığında eşsiz kumsallarda yürümek, tarihin tozlu sayfalarında dolaştıracak yerler görmek, yepyeni tatlar denemek, ilginç kültürleri keşfetmek ya da doğanın derinliklerinde kaybolmak… Seyahat etme düşüncesinin, yolda olma hissinin içimizi umutla, mutlulukla doldurduğu aşikar. İngilizcede ‘wanderlust’ olarak geçen o güçlü duygu; amaçsızca dolaşma tutkusu ya da seyahat tutkusu olarak Türkçe’ye çevriliyor. Bu duyguyu yaşamayı da pek çoğumuzun sevdiğini söyleyebiliriz. Hele ki mevsimlerden yazsa… Ama kabul edelim ki şartlar her zaman uzun tatillere, yeni keşiflere izin vermiyor. Böyle zamanlarda evimizin rahatlığında da o tatil hissini yaşayabilir, seyahat arzumuzu besleyebiliriz. Peki nasıl?

Yolculuk tutkusunu evde gidermek, aslında biraz çaba gerektiren harika bir sanat! Biz de size evdeyken bile dünyayı keşfetmenin sınırlarını zorlamak için ilham veren fikirlerden oluşan bir rehber hazırlamak istedik. Şimdi, evinizin rahatlığında, dünyanın dört bir yanını gezmeye ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlamaya hazır olun. İşte yapabilecekleriniz:

Film ve kitaplardan ilham alın

Fiziksel olarak yola koyulmadan da evinizin rahatlığında, farklı kültürleri ve coğrafyaları anlatan kitapları okuyarak ve seyahat temalı filmler izleyerek dünyayı keşfe çıkabilirsiniz. Bu eserler sizi farklı dünyalara taşıyarak hayal gücünüzü canlandırabilir. En etkili önerilerimiz filmlerden Eat, Pray, Love, Into the Wild, Ticket to Paradise, kitaplardan ise Bin Muhteşem Güneş ve Geceyarısı Çocukları sizi farklı ülkelerle buluşturabilir.

Ölmeden önce gidilecek yerler listesi hazırlayın

Hayal gücünüzü harekete geçirin ve ölmeden önce gitmek istediğiniz yerleri listeleyin. Bu liste, gelecekteki seyahat planlarınızı oluşturmanız ve sizi motive etmeniz için harika bir araç olabilir. İster gözünüzü kapatın haritadan bir yerler seçin, ister biraz araştırma yapın ve sizin zevkinize, tarzınıza, yaşayışınıza hangi ülkeler daha uygun onları bulun, isterseniz de başkalarının ‘bucket list’lerinde neler var, ölmeden önce mutlaka görün denilen ülkeler hangileri onlara göz atın ve hepsini harmanlayarak kendi listenizi hazırlayın.

Yeni bir dil öğrenmeye başlayın

Farklı kültürlerle daha derinlemesine bağ kurmak için yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Dil öğrenmek, o ülkenin kültürünü anlamak, ruhunu hissetmek ve hatta sanki oradaymışsınız gibi bir atmosfer yaratmak için önemli bir adım olabilir. Üstelik, kendinizi tek bir dille sınırlamanıza da gerek yok. Neden kendinize, mümkün olduğunca çok dilde “merhaba” demeyi öğrenmek gibi bir hedef belirlemiyorsunuz?

Gezgin dostlarınızla konuşun

Yılda en az 2 ülke gezen ya da hiçbir hafta sonunu boş geçirmeyen, illaki bir yerlere kaçan arkadaşlarınız var mı? Varsa çok şanslınız, çünkü seyahat arzunuzu gidermenize o dostlarınız yardımcı olabilir… Hemen gezginci arkadaşlarınızdan birini arayın ve en son gittiği yerin detaylarını dinleyin ya da bir sonraki rotasını öğrenin. Bırakın, deneyimlerini size anlatsın, emin olun fazlasıyla ilham alacaksınız!

Yerel müzikler dinleyin

Başka bir ülkeymişsiniz gibi hissetmenin en kısa ve kolay yolu sizce de oraya ait ezgilerin arasında kaybolmak mı? Yunanistan’a mı gitmek isterdiniz, hemen biraz Sirtaki, Arjantin mi hemen tango müzikleri ya da Edith Piaf ile Fransız ruhu… Kısacası, sizi saniyeler içerisinde o ülkenin atmosferine taşıyacak şarkılar, danslar, ‘wanderlust’ duygunuzu besleyebilir.

Dünya mutfağına yelken açın

Şimdi sıra geldi leziz yemeklere! İtalyan pizzası, Boşnak böreği, Fransız macaronları ya da sushi… Dünya mutfağını tatmak için illaki dünyanın bir ucuna gitmeye gerek yok. Evde kendiniz de enfes tarifler hazırlayabilir, dünya lezzetlerini kendi mutfağınıza taşıyabilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızı da davet ederek dünya lezzetleri gecesi organize edebilir, birlikte keşif duygularınızı besleyebilirsiniz.

Sanal müze turu yapın

Teknoloji bu kadar gelişmişken, dijital dünya her şeyi ayağımıza getirirken dünyaca ünlü büyük müzeleri de oturduğumuz yerden gezsek harika olmaz mı! Artık bir müzeyi gezmek için illaki bulunduğu ülkeye gitmenize gerek yok. Bilgisayarınızdan, tabletinizden ya da telefonunuzdan dilediğiniz müzeyi gezebilirsiniz. İster Floransa’daki Uffizi’yi ister Londra’daki British Museum’u ya da New York’taki Modern Sanat Müzesi’ni iki dokunuşla keşfe çıkabilirsiniz.

Eski anılarınızı canlandırın

Şu anda yeni bir yolculuğa çıkamayacak durumda olabilirsiniz ama bu eski seyahatlerinizi yeniden canlandırmanıza engel değil! Daha önceki seyahatlerinizi hatırlayarak o anları tekrar yaşayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı incelemek, anılarınızı canlandırarak yolculuk tutkusunu yeniden hissetmenizi sağlayabilir. Seyahat notlarınız varsa onların üzerinden geçebilir, kaydettiğiniz videoları izleyebilir, yola çıktığınız arkadaşlarınızla konuşabilir, seyahatinizden aldığınız hediyelik eşyaları daha yakından inceleyebilirsiniz. Kısacası o anılarınızla haşır neşir olarak ‘wanderlust’unuzu besleyebilirsiniz.

Bir sonraki seyahatinizi planlayın

En güzelini sona sakladık; sıradaki seyahatinizi planlamak! Araştırma yaparak, rotalar çizerek, yapılacaklar, gezilecekler, yenilecekler listeleri oluşturarak, hatta belki de uçak biletlerinizi alarak ya da vize başvurusu için gerekliyse belgelerinizi düzenlemeye başlayarak bir sonraki seyahatiniz için harekete geçebilir, gezginci ruhunuzu çok mutlu edebilirsiniz!

Kısacası, seyahat tutkunuzu evden çıkmadan da besleyebileceğiniz pek çok ilham verici ve keyifli yolu var. Teknolojinin sağladığı imkanlar sayesinde dünyayı sanal olarak keşfetmek, farklı kültürleri deneyimlemek ve yeni şeyler öğrenmek mümkün. Film ve kitaplarla zihnimizi farklı coğrafyalara taşıyabilir, sanal müze turlarıyla tarihi mekanları keşfedebiliriz. Unutmayalım ki, gerçek seyahat etmek güzeldir, ancak hayal gücümüzü kullanarak evimizin sınırları içinde de keşfedebileceğimiz büyülü bir dünya var!

Yalnızca evde değil; bulunduğunuz şehirde tatil ruhunu yakalamak, gezgin ruhunuzu beslemek isterseniz de şu postumuza mutlaka göz atın:

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Uplifers (@uplifers)’in paylaştığı bir gönderi

İlginizi çekebilir: Tatile çıkmadan tatilde hissetmek için evde ve şehirde yapabilecekleriniz

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!