Türk gezgin YouTuberlar: Gidenlerin, gezenlerin, göçenlerin ilham veren hikayeleri

İş çıkışı trafikte sıkıştığınız bir anda ya da gündemin hızını yakalayamadığınız, hızla biçim değiştiren haberleri takip etmekte zorlandığınız, kalabalıktan, gürültüden, havanın kirliliğinden, belki de komşularınızdan, yaşadığınız yerden sıkıldığınızda, aklınızdan geçiyor mu: “Acaba gitmeli miyim?” Ya da an geliyor tek isteğiniz özgürce yollarda olmak, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, daha önce görmediğiniz sokaklarda kaybolmak, egzotik tatlar denemek oluyor mu? Eğer öyleyse, gidenlerin hikayelerini dinlemek ilham verirken birtakım kararlarınızda da yardımcı olabilir. İşte YouTube’un en iyi gezginci kanalları:

Olmazsa Döneriz

Türklerden vize İstemeyen ARJANTİN'de 230 Dolar'a tuttuğumuz ev! #buenosaires #vlog -79-

Heyecanlı, dinamik, sempatik bir çiftin ani bir kararla yepyeni hayatlarına doğru yola çıkışlarını anlattıkları YouTube kanalı: Olmazsa Döneriz. “Tek yön Buenos Aires bileti aldık, bir şey deniyor ve bunu kaydediyoruz. Olmazsa dönüyoruz.” diyorlar ve 1 yılı aşkın bir süredir maceralarını paylaşmaya devam ediyorlar. Buenos Aires, Bolivya, Peru, Kolombiya derken Latin Amerika’yı geziyorlar, farklı insanlar tanıyorlar ve yaşadıkları acı-tatlı her şeyi takipçileriyle paylaşıyorlar. Farklı ülkelere girişlerde ne gibi sorunlar yaşadıklarını, yolda ne kadar harcadıklarını, gezdikleri gördükleri yerlerdeki güzellikleri ve yaşam koşullarını detaylı bir şekilde anlatıyorlar. Bambaşka bir ülkede, yeni bir hayata başlama konusunda ilham arıyorsanız veya ‘başıma neler gelebilir’ diyorsanız cevapları bu YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Kanada Geyikleri

KANADA'DA TÜRKLER NE İŞ YAPIYOR!│Soru&Cevap

Kanada’ya dair merak ettiğiniz ne varsa, A’dan Z’ye tüm cevapları, Kanada Geyikleri YouTube kanalında bulabilirsiniz. Kanada Geyikleri, seneler önce Kanada’ya yerleşen iki yakın arkadaşın deneyimlerini, bilgilerini, eğlenceli anlarını paylaştıkları, çeşitli konuklar ağırladıkları, keyifli sohbetleri içeriyor. Kanada’nın market fiyatlarından Toronto’daki kar fırtınalarına, ülkenin sağlık sisteminden askerlik sürecine, Kanada’da iş bulmaktan yaşadıkları kültür şokuna kadar ‘gitmek mi kalmak mı’ sorusuna kapsamlı cevaplar sunuyorlar. Kanada’ya yerleşmeyi, ülkeyi ziyaret etmeyi ya da orada eğitim almayı düşünüyorsanız, kafanızda cevaplanmamış pek çok soru varsa, cevapları Kanada Geyikleri’nde olabilir.

Varuna Gezgin

Yeryüzündeki cennet: Palau 🇵🇼 (182/197)

Bir Matematik öğretmeninin hayallerini gerçekleştirmek için yola çıktığı, bu yolda pek çok gence ilham olduğu ve dünyada ayak basılmadık yer bırakmadığı YouTube kanalı; Varuna Gezgin. Varuna Gezgin, aynı zamanda bir kafe zinciri ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde pek çok şubesi var. 197 ülkenin tamamını gezen ve ‘seyahat kültürünün okulu’ olarak ün salan Varuna Gezgin’de hayallerinizi süsleyen her ülke hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hangi ülkeye nasıl vize alınır, en kolay çalışma vizesi veren ülke hangisidir, hangi ülke Türkler’e turistik vize vermez, dünyanın en tehlikeli ülkesi neresi olabilir, hangi ülke çok fakir hangi ülke çok zengin… Aklınıza gelen-gelmeyen dünyanın farklı yerlerindeki benzersiz ülkelere dair merak ettiğiniz ne varsa, aradığınız bilgiler Varuna Gezgin’de olabilir.

Mert Öztürk

YENİ ZELANDA – Köy Hayatı ve Avokadocu 🇳🇿

Yeni Zelanda, Tonga, Tayvan, Phuket Adası, Singapur… Egzotik ve sıra dışı yerler ilginizi çekiyor mu? İran, toplumsal cinsiyet eşitliği konularına nasıl yaklaşıyor, Fas sokaklarında neler var? YouTube kanalı ile olduğu kadar Instagram hesabından yaptığı paylaşımlarla da ilgi çeken Mert Öztürk, dünyayı geziyor, gezerken farklı işlerde çalışıp para kazanıyor, insanların hikayelerini dinliyor, alternatif yaşam tarzlarını paylaşıyor, iyi-kötü-şaşırtıcı tüm yolda olma deneyimlerini içtenlikle anlatıyor. Gezgin, maceraperest bir ruha sahipseniz, daha fazla yola çıkmak ve dünyayı keşfetmek istiyorsanız Mert Öztürk’ün videolarından ilham alabilirsiniz.

Rotasız Seyyah

Bali Gezim – Endonezya 6. Bölüm

Dünyayı gezen bir fotoğrafçının gözünden farklı ülkeleri keşfetmeye, amazon hayatları görmeye ne dersiniz? Rotasız Seyyah, Mehmet Genç tarafından yönetilen gezginci bir YouTube kanalı. Bali yemeklerinden Şaman ayinlerine, büyüleyici Meksika’dan etnik Kazakistan’a bambaşka kültürlerin, bambaşka yaşam tarzlarının nabzını tutuyor. Hep daha fazlasını keşfetmek, yola çıkmak için ihtiyacınız olan cesareti bulmak veya yalnızca gezgin maceralarını dinlemek için Rotasız Seyyah’ın paylaşımlarını izleyebilirsiniz. Ayrıca yalnızca yabancı ülkeleri değil, ülkemizin en güzide yerlerine dair gezi notlarını da paylaşımlarda bulabilirsiniz.

Bir Hayalin Peşinde

Meksika'ya Gidemedik – Türkler'i Almıyoruz Diyorlar !!!

Bir seyahat tutkununun yol maceralarını kaydettiği, deneyimlerini paylaştığı ve dünyanın dört bir yanında biriktirdiği anıları anlattığı YouTube kanalı; Bir Hayalin Peşinde. Belki bu kanalı https://www.birhayalinpesinde.com/ blog sayfasından da tanıyor olabilirsiniz. Çocukluğundan beri seyahat etmeyi çok seven bir gezginin, sırt çantası ile yola koyulduğu ve dünyanın dört bir yanında yepyeni keşifler yaptığı bu kanalda birkaç dolarla bir günde hangi ülkede neler yapabileceğinizi, karavan yaşamını, Avrupa’nın en ucuz ülkesini ve daha nicesini öğrenebilirsiniz.

Bonus: Şehir hayatından köy yaşantısına

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Fulden Darama Hurma (@fuldendarama)’in paylaştığı bir gönderi


Ben doğup büyüdüğüm, insanına, tarihine, dokusuna, kokusuna aşina olduğum topraklardan gitmem ama büyük şehir de yordu… diye düşünüyorsanız belki biraz daha yeşil, doğa ile iç içe, kalabalıktan ve gürültüden uzak bir yaşamı düşlüyor olabilirsiniz. Ya da çoktan şehir hayatından bıkıp köye yerleşen arkadaşlarınızın deneyimlerini dinlemişsinizdir… Peki, nasıl olur, yapabilir miyiz, köyde yaşayabilir miyim, nasıl taşınılır gibi sorular da ara ara zihninizde beliriyorsa size cevaplarını bulabileceğiniz iki Instagram hesabı önerebiliriz: @fuldendarama ve @aykanhurma. Köye yerleşmek için yola çıkışlarından köy evindeki sobayı nasıl yaktıklarına, bahçelerine neler ektiklerinden kompost yapımına kadar pek çok konuda paylaşım yapan sempatik çiftin paylaşımları içinizdeki yeşil aşkını alevlendirebilir, bizden söylemesi…

Bazen gitmek de kalmak zordur… Belki de bir yere bağlanmadan, tamamen ait olmadan yaşamalı insan, şairin de dediği gibi ‘ilişik’ yaşamalı…

Çok eşyan olmayacak mesela evinde.
Paldır küldür yürüyebileceksin.
İlle de bir şeyleri sahipleneceksen,
Çatıların gökyüzüyle birleştiği yerleri sahipleneceksin.
Gökyüzünü sahipleneceksin,
Güneşi, ayı, yıldızları…
Mesela kuzey yıldızı, senin yıldızın olacak.
“O benim.” diyeceksin.
Mutlaka sana ait olmasın istiyorsan bir şeylerin…
Mesela gökkuşağı senin olacak.
İlle de bir şeye ait olacaksan, renklere ait olacaksın.
Mesela turuncuya, ya da pembeye.
Ya da cennete ait olacaksın.
Çok sahiplenmeden, çok ait olmadan yaşayacaksın.
Hem her an avuçlarından kayıp gidecekmiş gibi,
Hem de hep senin kalacakmış gibi hayat.
İlişik yaşayacaksın. Ucundan tutarak…

İlginizi çekebilir: Keşfedilmemiş güzellikleri ile yurt içi tatil rotaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!