Bir yıllık mutluluk için 7 günde kazanmanız gereken 7 alışkanlık

‘Kendinize değer vermeyi öğrenin, bu da demek oluyor ki: Mutluluğunuz için savaşın.’  Ayn Rand

Günlük hayatımızın koşuşturmacasında, ağaçlara gökyüzüne bakmayı unutup, mutluluk seviyemizi fazlasıyla değiştiren aktiviteleri gözden kaçırabiliyoruz. Ama şanslıyız ki; sadece sezgilerimizle hareket etmekten öteye geçip, daha mutlu bir hayata götürebilecek davranışları oluşturmaya yönelik ispatlanmış stratejilere ulaşabiliyoruz. Şimdi başlayıp önümüzdeki haftaya kadar alışkanlık haline getirebileceğiniz, mutlu bir hayat için kolay uygulanabilir tavsiyeleri siz Uplifers okuyucuları için derledik.

İşteyken bir amacınız olsun

Mesleğinizi sadece meslek/iş olarak görmeyi seçtiyseniz, zaten öyle olmaktan öteye gidemez; ama bundan fazlası da var. Tüm meslekler hizmet etmek için var, yeteneklerinizi ve güçlü olduğunuz yanları sergileme şansını elde ediyorsunuz. Diğer insanlara yardımcı oluyorsunuz. Bütün meslekler aracılığıyla dünyayı değiştirmek mümkün. Bekçi, polis memuru, öğretmen, astronot ya da yatırımcı olabilirsiniz; ne meslekle uğraştığınız fark etmez, işinizde bir anlam, bir amaç bulmak sizin elinizde. Eğer bu şekilde düşünürseniz, her gün bir amaç doğrultusunda, bir hedef için uğraştırığını hissedeceksiniz. O yüzden bugün kendinize söyleyeceğiniz şey şu olsun:

Sevdiğin şeyi yapabilme şansını elde edene kadar, yaptığın işi sev. Sevdiğin yerde olabilmek için, şu anda olduğun yeri sev. En çok sevdiklerinle birlikte olana kadar, şu an yanında olan kişileri sev.

Mutluluğu yakalamak ancak bu şekilde mümkün olabilir.

iş yerinde mutluluk

Uzmanlaşmak için rahatınızdan ödün vermeyi kabullenin

Mutlu insanların uzmanlaşmaktıkları ve ilk başta öğrenirken onları rahatsız eden belirli görevler vardır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan (hem internet üzerinden hem yüz yüze) araştırmalarda, bir yetenek konusunda uzmanlaşmanın düşünüldüğü kadar stresli bir iş olduğu sonucuna ulaşılıyor. Ancak, bu stresin pozitif bir stres olduğu düşünülüyor.

Bir konuda uzman haline gelmek stres açısından insanları olumsuz anlamda etkilese de, insanlar bu aktivitelerin aynı zamanda kendilerini mutlu hissettirdiğini ve geçmişe dönüp baktıklarında kendilerini tatmin olmuş hissettirdiğini de söylüyor. Kendilerindeki gelişmeyi görüp bu hissin mükemmel olduğundan bahsediyorlar. Doğruyu söylemek gerekirse, herhangi bir şeyde başarısız olduğunu görmek o konuda harika olabileceğine dair ilk adımdır. Zorlanmak gelişmenin kanıtıdır. Ne kadar zaman harcayıp uğraşırsanız, o kadar hızlı öğrenirsiniz. Kendinizi geliştirmek için oldukça verimli bir 10 dakika, alelade bir 1 saatten daha iyidir. Tam her şeyin kıyısındayken pratik yapmayı, gerinip yeniden başlamayı, hata yapmayı, tökezlemeyi, bu hatalardan sonuçlar çıkarmayı istemeniz gerekiyor. Uzun vadede mükemmel olmak kısa vadede çekilen zorluklara kesinlikle değecektir, emin olun.

kahraman gibi hissetmek

Kendinizi başarı ve başarısızlıklarınızdan ayırın

Dış etkenlere bağlı olarak değerlendirilen özsaygı oldukça değişken olabilir. Örneğin, üniverite öğrencilerini ele alalım. İyi bir not alan ya da master programına kabul edilen öğrencilerin özsaygılarında ufak artışlar olurken, bu durumların tersiyle karşılaştıklarında oldukça sert düşüşler yaşıyorlar. Bu öğrencilerin unuttuğu şey şu ki; başarısızlık sizin olduğunuz kişiyi göstermez, sadece tecrübe ettiğiniz bir durumu gösterir. Aynısı başarı için de geçerlidir.

Mutlu ve başarılı insanların uzun dönemde mutlu ve başarılı olmalarının çok basit bir nedeni olduğunu unutmayın: Başarı ve başarısızlık kavramlarını farklı düşünmeleri. İşler yolunda gitmiyorsa bunu kişisel bir durum olarak yorumlamıyorlar, her şey mükemmel gidiyorsa da bunun tamamen kendilerinden kaynaklandığını düşünmüyorlar. Bu kişilerin izlerini takip etmek mutluluğa götürecektir. Elinizden geleni yapın, hayat boyu mütevazı bir öğrenci olmaya, başkalarından bir şeyler öğrenmeye çalışın. Başarılı olduğunuz bir durumu kafanızda sürekli büyütmeyin, başarısız olduğunuz bir durumu da sürekli düşünüp kendinizi üzmeyin.

başarısızlık ve başarı

Verimli olun, ama acele etmeyin

Acele ettirilmek umutsuzluğa düşmenin en hızlı yoludur. Diğer taraftan da yapacak hiçbir şeyinin olmaması da zararlı olabilir (bu haber hiçbir şey yapmadan yaşama hayali kuran okuyucuları üzmüş olabilir). Rahat bir şekilde verimli olarak çalışmak doğru dengeyi kurmak demektir. Bu da demek oluyor ki, konfor alanınızı genişletmeniz, ama bu süreçte kontrolden çıkıp çıldırmamanız gerekiyor. “Söylemesi kolay” diye düşünebilirsiniz, ama bir şeyleri başarmak için gereken pozitif perspektif kesinlikle bu.

Bunu yapmak için izlemeniz gereken metod ise her gün için ayarlamanız gereken “ağır yük” ve “hafif yük” zaman aralıklarıdır. “Ağır yük” sürecinde tüm gücünüzle uğraşmalı, “hafif yük” için ise tempoyu düşürmelisiniz. Sürekli çok fazla meşgul olmamanız için yapmanız gereken zaman kontrolü prosedüründen başka bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Günün bilançosunu çıkarıp, dinlenmek ve enerjinizi yeniden toplamak için kafanızı dağıtın. Kendinizi kandırmayın, birkaç dakikanızı ayırıp bunu yapabilecek kadar vaktiniz var.

Ayrıca herkesin isteklerini her zaman karşılayamayacağınızı aklınızın bir köşesinde tutun; çünkü insanlar bu şekilde sizi kullanabilir. Bazen kesin sınırlar çizmek zorunda kalabilirsiniz. Hepimizin zorunlulukları var, ama herkese evet diyerek kendi rahatınızı bozmamalısınız. Çoğu şeye “hayır” diyebilin ki doğru şeylere “evet” diyebilmeniz mümkün olsun.

kendine zaman ayırmak

Verebileceğiniz bir şeyler olduğunda verici olun

Vermek, genellikle kendini düşünmeden yapılan bir eylem olarak düşünülse de; alıcıdan çok verici olan kişiye fayda sağlayan bir durumdur. Bir diğer deyişle, ne şekilde olursa olsun sosyal destek sağlamak, o desteği almaktan daha fazla katkıyı hayatınıza katar. Sezgilerimize dayanarak hepimiz biliyoruz ki, ihtiyacı olan birine yardım etmek kendimizi harika hissettiriyor. Çünkü devamlı bir mutluluk kazandıklarımızdan değil verdiklerimizden –dünyada bir fark yaratmaktan-  sağlanır.

Bunun arkasındaki matematik oldukça basittir.

Yapılan herhangi bir nazik davranış beyinde serotonik salgılanmasını sağlar. Serotonin inanılmaz faydalı ve daha neşeli hissetmenizi sağlayan bir maddedir. Bunun bir diğer faydası da sadece siz kendinizi iyi hissetmeyeceksiniz, yaptığınız olumlu davranışı gören insanların da aynı şekilde serotonin salgılayıp mutlu olmasını sağlayacaksınız. (Küçük bir not olarak belirtelim, çoğu antidepresan ilacın da fonksiyonu serotonin salgılanmasını sağlamaktır.)

mutluluk

En yakın ilişkilerinizi büyütün

Yapılan bir araştırma sonucunda, önemli sorunlarını yakın birkaç arkadaşıyla konuşabilen kişilerin %60 daha mutlu olduğu gözlemleniyor. Ayrıca, ortalama insan ölümü oranının yalnız insanlarda 2 kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

İyi ilişkiler, her ne kadar klişe olsa da, altın kadar değerli. Burada önemli olan kaç arkadaşınız olduğu değil, bu arkadaşlık ilişkilerinize ne kadar emek verdiğiniz. Yeterince ilgilenilmediği zaman en sağlam arkadaşlıklar ve en iyi ilişkiler de çözülüp kopuyor olsa da ve bunu düşünmesi çok ağır gelse de, biriyle yakınlık kurmak sürekli olarak kazanmanız gereken bir durumdur, o nedenle bunun size verilmiş olduğunu, o kişinin sürekli yanınızda olduğunu garantilenmiş olarak görmemeniz gerekir.  Size yakın olan kişilerle ne zaman bir araya gelseniz, hem bağlarınızı güçlendiriyorsunuz, hem de mutluluk seviyenizi yükseltiyorsunuz. Her iki taraf için de kazançla sonuçlanan bir durum.

O nedenle sevdiklerinixle büyük planlar yapmak için beklemeyin. Beraber zaman geçirerek beraber plan yapın. Düzenli olarak açık ve net iletişim kurun. Ele geçirdiğiniz her fırsatta birlikte bir şeyler yapın.

Akıllı telefonunuzu bir kenara koyun, bilgisayarınızı kapatın ve beraber geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın, yüz yüze ve olması gerektiği gibi. Güzel bir sohbetin, içten bir kahkahanın, uzun bir yürüyüşün, arkadaşlarla çıkılan bir gece eğlencesinin, birbirine sarılmanın kattığı mutluluğun yerini doldurabilecek çok fazla şey olmadığını unutmayın. Oldukça sıradan görülebilecek şeyler, doğru insanlarla yapıldığında sıradışı hale getirilebilir. Bu insanların etrafında olmayı seçin ve birlikte olabildiğince güzel vakit geçirin.

arkadaşlık

Kendinize karşı dürüst olun

“Bunu sürekli duyuyoruz” deseniz de, belki de diğerlerine kıyasla en önemli olan tavsiye de bu.

Bir araştırma sonucuna göre, insanların ölmeden önce söyledikleri ve en büyük pişmanlıkları olarak bahsettikleri şey şu: “Keşke kendime karşı dürüstçe yaşadığım, başkalarının benden beklentileri doğrultusunda olmayan bir hayat yaşasaydım…” Belki bu cümle aklınızda kalır ve kendi ihtiyaçlarınızı öncelik haline getirmenizi size hatırlatır.

Çünkü ne yaparsanız yapın, nasıl yaşadığınız ya da nasıl harika bir insan olduğunuza bağlı olmaksızın, birileri hep hayal kırıklığına uğramış olacak. O yüzden kendi isteğinize göre hareket edin. Açıklamalarla vaktinizi harcayıp tereddüte düşmeyin. Sadece birileri sizin bakış açınızı anlamıyor diye sürekli kendinizi açıklamak zorunda değilsiniz.

Ciddi olalım, tüm dünya size kim olmanız gerektiğini söylemeden önce kim olduğunuzu hatırlayabiliyor musunuz? Ancak kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı ve başkalarının ne istediklerini düşünmeyi bıraktığınızda mutluluğu bulabilirsiniz. Hayatınızdan sorumlu olan tek kişi sizsiniz.

gözünü kapatıp düşünmek

Sormanız gereken tek soru şu olmalı: Hayatımın geri kalanıyla ne yapmak istiyorum?

Bu soruya verdiğiniz cevap her ne ise onu yapmaya başlayın.

“Bir ara” yaparım dediğiniz şeyleri yapacağınız o arayı artık ertelemeyi bırakmanızın vakti geldi.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!