İyi yaşam ve mutluluk nedir, ne değildir?

Not: Aşağıda yazılı olanlar fikirlerimdir. Bir kanıta dayanmamakta, bilimsel ya da pragmatik yaklaşımlar içermemektedir. Kendi deneyimlerim ve sizinle paylaşmak istediğim keşiflerden oluşmaktadır. Yazıyı kesinlik içermeyen, kapı açabilecek bir davetiye olarak görmeniz tavsiye edilir. Öğretmenim Douglas Brooks’un da dediği gibi, “kesinlik yalnızca elde edilene kadar sevilir.” Gelin, kesinliğin ötesini birlikte keşfedelim!

Sağlığın iyi yaşama etkisi

Sağlıklı olmak nedir? İyi yemekler yemek mi? Düzenli ve kaliteli uyumak mı? Bu sizce ne demek? Düzenli bir egzersiz programına sahip olmak mı? Düzenli tam olarak neyi ifade eder? Bu egzersizler hangi hareketleri kapsıyor? Hasta olmadığımızda sağlıklıyız anlamını mı çıkarmalıyız? Soruyu başka türlü soralım: Sağlıklı olduğumuzda kendimizi nasıl hissederiz?

İyi hissediyorum! Mutlu hissediyorum! Cevap aslında bu kadar basit. Asıl soru ise şu: Bana kendimi iyi ve mutlu hissettiren ne?

mutluluk
Benim cevabım; sevdiğim insanlarla birlikte olmak, egzersiz ya da kendimi rahatlatan, güçlü ve nötrlenmiş hissettiren aktiviteler yapmak. Lezzetli ve güzel yemekler yemek ve bununla tatmin olmuş hissetmekse diğer cevaplarım. Güneş bana kendimi iyi hissettiriyor. Uykum geldiğinde uyumak ve enerjik bir şekilde kalkmak… Çevremdeki harika insanlar ve muhteşem konuşmalar bana ilham veriyor. Tek başıma ya da başkalarıyla beraber gülmek, iyi bir kitap ve okumak için ihtiyacım olan zamana sahip olmak, beni mutlu ediyor.

Etrafımızdaki her şeyi olduğundan daha karmaşık hale getirme eğilimimiz vardır. Genellikle medya da kafa karıştırır. Sağlıklı olmak için tek ve yegane bir formül nasıl yoksa, iyi ve mutlu hissetmek için de yoktur. Çünkü ayrı bireyler olarak hepimizin kendi yöntemleri vardır. Sizin kendinizi iyi hissetme yönteminiz, benimkinden farklı olabilir. Her birimiz kendimize özgü olduğumuzdan, kendi istek ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için kendi bileşenlerimizi bir araya getirmek, bu konudaki en büyük yardımcımız.

Deneyimlemenin gücü

Bu yüzden ben, yeni şeyler deneyimlemeyi çok seviyor ve meraklı olunmasını öneriyorum. Güvenli bölgeniz dahilinde olduğunu bildiğiniz için aynı şeyleri yapmak yerine, hayallerinizi gerçekleştirmenize ön ayak olabilecek yeni alternatifleri değerlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Yeni deneyimlere açık olun, yemeğinizi farklı bir bakış açısıyla yiyin. Yabancılara gülümseyin, yeni arkadaşlar edinin, yeni yerler keşfedin, ilham kaynağınızı bulmak için içgüdünüze kulak verin. Eğer dinlemeyi bilirseniz, size asla yalan söylemediğini anlayabilirsiniz.

iyi yasam

Sağlıklı olmak bir hayat tarzıdır. Her yerde gördüğümüz “bunu yapın, buraya gidin, bunu için, bunu kullanın” gibi tek tip öneriler bu hayat tarzınızın –size uygunsa- ancak bir kısmı olabilir.

Benim için sağlıklı olmak; meraklı olmak ve anın içinde kalmaktır. Böylelikle, kendim için en iyi olduğuna inandığımı bulabilir, her durumda kendim olabilirim.

MindBody Goes Blogging w Stephanie Sayegh Blogger
Öğrencilerimin içsel yolculuklarında ve fiziksel eğitimlerinde bir rehber, Fransız Yoga, Pilates ve Pranayama eğitmeni ve aynı zamanda MindBody Festival Istanbul’un kurucusuyum. Sınıflarımı edindiğim hayat ... Devam