Sosyal medyada pozitif mesajlar daha hızlı yayılıyor

Sosyal medyada yapılan durum güncellemeleri, kullanıcılar arasında bulaşıcı özellikler taşıyor. Üstelik, pozitif duygu bildirimleri negatif olanlara göre daha güçlü bir şekilde yayılıyor.

Kaliforniya, San Diego ve Yale üniversitelerinden araştırmacılar, iki yıldan uzun bir süre boyunca 1 milyondan fazla Facebook paylaşımlarını inceleyerek Facebook üzerine şimdiye kadar yapılmış en geniş kapsamlı çalışmaya imza attılar.

facebook 2
Sosyal medyada yapılan durum güncellemeleri, kullanıcılar arasında bulaşıcı özellikler taşıyor.

Facebook’ta duygu bildiren paylaşımları bir takım yazılım araçlarıyla inceleyen araştırmacılar, rastgele bir seçim yaparak duygu bildiren paylaşımları gruplandırdılar. Örneğin “yağmur” kavramını ele aldıklarında sosyal medya kullanıcılarının daha çok negatif paylaşımlarda bulunduklarını fark ettiler. Araştırmacılar, yaşadıkları şehirde yağmur yağmayan kişiler arasında bile yağmurla ilgili bu paylaşımların yayıldığını tespit ettiler.

Hem kendimize benzeyen kişileri seçiyoruz hem de arkadaşlarımızı etkiliyoruz

Buradan hareketle, Facebook’ta yapılan duygu paylaşımlarının bulaşıcı olduğunu söylemek mümkün. Araştırmanın başındaki James Fowler, bu durumu şöyle açıklıyor:

Yaptığımız çalışma, insanların iletişim kurmak için sadece kendisine benzer kişileri seçmekle kalmayıp aynı zamanda arkadaşlarının duygusal ifadelerini değiştirdiklerini gösteriyor.

facebook 1
Facebookta paylaştığınız duygular, düşündüğünüzden daha uzağa erişiyor olabilir.

Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri de pozitif paylaşımların negatif paylaşımlara göre daha güçlü bir şekilde yayıldığı gerçeği. Araştırmacılar, internet üzerinden duygu yayılımının, bu çalışmayla ölçülenden daha fazla olabileceğini bile söylüyor. Bu da duyguların sosyal medya üzerinden bile mutlu ve mutsuz bireyleri eşzamanlı olarak harekete geçirebileceğini gösteriyor. Araştırmacılar yeni teknolojilerle bu eşzamanlılık olgusunun geliştirilmesi durumunda, insanların sosyal açıdan daha fazla iletişim kurabileceğine işaret ediyor.

Bu yazıyı okuduktan sonra Facebook’tan paylaşımda bulunurken bir kez daha düşünün, duygularınız düşündüğünüzden daha uzağa erişiyor olabilir!

Kaynak:
Psy Blog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!