Ayvalık gezi rehberi: En iyi aktivite, mekan ve konaklama önerileri

Kuzey Ege’nin incisi Ayvalık, dört mevsim ziyaret etmesi harika bir yer olsa da en yoğun ilgiyi yaz aylarında görüyor. Genelde deniz tatili için tercih edilen bu sayfiye kasabasında zaman geçirmek için çok fazla neden var. Tarihi sokaklarında yürürken ansızın karşınıza çıkan taş evleri, sıcacık denizi, manzaralı tepeleri, lezzetli tostu, Cunda’sı… Kısacası rakısı, balığı, Ayvalık’ı. 🙂 Bu şirin tatil beldesini daha fazla övmeden detaylı bir şekilde anlatmaya başlayalım. İşte gezilecek, görülecek yerler; mutlaka gidilmesi gereken restoranlar ve daha nicesiyle; Ayvalık gezi rehberi.

Ayvalık’ta gezilecek yerler

Son yıllarda büyük şehirlerden ciddi şekilde göç alan Ayvalık, turizm sezonu dışında bir emekli yerleşimine dönüşmüş durumda. Dolayısıyla sakinlik arıyorsanız bu harika yeri, yaz ayları dışında ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz. Hatta sakinlik sevenlere özel bir yazar önerisi; Ayvalık’ın bir Kasım’ı var; -bilen bilir sarı yaz- kesinlikle görülmeye değer. 🙂 Söz konusu yaz ayları olduğunda ise küçük de bir yer olduğundan tıpkı İstanbul gibi bunaltıcı bir trafiği olabiliyor. Elbette tüm bu detaylar, Ayvalık’ı kişisel tercihlere göre iyi veya kötü bir tatil rotası yapabilir. Yine de her şeye rağmen Ayvalık’ta gezilecek yerler bir harika! İşte o yerlerden bazıları:

1. Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık’ın tarihi güzelliklerinden biri olan Taksiyarhis Anıt Müzesi, oldukça mütevazı görünümlü bir kilise. Bu nedenle rasgele bir yürüyüş esnasında karşınıza çıkarsa gezmeyi atlayabilirsiniz, şimdiden uyaralım. İçeriye girdiğinizde ise sizi neo-klasik üslupta son derece ihtişamlı bir yapı bekliyor. Ayvalık’ın en eski kilisesi olan bu yapı, bugüne dek birçok deprem geçirdiği için 15. yüzyıldaki ilk halinden bir hayli farklı. Son olarak 2012 yılında restorasyon geçirmiş ve 2013’te bir anıt müze olarak hizmet vermeye başlamış. Ziyaretlerde Müze Kart geçiyor. Ziyaret saatleri sezona ve özel günlere göre değiştiği için gitmeden etmeden önce kontrol etmekte fayda var.

2. Saatli Cami

Saatli Cami, tıpkı Taksiyarhis Anıt Müzesi gibi Ayvalık merkezde bulunuyor. Ayvalık çarşı içindeki bu yapı 1850 yılında Rumlar tarafından Agios Yannis (Agia İanni) Kilisesi olarak inşa edilmiş. Mübadele sonrası ise camiye çevrilmiş. Tabii bu esnada içerisindeki Hristiyanlık dinine ait freskolar tahrip edilmiş. Kilisenin çan kulesi, saat kulesine çevrildiği için de adı Saatli Cami’ye dönüşmüş… Özetle Ayvalık’ın kalbindeki bu tarihi yapı da Ayvalık’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

3. Şeytan Sofrası

Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adalar Tabiat Parkı, Ayvalık’a bağlı 22 adanın 19’unu kapsıyor. İşte Şeytan Sofrası, aralarında Midilli’nin de olduğu irili ufaklı bu adaları tepeden görebileceğiniz, Ayvalık merkezde bulunan bir seyir tepesi. Burası özellikle insanlar tarafından gün batımını seyretmek üzere akşam saatlerinde ziyaret ediliyor. Bilmiyorsanız bile tahmin edeceğiniz gibi Şeytan Sofrası’nın bir de efsanesi var.

Efsaneye göre geçmişte Ayvalık’ta yaşayan Penelope (Panalope / Panolepe) ismindeki Rum kızı, kilise ile zıtlaştığı için kilise tarafından “Şeytan” olarak yaftalanır. Genç kız bunun üzerine tek başına bu tepeye yerleşir. Bunun üzerine bir sene, Ayvalık’ta çok kurak geçer. Kıtlıktan kırılan halk bunu Penelope’nin uğursuzluğa bağlar ve onu öldürmek için tepeye çıkar. Neyse ki bir çoban çocuk bunu genç kıza haber verir, o da karınları zaten çok aç olan halka harika bir sofra kurar. Tepeye gelen insanlar kızı unutup yemeklere gömülür ve Penelope de böylece kaçma şansı yakalar…

Tepede bir de demir parmaklıklarla çevrili, dev bir ayak izi olduğu düşünülen bir çukur var. Yine efsaneye göre bu, Şeytan’ın ayak izi. Bu mitolojik hikayeye göre ise Zeus’un süt annesi İda, Zeus’a zarar vermesinden korktuğu için Şeytan’ı kovar. Üç ayaklı Şeytan da kaçarken ayak izinin birini Kazdağı’nın eteklerine, birini Midilli’ye, birini de buraya, yani Şeytan Tepesi’ne bırakır.

Efsaneler bir kenara dursun; siz de tepeden harika bir manzara için bir gün batımında Şeytan Sofrası’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

4. Macaron Mahallesi

İsmini Latincesi “marjoram”, Rumcası “macaron”, Türkçesi “mercanköşk” olan bir bitkiden alan Macaron Mahallesi de Ayvalık’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Hatta eskiden burada yaşayan Rumlar, cumbalarını bu bitki ile süslermiş. Şimdilerde bu şirin mahallede cafeler, meyhaneler, butikler, antikacılar bulunuyor. Dolayısıyla sosyalliğin merkezi konumunda. Bu nedenle gelmişken Macaron Mahallesi’ni de mutlaka görmenizi öneririz.

5. Ayvalık sokakları

Ayvalık, bildiğiniz gibi geçmiş dönemde bir Rum yerleşkesi olduğu için bugün de bu kültürün ve mimarinin izlerine ev sahipliği yapıyor. Öyle ki günümüzde 2800 civarında tarihi Rum evinin korunmuş şekilde bugüne ulaştığı biliniyor. Dolayısıyla Ayvalık merkezde, sokaklarda yürüyüş yapmak paha biçilemez bir deneyim. Dar sokaklar, renkli pencereler ve cumbalarla süslenmiş taş evlerle Ayvalık’ın tarihi dokusu, gerçekten görülmeye değer.

6. Küçükköy (Yeniçarahori)

Küçükköy veya Yeniçarahori, mübadele dönemi sonrası Rum’lardan kalan terk edilmiş bir köyken buraya yerleşen şehirli insanların çabasıyla bir süre önce restore edildi. Dolayısıyla şimdilerde üreten, sanat ve teknolojiye yatırım yapan bir yerleşim yeri durumunda. Kısa zamanda “Sanat Köyü” ve “Akıllı Köy” olarak anılmaya başlayan bu harika yerde siz de muhteşem taş evlerle dolu sokaklarda dolaşabilir, Kent Müzesi & Sanat Galerisi’ni ve diğer sanat atölyelerini gezebilir, butik otellerde konaklayabilir, kafelerinde serinleyebilir, lezzetli mi lezzetli Boşnak böreği yiyebilirsiniz.

7. Cunda (Alibey) Adası

Cunda Adası veya Alibey Adası, Ayvalık merkezin yanı başında bulunan harika bir yarımada. Cunda’ya Türkiye’nin ilk köprüsü olan bir köprüyle, yani kara ulaşımı ile kolayca ulaşmak mümkün. Adada pek çok restoran, konaklama tesisi ve gizli koy & plaj bulunuyor. Siz de Ayvalık tatiliniz sırasında bir gününüzü buraya ayırarak harika Ege lezzetlerini tadabilir, plajda deniz keyfi yapabilir, Taş Kahve’de nostaljinin tadını çıkarabilir, meşhur sakızlı dondurmasını yiyebilirsiniz.

Ayvalık’ta ne yapılır?

Ayvalık’ta gezilecek belli başlı yerleri artık biliyorsunuz. Peki Ayvalık’ta ne yapılır? İşte Ayvalık aktivite rehberiniz.

1. Ayvalık plajlarında yüzün

Kaynak: vikipedi

Ayvalık’a gelip de denizin tadını çıkarmamak olur mu? Ayvalık ve çevresinde denize girebileceğiniz en güzel yerler genellikle Cunda Adası çevresinde, Dikili’ye yaklaşan Sarımsaklı ve Altınova sahillerinde bulunuyor. İşte Ayvalık tatiliniz sırasında denizin tadına varabileceğiniz o yerler:

  • Badavut Plajı, Merkez: Ayvalık merkezde denize girebileceğiniz bu harika noktada deniz sığ, berrak, serin ve kumluk. Ayrıca işletmeler de bulunuyor.
  • Duba Plajı, Merkez: Burası sığ ve temiz bir denize sahip olan bir belediye plajı ve Ayvalık ile Cunda’yı birbirine bağlayan bölümde yer alıyor.
  • Paşa Koyu, Merkez: Çam ağaçları ile çevrili bu koyda Murat Reis isimli bir otel mevcut. Dolayısıyla bu otelden hizmet alınarak koyda denizin tadını çıkarmak mümkün.
  • Sarımsaklı Plajı, Küçükköy: Ayvalık’ın en güzel plajlarından biri olan Sarımsaklı’nın denizi de oldukça sığ, temiz ve kumluk. Bu yüzden özellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Sahil şeridinin oldukça uzun olduğunu, ücretli şezlong ve şemsiye hizmeti sunulduğunu da söyleyelim.
  • Altınova Sahili, Altınova: Diğer seçeneklere göre daha sakin bir sahil olan Altınovada küçük işletmeler ve sitelere ait özel plajlar var. Buralardan yeme-içme hizmeti almak, şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün.
  • Patriça Koyu, Cunda: Denizi kum ve sığ olan bu koy da yine çocuklu aileler için uygun. Çevrede iki tane işletme bulunuyor. Ama dileyen bu işletmelere dahil olmayıp koyun çevresindeki yerlerden istediği gibi denize girebiliyor.
  • Ortunç Koyu, Cunda: Cunda merkeze yakın olan bu koy mavi bayraklı. Milli park kapsamında yer aldığı için içeride plaj yok. Dolayısıyla insanlar ormanın içinde diledikleri yerlerden denize giriyor.
  • Çataltepe Plajı, Cunda: Berrak ve sığ bir denize sahip olan bu popüler plaj zaman zaman dalgalı olabiliyor. Yine burada da şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün.

2. Kitesurf yapın

Ayvalık aynı zamanda su sporları sevdalılarına da hitap eden bir lokasyon. Merkezde 81 Kite Club isimli kitesurf yapabileceğiniz, malzeme satın alabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz, ders alabileceğiniz bir plaj & tesis mevcut. Burada eğer kite yapmayacaksanız da plaj hizmeti alabiliyorsunuz. Ayrıca tesiste gün batımına doğru zaman zaman dj performansları olduğunu da ekleyelim.

Adres: Sahilkent Mahallesi, Zübeyde Hanım Cd. No:137, Ayvalık
Telefon: 0532 282 64 41
Instagram: @81kiteclubayvalik

3. Tekne turu yapın

Kaynak: cundatur.com

Ayvalık’ta yapabileceğiniz keyifli aktivitelerden biri de bir gününüzü tekne turuna ayırmak olabilir. Bu sayede Ayvalık ve Cunda çevresindeki harika koylarda denize girebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle arkadaş grubunuzla tatildeyseniz kendinize özel bir tur ayarlayıp özel bir hizmet alabilirsiniz. Elbette bireysel olarak tercih edebileceğiniz tekne turları da var.

4. Tüplü dalış (scuba) yapın

Ayvalık’ta yapabileceğiniz tek su sporu kitesurf değil. Dalmayı sevenler bilecektir ki, buranın özelliği 150 yıllık kırmızı mercan resifleriyle dolu olması. İddia edilene göre bu mercanlar dünyada sadece Ayvalık ve Portofino’da bulunuyor. Dolayısıyla siz de Ayvalık’a gelmişken scuba yapıp bu harika deniz canlılarını keşfedebilirsiniz. Dalış için merkezde yer alan dalış okulları ve dalış teknelerinden yardım alabilirsiniz.

5. Her gün başka yerde kurulan “Trata Ayvalık” sofralarının tadını çıkarın

Trata Ayvalık, Türkiye’deki tek gezici restoran. Peki gezici restoran ne demek? Burası her gün farklı bir gün batımı manzarasında sofralar kuruyor. Dolayısıyla siz de her gittiğinizde başka bir deneyim yaşayabiliyorsunuz. Bu deneyim için mekana Instagram’dan mesaj atarak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyonun ardından konum bilgilerini alıyorsunuz. Menüsü de doğal olarak günlük değişiyor.

Instagram: @trata.ayvalik

En iyi Ayvalık & Cunda mekanları hangileri?

Ayvalık’ta yapılabilecek bir diğer şey elbette hepsi birbirinden harika Ayvalık ve Cunda mekanlarını keşfetmek. İşte en iyi Ayvalık mekanlarından bazıları.

1. Orman Coffee & Cocktail

Orman Coffee & Cocktail, soğuk kahveler ve lezzetli kokteyllerden oluşan menüsü ile dikakt çekiyor. Mekanın atmosferi de oldukça keyifli. İçeceklerin yanı sıra mekanın menüsündeki Frigola tatlısı da sevilen lezzetlerden.

Adres: No8, 15 Eylül Cd., 10405 Ayvalık

Instagram: @orman.cunda

2. D-Resort Ayvalık Murat Reis

Eşsiz bir yemek deneyimi için kesinlikle D-Resort Ayvalık Murat Reis’i tercih edebilirsiniz. Mekanın menüsüne her sene farklı ünlü şefler dokunuşlarda bulunuyor. Mekanın menüsündeki Ege lezzetleri mevsimlik ürünlerle hazırlanıyor.

Adres: Küçükköy Mahallesi, Murat Reis Bulvarı Murat Reis Otel, No: 4/A, 10410 Ayvalık

Instagram: @dresortayvalik

3. Pinola Ayvalık

Pinola, Ayvalık’ın taş sokaklarında gezinirken harika ev yemekleri tadabileceğiniz bir mekan. Ayrıca oldukça sakin ve çok lezzetli bir kahvaltısı var.

Adres: 13 Nisan Cad. No 27, 3.sokak, 10400 Ayvalık

Instagram: @_pinola_

4. Macaron Muhallebicisi

Macaron Muhallebicisi, adından da anlaşılacağı gibi Macaron mahallesinde bulunuyor. Mekanın menüsünde harika tatlılar var ama en meşhuru tabii ki sakızlı muhallebisi. Ayvalık sokaklarını keşfederken tatlı bir mola için siz de buraya mutlaka uğrayın deriz.

Adres: Hayrettinpaşa, Barbaros Cd. no:108, 10400 Ayvalık

Instagram: @macaronmuhallebicisi

5. Ayvalık tostçuları

Ayvalık tostu konusunda birden fazla önerimiz olduğundan bu mekanları tek başlıkta toplayalım istedik. Ayvalık’ın en meşhur lezzetini rasgele girdiğiniz her mekanda en iyi haliyle bulabileceğinizi sanmayın. Bu yüzden size önerimiz Ayvalık merkezde yer alan Tadım Tost Evi, Avşar Tost, Aşkın Tost Evi, Olay Tost, Titiz Büfe. Tatiliniz sırasında bu mekanlardan herhangi birinde tost yemeden tatilinizi sonlandırmamalısınız.

6. L’Arancia

Cunda Adası’nda bulunan bu şık restoran, menüsünde Ege ve İtalyan lezzetlerini harmanlıyor. Menüdeki tüm lezzetler bölge üreticilerinden temin edilen taze ve doğal malzemelerle hazırlanıyor. Siz de şık bir akşam yemeği deneyimi için L’Arancia’yı tercih edebilirsiniz.

Adres: Mithatpaşa, Çarşı Cd. 2. Sk. No:7, 10405 Ayvalık

Instagram: @larancia_cunda

7. Nona Cunda

Küçük ama oldukça şık bir mekan olan Nona, ev yapımı tatlılarıyla dikkat çekiyor. Cunda sokaklarında turlarken bir tatlı molası vermek isterseniz siz de mekanın şirin bahçesinde çok beğenilen limonlu cheesecake’ini deneyebilirsiniz.

Adres: Mithatpaşa, Bahar Sk. no:31, 10405 Ayvalık

Instagram: @nona.cunda

8. Cunda Luna

Leziz yemekleri ve kokteylleri, harika ambiyansı ile Cunda’nın sevilen restoranlarından Cunda Luna, yine keyifli bir yemek için tercih edebileceğiniz mekanlardan.

Adres: Namık Kemal, Cunda, Adası, Hayat Cd. no 7, 10405 Ayvalık

Instagram: @cundaluna

9. Cunda Uno Pizza

Cunda’da harika bir pizza deneyimi için tek adres burası. Menüsünde yöresel lezzetler de bulabileceğiniz bu harika mekanda burgerler, makarnalar gibi çok sevilen lezzetlerin de tadının çıkarabilirsiniz.

Adres: Mithatpaşa, Çarşı Cd. No:1, 10400 Alibey Adası/Ayvalık

Instagram: @cundauno

10. Cunda Karadeniz Pastanesi

Cunda’daki meşhur Karadeniz Pastanesi lor tatlısı, lor kurabiyesi, sakızlı kurabiye, Kavala kurabiyesi, bademli keşkül gibi meşhur Ayvalık lezzetlerini tadabileceğiniz bir yer. Siz de bu tarihi taş mekanda harika bir mola verebilir, ambiyansın tadına varabilirsiniz.

Adres: Mithatpaşa, Çarşı Cd. No:8, 10400 Ayvalık

Instagram: @cundakaradenizpastanesi

En iyi Ayvalık & Cunda otelleri hangileri?

Ayvalık rehberi yazımızın son durağı size harika bir konaklama deneyimi vadeden Ayvalık & Cunda otelleri. En iyi konaklama tesislerini keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Panjur’s Boutique Holiday

Cunda Adası’nda bulunan Panjur’s Boutique Holiday bahçesi, havuzu, deniz veya orman manzaralı şık odaları ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Adanın içerisinde butik ve keyifli bir konaklama deneyimi siz de bu şık butik oteli tercih edebilirsiniz.

Adres: Namık Kemal mah. Sevgi cad. No:152/6 Cunda, Ayvalık

Instagram: @thepanjurs

2. Güle Cunda

Tarihi bir otelde konaklamak istiyorsanız burası tam size göre. Güle Cunda, Geleneksel Rum mimarisi ile dikkat çeken oldukça konforlu bir otel. Ayrıca merkezde bulunduğu için de tüm restoranlara yürüme mesafesinde.

Adres: Mithatpaşa, Cumhuriyet Cd. No: 41, 10400 Cunda Adası/Ayvalık

Instagram: @gulecunda

3. Cunda Despot Evi

İşte Cunda’nın en şık mekanlarından biri daha. 1862 yılında Despot Evi olarak bilinen binayı bir din adamı inşa ettirmiş. 2019 yılından itibaren ise otel olarak hizmet vermeye başlamış. Siz de bu tarihi atmosferin içerisinde unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşamak isterseniz Cunda Despot Evi tam size göre.

Adres: Cunda Adası, Mithatpaşa mh. Mektep Sk. N:2/2, 10400 Ayvalık

Instagram: @cundadespotevi

4. D-Resort Murat Reis Ayvalık

En iyi Ayvalık restoranları kısmında da yer verdiğimiz D-Resort Murat Reis Ayvalık, aynı zamanda otel olarak hizmet veriyor. Lüks ve konforlu tatilin adresi diyebileceğimiz bu şık otelde hem deniz hem de orman manzaralı oda seçenekleri mevcut. İzole bir tatil hayal ediyorsanız buranın doğru bir tercih olabileceğini söyleyebiliriz.

Adres: Küçükköy Mahallesi, Murat Reis Bulvarı Murat Reis Otel, No: 4/A, 10410 Ayvalık

Instagram: @dresortayvalik

5. Cavlıhane 1885

Cavlıhane 1885, büyük bir özenle dekore edilmiş eski bir taş ev. Ve şu anda 5 odalı bir butik otel olarak hizmet veriyor.

Adres: Hayrettinpaşa, 13 Nisan Cd. 18. Sk. No:24, 10400 Ayvalık

Instagram: @cavlihane1885

6. Ortunç Hotel

Ortunç Koyu’nun mavi bayraklı olduğunu daha önce söylemiştik. İşte bu harika otel bu özel koyda bulunuyor. Ortunç Hotel’de tek kata yayılan deniz manzaralı süit odalar, size unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşatacak cinsten.

Adres: Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, 10400 Ayvalık

Instagram: @ortunchotel

7. Grand Hotel Temizel

Ayvalık, Küçükköy, Sarımsaklı Bulvarı üzerinde yer alan bu şık otel yılın her ayında hizmet veriyor. Otelde standart oda, süit oda, aile odası, kral dairesi gibi pek çok konaklama seçeneği mevcut.

Adres: Küçükköy, Sarımsaklı Blv, 10400 Ayvalık

Instagram: @grand_hotel_temizel

8. Zeytinci Olivera Resort Hotel

Sarımsaklı, Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan bu şık otelin kendine ait özel bir plajı bulunuyor. Ayrıca farklı oda seçenekleri de var. Dolayısıyla konforlu bir konaklama deneyimi için rahatlıkla tercih edilebilecek türden.

Adres: Kahramanlar Mahallesi, Atatürk Blv No:20, 10400 Sarmısaklı, Ayvalık

Instagram: @zeytincioliveraresort

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!