Daha huzurlu bir yaşama başlamak için atmanız gereken 10 adım

huzurlu bir yaşam
Huzurlu Bir Yaşam İçin Öneriler

Günlük koşuşturmaca içinde kendimizi ve sevdiklerimizi mutlu etmek, huzurlu bir yaşamın altın anahtarlarındandır. Ancak, ne yazık ki kişisel ihtiyaçlarımıza bile zor vakit ayırdığımız hayatlarımızda, küçük mutluluklar için ekstra zaman bulmak neredeyse imkansız. Peki, günlük koşuşturmaca içinde, kendimize ayırabildiğimiz kısıtlı sürede hayatımızda huzuru yakalayabilmemiz mümkün mü?

İşte daha huzurlu bir yaşama başlamak için atmanız gereken 10 küçük adım;

1. Televizyonu kapatın

televizyonu kapatın
Huzurlu Bir Yaşam İçin Öneriler

Abur cuburlar vücudunuz üzerinde nasıl bir etki yapıyorsa, televizyon da zihniniz için aynı etkiyi yapar. Televizyon izlemekten tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz, ancak izlediğiniz saatleri sınırlamanızda fayda var. Bu saatler içerisinde kişisel gelişiminize ve genel kültür bilginize bir şeyler katacağınız, kaliteli programları izlemeye de ayrıca dikkat etmelisiniz.

2. Balık yiyin

somon

Özellikle göz kuruluğu çekiyorsanız, deniz ürünlerini daha sık tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır. Somon, sardalya ve uskumru gibi balıklar Omega-3 açısından oldukça zengin besinlerdir. Omega-3 kalp ve damar sağlığınıza sağladığı katkıların yanı sıra, gözyaşı gibi vücut sıvılarının üretimine de yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre omega-3 yönünden zengin besinler tüketen kişilerde göz kuruluğu görülme oranı çok daha düşük.

3. Lavanta yağı kullanın

Lavanta yağı

Stres azaltıcı ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen lavanta kokusu, kesintisiz bir uyku uyuyabilmeniz için gerekli olan rahatlamayı sağlar. Lavanta yağını ılık banyo suyunuza birkaç damla damlatarak banyonuzu keyiflendirebilir, rahatlatıcı bir müzik eşliğinde kendinizi şımartabilirsiniz.

4. Yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin

yeme alışkanlıklar

Metabolizmanızı canlı tutabilmeniz için, egzersizin yanında yeme alışkanlıklarınızı da düzene sokmanız büyük önem taşır. Başlangıç aşamasında 20’li yaşlarınızda aldığınız günlük kaloriden 200 kalori daha az almanız bile bir fark yaratacaktır. Almanız gereken kalori değeri, ne kadar hareketli bir yaşama sahip olduğunuza bağlı olarak, 1800-2200 arası bir değerde olmalıdır.

Yemek listenizde mutlaka baharatlar gibi metabolizma hızlandırıcı yiyecekler bulundurmalısınız. Yapılan bir araştırmada, yediği yiyeceklerde baharat kullanan katılımcıların diğerlerine göre günlük 100 kalori fazla harcadığı tespit edilmiş. Ayrıca günlük olarak, az da olsa, protein almayı ihmal etmeyin. Proteinlerin sindirimi karbonhidratların sindirimden iki kat daha fazla efor gerektirdiği için, vücudunuz protein sindirimi sırasında daha fazla kalori yakar.

5. Fesleğen tüketin

fesleğen

İngiltere Farmakoloji Konferansı’nda paylaşılan bir araştırmaya göre fesleğenin yaşlanmayı geciktirici bir etkisi bulunuyor. Çiğ olarak tüketeceğiniz fesleğen bitkisi, vücudunuz için zararlı olan moleküllerin yok edilmesinde ve kalp, karaciğer ve beyinde bulunan serbest radikallerin yaratacağı zararın önlenmesinde önemli rol oynuyor.

 

6. Masaj yaptırın

 masaj

Vücudunuzdaki bazı noktalar uzun süreli kasılma gevşeme işleminden sonra sırt ağrısına sebep olabilir. Bu bölgelerdeki acıyı azaltmak ve rahatlamak için bir masaj uzmanı ya da terapistiyle görüşebilir, özellikle size acı veren bölgelerinizi de belirterek rahatlatıcı bir masaj yaptırabilirsiniz.

7. Sohbet edin

sohbet edin

Yapılan bazı araştırmalara göre çevrenizdeki insanlarla sıradan konuşmalar yapmak, beyninizi çalıştırdığınız ve yeni bir şeyler ürettiğiniz için sizi zinde tutuyor.  Günde yalnızca 10 dakikalığına bile olsa başka insanlarla konuşuyor olmak, hafızanızı güçlendirmek ve zihinsel becerilerinizi geliştirmeniz açısından büyük önem taşıyor.

8. Kahve için

Kahve için

Birçok insan için kahve, kafein demektir. İşlenmiş 170 gram kahvede ortalama 60–120 miligram arasında kafein bulunur. Kafein, merkezi sinir sistemini hafif derecede uyaran bir yapıdadır. Bu nedenle de reaksiyon hızınızı arttırır, zihinsel süreçlerinizi hızlandırır, sizi daima uyanık kılar. Özellikle sabahları içeceğiniz bir bardak kahve, kendinizi daha dinç ve zinde hissetmenize yardımcı olur.

caffe nero kahveleri

Caffè Nero’da her damak zevkine hitap eden, birbirinden farklı lezzetteki kahvelerle güne dinamik bir başlangıç yapabilirsiniz. İçeceğiniz bir bardak americano ya da bir espresso shottan sonra uykulu halinizi üstünüzden atacak ve kendinizi güne çok daha fazla hazır hissedeceksiniz.

9. Daha az şeye sahip olun.

azla yetinin

Sahip olduğunuz her şeye gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu soruya cevap verirken, kendinize karşı dürüst olun. Sadece korkularınız ya da ilerde ihtiyacınız olabilir düşüncesiyle sakladığınız şeyleri belirleyin ve ortadan kaldırın. Sahip olduklarınızdan vazgeçtikçe, sorumluluklarınız da azalacak. Daha az şeye sahip oldukça, daha hafif hissedeceksiniz.

10. Küçük şeyleri önemsemeyin.

don't take stuff seriously

Hayatı zorluklarla dolu kişiler, genellikle küçük şeylerle savaşmaktan vazgeçmeyenlerdir. Gerçekten önemli olmayan şeyleri takıntı haline getirmenin hayatınıza olumlu bir getirisi olmayacaktır. Küçük şeyleri dert etmeyin, nefes alın ve daha önemli konular üzerine düşünerek zamanınızı harcayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!