Mutlulukla ilgili mutlaka takip etmeniz gereken 10 yeni araştırma

Mutluluğu vücudumuzun neresinde hissederiz, mutluluk genetik kodlarımızı nasıl etkiler,
mutluluk neden yaşa göre değişir…

Uplifers olarak mutluluk konusunda son dönemde yapılmış 10 yeni psikolojik araştırmayı
derledik:

1. Mutluluk tüm vücudu harekete geçiriyor

Sanılanın aksine duygular sadece zihinde yaşanmıyor, her biri bedende bir yerle ilişki
kuruyor. Finlandıyalı araştırmacılar, yaptıkları son araştırma sayesinde farklı duyguların vücuttaki 701 farklı noktayı etkilediğini tespit etti ve bu etkinin vücudun hangi bölgelerinde azalıp hangi bölgelerinde arttığını renklendirilmiş haritalarla göstermeyi başardı. Buna göre sarı en yüksek etkiyi simgeliyor, arkasından kırmızı geliyor. Siyah hiçbir şey hissedilmediğini gösterirken mavi tonlar vücuttaki etkinin gittikçe azaldığını gösteriyor. Yapılan bu çalışmaya göre mutluluk, bölgesel olarak azalıp çoğalmakta birlikte vücudun tamamını etkiliyor.

Mutlulukla ilgili mutlaka takip etmeniz gereken 10 yeni araştırma
Mutluluk, vücudun tamamını etkiliyor.

2. Mutluluk genetik kodları değiştiriyor

Mutluluk sadece insana kendisini iyi hissettirmekle kalmayıp aynı zamanda vücuda da faydalı. Yapılan son bir araştırma, enfeksiyon hastalıkları ve vücudun yabancı materyallere karşı savunmasının hücre için genetik ifade sayesinde olduğunu ortaya koydu. Daha mutlu insanlarda ise virüs karşıtı genlerin daha güçlü olduğu tespit edildi. İyi şeyler yapmak ve iyi hissetmek bizleri mutlu ederken aynı zamanda genlerimiz için de faydalar sunuyor.

3. İnsanlar doğru şeyi yaptıklarında daha mutlu oluyor

Dünyanın birçok yerinde ekonomik krizle yüzleşen insanların mutluluğu ne oldu? İşsizlik, parasızlık, umutsuzluk ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir kabusun içindeyken yaşanan kontrol kaybıyla nasıl başa çıktılar? El birliği yaparak.

Mutlulukla ilgili mutlaka takip etmeniz gereken 10 yeni araştırma
Dışa dönük davranmak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyor.

ABD’deki 255 şehirden alınan verilere göre birbirleri için ufak iyilikler yaparak birlik olmayı başaran topluluklar daha mutlular. Sosyal sermayenin her zaman üretici bir etkisi var. İnsanlar doğru şeyi yaptıklarında daha mutlu oluyor.

4. Dışa dönük davranın – öyle olmasanız bile

Yapılan son araştırmalara göre içe dönük bir insan olsanız bile dışa dönük davranmak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyor. ABD, Venezuela, Filipinler, Çin ve Japonya’dan yüzlerce insanın katılımıyla yapılan bir çalışmaya göre günlük durumlarda dışa dönük tavırlar sergilediklerini söyleyen insanlar, daha pozitif duygular barındırıyor. Normalde içe dönük olsa bile 10 dakikalığına dışa dönük davranan kişiler ise sonrasında kendilerini daha iyi hissettiklerini söylediler.

5. Mutluluk dijital ortamda bile bulaşıcı

Facebook üzerine yapılan en büyük araştırmalardan biri olan ve iki yıl boyunca binlerce Facebook paylaşımının incelendiği yeni bir çalışma, online olarak ifade edilen duyguların bulaşıcı olduğunu ortaya koydu. Üstelik pozitif duygular barındıran paylaşımlar, negatif olanlara göre daha güçlü bir şekilde yayılıyor.

6. Yaşlandıkça sizi mutlu eden şeyler değişiyor

Yaş geçtikçe, insanlar günlük şeylerden daha fazla keyif almaya başlıyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma kapsamında, yaşları 19-79 arasındaki 200 kişiye onları sıra dışı şeylerin mi sıradan şeylerin mi mutlu ettiği soruldu. Çalışma kapsamındaki tüm yaş gruplarında olanlar, hem sıradan hem de sıra dışı şeylerden mutlu olduklarını söyledi. Ancak yaşı daha büyük olan kişilerin günlük sıradan deneyimlerden daha fazla mutlu olmayı başardıkları anlaşıldı. Örneğin ileri yaşlardaki kişiler, aileleriyle vakit geçirmekten veya parkta yürümekten daha fazla keyif alıyor.

Mutlulukla ilgili mutlaka takip etmeniz gereken 10 yeni araştırma
Çocukluk ve ergenlik çağlarında kurulan güçlü ilişkiler, daha mutlu yetişkinler ortaya çıkmasını sağlıyor.

7. Materyalist insanlar neden daha az mutlu oluyor?

Bu sorunun yanıtı çok basit; materyalist insanlar ellerinde olana şükretmek yerine istediklerini elde etmeye odaklandıkları için daha az mutlu oluyorlar. Son dönemde yapılan bir çalışma, materyalist kişilerin daha az şükran duymasının, hayattan daha az tatmin olmalarıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

8. Sosyal bağların gücü

Araştırmalar, kurulan ilişkilerin mutluluğu akademik başarılardan çok daha fazla etkilediğini ortaya koyuyor. Çocukluk ve ergenlik çağlarında kurulan güçlü ilişkiler, daha mutlu yetişkinler ortaya çıkmasını sağlıyor. Akademik başarıların yetişkinlikte mutlulukla ilişkisi ise çok daha düşük. Bu da eğitimin, duygusal veya felsefik anlamda mutluluğun ne olduğunu öğretmediğini gösteriyor.

9. Mutluluğa götüren hedefler

Şaşırtıcı belki ama insanlar sıklıkla kendilerini mutlu edecek hedefler konusunda yanılıyor. Yapılan yeni bir araştırma, somutlaşmış hedeflerin soyut hedeflere göre daha fazla mutluluk getirdiğini gösteriyor. Buna göre bir insanı mutlu etmektense, bir insanı somut olarak gülümsetmek, karşısındaki kişiye daha fazla mutluluk veriyor.

10. Sıradan anlardan alınan beklenmedik keyif

Yeni bir araştırma sıradan, gündelik deneyimlerin beklenmedik mutluluklar getirebildiğini söylüyor. Çalışma kapsamında 135 öğrenciden bir zaman kapsülü yapmaları ve içine son dönemde yapılmış bir konuşma, katıldıkları son organizasyon, yazı yazıkları bir parça kağıt ve en sevdikleri üç şarkının ismini yazmaları istendi. Öğrenciler zamanı gelip kapsülü açtıklarında, göreceli olarak gündelik olmasına rağmen, kapsülün içindekilere dair büyük bir merak ve mutluluk hissi duydu.

Kaynak:
Psy Blog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!