Bucket list: Ölmeden önce yapılacaklar listesi nasıl hazırlanır?

Belki Çin Seddi’ne tırmanmak, belki paraşütle atlamak, belki roller coaster’a binmek, belki de mavi yolculuğa çıkmak… Birtakım korkularımız, kaygılarımız, sınırlayıcı inançlarımız olsa da hepimizin ‘ölmeden önce yapmak istediği’ pek çok şey olduğu kesin! Uçlarda bir deneyim yaşamak, dünyayı gezmek ya da akla hayale gelmeyecek bir girişimde bulunmak gibi yaşadığımızı dolu dolu hissetmemizi sağlayacak ve tabiri yerindeyse gözlerimizin açık gitmesini önleyecek hayallerimiz, hedeflerimiz var. Peki ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırladınız mı?

Bir şeyler yapmak, bir yerlere gitmek, yepyeni insanlar görmek, daha önce hiç hissetmediğimiz duygular hissetmek istiyoruz. Çünkü, zaman kısa, ne yazık ki ömürlerimizin bir son kullanma tarihi var, o yüzden beklemek, ertelemek boşa! Hemen, şimdi, şu an düşünmeli, yazmalı, harekete geçmeli: “Ne istiyorum?” sorusuna cevap vermeli! Umutlarınızı, düşlerinizi koyun heybenize, bucket list hazırlamaya başlıyoruz!

Listeniz için en ideal aracı seçin

İlk iş; doğru aracı bulmak! Ölmeden önce yapılacaklar listeniz hayattaki en büyük isteklerinizi, hayallerinizi ya da özlemini duyduğunuz şeyleri içerecek, yani ölmeden önce yapmak isteklerinizin bir özeti gibi olacak, o yüzden iyi bir yere kaydedilmeyi hak ediyor! Masanızın üstünde kaybolup gidecek ya da ajandanızın sayfaları arasında yok olacak bir kağıt parçası olmamalı. Belki özel bir defter veya dijital bir platform olabilir. Kaybolmayacak, silinmeyecek, her fırsatta açıp bakabileceğiniz, eklemeler-çıkarmalar yapabileceğiniz, gerçekleştirdiklerinizin üzerini çizebileceğiniz bir yer olması gerektiğini unutmayın.

Listenize özel bir isim verin

Her ne kadar ismine ‘bucket list’ deniyor olsa da bu sizin özel hedeflerinizi, hayallerinizi içeren bir liste olacağı için ismi de size özel olmalı. Sizi heyecanlandıran, motive eden, ilham veren isimleri düşünmelisiniz. Düşlerim, muhteşem yaşam deneyimleri, hayattaki hedeflerim, erişmek istediğim hayaller, ölmeden önce yapmak istediklerim, yaşam amaçlarım ve benzeri isimlerden ilhamla kendinize en çok uyan doğru liste adını bulabilirsiniz. Hayatın tadını çıkarmak için ne tür bir motivasyona ihtiyacınız varsa…

Zamanınızı ayarlayın

Ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlamak, bir parça kağıda 5 dakika bir şeyler karalayacağınız bir eylem değil. İçerisinde hayatınız boyunca en çok yapmayı isteyeceğiniz şeyleri içerecek; o yüzden hak ettiği değeri görmeli ve yeterince zaman almalı. Gerçekten hazır olduğunuzda, dikkatinizi tamamen verebileceğinizde ve odaklanabileceğinizde başına oturmanızda fayda var. İki arada bir derede hızlıca hazırlamaya değil; gerçekten kendinizi yeterince dinleyebilecek zamanınız olduğunda listenizi yazmaya başlayabilirsiniz. Ancak, küçük bir hatırlatma çok ertelememek ve bir an önce fırsat yaratmak da en iyisi, çünkü zaman, fark ettiğimizden çok daha hızlı akıp gidiyor…

İlham kaynakları arayın

Ölmeden önce yapılacaklar listenizi sıfırdan yazmaya başlamak zor olabilir, o yüzden birtakım kaynaklardan faydalanmak isteyebilirsiniz. Başarılı ve dünyaca ünlü isimlerin yaşamlarına bakabilir, motivasyon konuşmalarını dinleyebilir, örnek bucket listleri inceleyebilirsiniz. Dilerseniz, sosyal çevrenizden de destek alarak sevdiklerinizin fikirlerini, onların yaşamlarında neleri yapmak istediklerini dinleyerek de çeşitli ilham kaynakları toplayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Türk gezgin YouTuberlar: Gidenlerin, gezenlerin, göçenlerin ilham veren hikayeleri

Kendinizi dinleyin

Bir bucket list oluşturmak, yalnızca diğer insanların hayallerine ve başarılarına dayalı fikirleri not almakla ilgili değildir. Kimisi için bir dağın zirvesine çıkmak, kimisi için dünya turu yapmak, kimisi içinse yepyeni bir iş kurmak hayalleri süslüyor olabilir. O yüzden listenizin size özel olduğunu ve kendinizle biraz zaman geçirmeniz ve konuşmanız gerektiğini unutmayın. Şu soruları kendinize sormayı deneyebilirsiniz:

  • En çok görmek istediğiniz yer neresi?
  • Hangi kültürler ilginizi çekiyor?
  • Denemek istediğiniz bir spor türü var mı?
  • Bir ay ömrünüz kalsa ne yapmak isterdiniz?
  • Çocuklarınızla, torunlarınızla ne tür maceralarınızı paylaşmayı hayal ediyorsunuz?

Bu ve benzeri sorularla kendinizle bir tür iç röportaj gerçekleştirebilir, içinizdeki soruların cevabını bularak ölmeden önce en çok yapmayı arzuladığınız şeyleri adım adım keşfedebilirsiniz.

Yaşamınızı bölümlere ayırın

Bir oturuşta tüm yapmak istediklerinizi listelemek ve uygulamaya başlamak, günümüzün stresli ve koşuşturmalı gündeminde fazlasıyla zor olabilir. Bu nedenle çeşitli zaman dilimlerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin, 30 yaşından önce yapmak istediklerim, 50 yaşından önce yapmak istediklerim, çocuk sahibi olmadan önce yapmak istediklerim, taşınmadan önce yapmak istediklerim gibi yaşamınızı birtakım bölümlere ayırarak listenizi biçimlendirebilir ve küçük parçalara bölerek daha kolay uygulanabilir bir hale getirebilirsiniz.

Listenizi farklı temalara bölün

Tıpkı zaman dilimlerine bölmek gibi farklı temalara ayırarak da listenizi daha pratik bir şekle sokabilirsiniz. Örneğin, gezmek istediğim yerler, denemek istediğim sporlar, yaşamak istediğim deneyimler, tatmak istediğim dünya mutfakları gibi çeşitli ayrımlar yaparak hem daha düzenli bir liste oluşturabilir hem de nelere öncelik vermek istediğinize karar verebilirsiniz. Böylece listenizi hazırlamada ve uygulamada ekstra rahatlık ve konfor alanı yaratabilirsiniz.

Esnek olun

Hayat hızla akıp gidiyor, koşullar değişiyor, çevremiz değişiyor, düşüncelerimiz, inançlarımız değişiyor, kısacası biz değişiyoruz… Haliyle isteklerimizin, hedeflerimizin, hayallerimizin sabit kalması da pek olası değil. O nedenle kendinize esneklik tanıyın zaman içerisinde listenizin değişebileceğini unutmayın.

Harekete geçin

Ve işte asıl adım: Yola koyulmak! Listenizi yaptıktan sonra artık başlamaya ve hayallerinizi gerçekleştirmeye hazırsınız. Kısa vadede size en yakın olan maddeden başlayabilirsiniz. Unutmayın, bir bucket list oluşturmanın ardındaki en temel amaç, hayatı dolu dolu yaşayabilmektir.

Siz de yaşamı daha fazla ertelememek istiyorsanız hayallerinize doğru bir an önce yola koyulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Zor ama mümkün: Hayata karşı nasıl yeniden heyecanlı hissedilir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!