Daha huzurlu bir yaşam için 10 ipucu

Günlük koşuşturmaca içinde kendimizi ve sevdiklerimizi mutlu etmek, huzurlu bir yaşamın altın anahtarlarındandır. Ancak, ne yazık ki kişisel ihtiyaçlarımıza bile zor vakit ayırdığımız hayatlarımızda, küçük mutluluklar için ekstra zaman bulmak neredeyse imkansız. Peki, daha huzurlu bir yaşam sürebilmek için neler yapabiliriz? İşte daha huzurlu bir yaşam için atmanız gereken 10 küçük adım…

televizyonu kapatın

1. Televizyonu kapatın

Abur cuburlar vücudunuz üzerinde nasıl bir etki yapıyorsa, televizyon da zihniniz için aynı etkiyi yapar. Televizyon izlemekten tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz, ancak izlediğiniz saatleri sınırlamanızda fayda var. Bu saatler içerisinde kişisel gelişiminize ve genel kültürünüze bir şeyler katacağınız kaliteli programları izlemeye de ayrıca dikkat etmelisiniz.

somon

2. Balık yiyin

Somon, sardalya ve uskumru gibi balıklar Omega-3 açısından oldukça zengin besinlerdir. Omega-3 kalp ve damar sağlığınıza sağladığı katkıların yanı sıra, gözyaşı gibi vücut sıvılarının üretimine de yardımcı olur.

Lavanta yağı

3. Lavanta yağı kullanın

Stres azaltıcı ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen lavanta kokusu, kesintisiz bir uyku uyuyabilmeniz için gerekli olan rahatlamayı sağlar. Lavanta yağını ılık banyo suyunuza birkaç damla damlatarak rahatlayabilir, dinlendirici bir müzik eşliğinde kendinizi şımartabilirsiniz.

yeme alışkanlıklar

4. Yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin

Metabolizmanızı canlı tutabilmek için, egzersizin yanında yeme alışkanlıklarınızı da düzene sokmanız büyük önem taşır. Başlangıç aşamasında 20’li yaşlarınızda aldığınız günlük kaloriden 200 kalori daha az almanız bile bir fark yaratacaktır. Almanız gereken kalori değeri, ne kadar hareketli bir yaşama sahip olduğunuza bağlı olarak, 1800-2200 arası bir değerde olmalıdır.

Yemek listenizde mutlaka baharatlar gibi metabolizma hızlandırıcı yiyecekler bulundurmalısınız. Yapılan bir araştırmada, yediği yiyeceklerde baharat kullanan katılımcıların diğerlerine göre günlük 100 kalori fazla harcadığı tespit edilmiş. Ayrıca günlük olarak, az da olsa, protein almayı ihmal etmeyin. Proteinlerin sindirimi karbonhidratların sindirimden iki kat daha fazla efor gerektirdiği için, vücudunuz protein sindirimi sırasında daha fazla kalori yakar.

fesleğen

5. Fesleğen tüketin

İngiltere Farmakoloji Konferansı’nda paylaşılan bir araştırmaya göre fesleğenin yaşlanmayı geciktirici bir etkisi bulunuyor. Çiğ olarak tüketeceğiniz fesleğen bitkisi, vücudunuz için zararlı olan moleküllerin yok edilmesinde ve kalp, karaciğer ve beyinde bulunan serbest radikallerin yaratacağı zararın önlenmesinde önemli rol oynuyor.

 masaj

6. Masaj yaptırın

Vücudunuzdaki bazı noktalar uzun süreli kasılma gevşeme işleminden sonra sırt ağrısına sebep olabilir. Bu bölgelerdeki acıyı azaltmak ve rahatlamak için bir masaj uzmanıyla görüşebilir, özellikle size acı veren bölgelerinizi de belirterek rahatlatıcı bir masaj yaptırabilirsiniz.

sohbet edin

7. Sohbet edin

Yapılan bazı araştırmalara göre çevrenizdeki insanlarla sıradan konuşmalar yapmak, beyninizi çalıştırdığınız ve yeni bir şeyler ürettiğiniz için sizi zinde tutuyor. Günde yalnızca 10 dakikalığına bile olsa başka insanlarla konuşuyor olmak, hafızanızı güçlendirmek ve zihinsel becerilerinizi geliştirmek açısından büyük önem taşıyor.

Kahve için

8. Kahve için

Birçok insan için kahve, kafein demektir. İşlenmiş 170 gram kahvede ortalama 60–120 miligram arasında kafein bulunur. Kafein, merkezi sinir sistemini hafif derecede uyaran bir yapıdadır. Bu nedenle de reaksiyon hızınızı artırır, zihinsel süreçlerinizi hızlandırır, sizi daima uyanık tutar. Özellikle sabahları içeceğiniz bir bardak kahve, kendinizi daha dinç ve zinde hissetmenize yardımcı olur.

azla yetinin

9. Daha az şeye sahip olun

Sahip olduğunuz her şeye gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu soruya cevap verirken kendinize karşı dürüst olun. Sadece korkularınız ya da ileride ihtiyacınızın olabileceği düşüncesiyle sakladığınız şeyleri belirleyin ve ortadan kaldırın. Sahip olduklarınızdan vazgeçtikçe, sorumluluklarınız da azalacak. Daha az şeye sahip oldukça, daha hafif hissedeceksiniz.

10. Küçük şeyleri önemsemeyin

don't take stuff seriously

Hayatı zorluklarla dolu kişiler, genellikle küçük şeylerle savaşmaktan vazgeçmeyenlerdir. Gerçekten önemli olmayan şeyleri takıntı haline getirmenin hayatınıza olumlu bir getirisi olmayacaktır. Küçük şeyleri dert etmeyin, nefes alın ve daha önemli konular üzerine düşünmeye zaman ayırın.

İlginizi çekebilir: Daha huzurlu ve sakin bir yaşama kavuşmanıza yardımcı olabilecek 5 öneri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!