Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için yeni yılı beklemeyin; değişime şimdi, bugün başlayın

Yeni yıl yaklaşıyor ve hepimiz bir önceki yılı değerlendirmeye başladık. Şimdiye kadar neler yaptık, bir önceki yılın hedefleri nelerdi ve ne sonuçlar elde ettik; tek tek üzerinden geçiyoruz. Bir önceki yılı puanlarken bu yılın listesi de oluşmaya başlıyor. Gelin şimdiden, başta bir önceki yılın hedeflerine varmamızı engelleyen ‘tembellik’ olmak üzere, kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak için adım atalım.

Bazı kötü alışkanlıklar var ki, hepimiz onlardan muzdaribiz. Hepimizin hayatında etkisi olan bu kötü alışkanlıklara bir göz atalım:

Sürekli ertelemek

Ertelemek zararsız gibi görünen ancak aslında bizi, planlarımızı ve eylemlerimizi içten içe çok etkileyen bir kötü alışkanlık. Bu yüzden yarın değil, Pazartesi hiç değil. ŞİMDİ başlayın.

Aşırı bağlanmak

Kendini unutup bir başkasına aşırı bağlanmak ve kendi mutluluğunu başkasına yüklemek yapılacak en büyük yanlışlardan.

Kendini kandırmak

Gerçeklerle yüzleşmekten bazen o kadar korkabiliyoruz ki kendimizi kandırmanın ve bahaneler bulmanın peşine düşüyoruz. Halbuki gerçeklerle yüzleşmek, onu geride bırakmamıza olanak verecek motivasyonu bize sağlayacaktır.

Fazla düşünmek

Nedeni, sonucu ama hepsinden öte, ne olacağı üzerine senaryolar yazmak sadece mutsuzluk getirir ve olumlu olabilecek bir şeyi olumsuza iter.

Sosyal medya platformlarında fazla vakit geçirmek

Birbirimizden haberdar olmak, dünyayı takip etmek ve ilham almak için önceliğimiz sosyal medya. Ancak bize ilham olduğu kadar eylemlerimizin önüne geçen bir engel de.

kötü alışkanlıklar
Bir önceki yılı puanlarken bu yılın listesi de oluşmaya başlıyor. Gelin şimdiden, başta bir önceki yılın hedeflerine varmamızı engelleyen ‘tembellik’ olmak üzere, kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak için adım atalım.

İlginizi çekebilir: Küçük alışkanlıklar edinerek büyük değişikliklere kapı açın

Değişime giden yol

Yılın değişmesi fikri, içimizdeki değişim isteğini tetikler. Kötü alışkanlıklarımızdan uzaklaştığımız bir hayatın hayali çok çekicidir ve yeni yıl bu hayatın başlangıcı gibi görünür. Her zaman umut dolu olmak ve hedeflerimize yeniden tutunmanın önemi büyük. Ancak adım atmak kadar, o yolda yürümeye devam edecek istikrarda olmamız da önemli. Gelin, bu yıl bir değişiklik yapalım ve öncelikle, hedeflerimize daha istikrarlı bir şekilde varmanın yollarına odaklanalım.

İlk düzenlenmesi gereken, ‘hedef listesi’. Öncelikle listenizi ulaşılabilir hedeflerle doldurmalısınız. Kendinize dönüp, gerçekten istediğiniz şeyin ne olduğuna karar verin. Hedefinizi buldunuz mu? Şimdi de ona varmanızı sağlayacak kısa adımlar oluşturun. Haftalık ve aylık elde ettiğiniz küçük zaferler, kırmızı ipi göğüslemenin ilk kuralı. Çünkü yeni yılda alınan kararların devamlılığını kaybetmesinin nedeni motivasyon kaybı. Motivasyon kaybının önüne geçmek için kısa hedefler belirlemeli ve bir görevi tamamlamanın verdiği duyguyu tatmalısınız. Çünkü o, asıl hedefin sadece bir kısmı. Bir sonraki yıl geriye dönüp, yapılacaklar listenizin tamamını eritmiş olmanın verdiği tatmin o kadar güçlüdür ki, bu zamana kadarki kısır döngüyü kırmanızı sağlar.

Hayatınızda değişiklik yapmak ve programınıza sadık kalmak için bir başlangıç tarihi belirlemeyin. Karar kafanıza yattığı andan itibaren hedefe yönelik adımlar atmaya başlayın. O akşam planınızı yapın ve ertesi sabah eyleme geçin. Harekete geçmek için 1 Ocak’ı beklemeyin.

Yardım almanız gerektiğinde, bundan korkmayın. Belirli bir noktada tek başınıza altında kalkamıyorsanız yardım alın. Mümkünse profesyonellere danışın. Sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız, bir süreliğine elektronik sigaraya geçebilirsiniz veya doktorunuzun önerilerinden bir başkasını deneyebilirsiniz. Aynı şekilde, beslenmenizi daha kaliteli bir hale getirmek istiyor ama yeterince bilgi sahibi değilseniz, bir beslenme uzmanına danışın. Çünkü sadece kendi okumalarınızla bir gecede uzmana dönüşemezsiniz.

Sabırlı olun. Asıl istediğiniz sonuca ulaşmak zaman alacak. Bunu baştan kabul etmeli ve küçük zaferlerin tadını çıkarmalısınız. Ve unutmayın, her zaman her şey planlandığı gibi gitmez. Belki de kendinize biraz daha zaman tanımalı ve daha yavaş ilerlediğiniz bir programa geçmelisiniz. Planınız bozulduğunda tüm emeklerinizi çöpe atmayın. Direnin ve kendinizi cezalandırmaktan vazgeçin. Kaybettiğinize inandığınız adımı geri kazanmak için daha fazla çalışın. Geri dönüşü olmadığına inanıyorsanız da planınıza biraz daha zaman verin. Kendi isteksizliğinize karşı direnin çünkü hiçbir hatanın, hedefe vardığınızda hissedeceğiniz mutluluğun yanında bir değeri yok.

Neyi, neden istediğinizin farkında olun. Bir fark yaratmak için attığınız her adımda beden ve zihniniz size bir şeyler söylemeye çalışacak. Bunlara kulak verin. Hedefiniz bir kötü alışkanlıktan uzaklaşmaksa, ne sizi o alışkanlığa çekiyor? Siz en başta bu alışkanlığa iten duygu neydi?  Bu gibi sorulara cevap vererek hem kendinizi tanıma yolunda ilerleyecek hem de değişiklikleri kalıcı hale getireceksiniz.

İlginizi çekebilir: Yeni bir alışkanlık edinmek için ne kadar süreye ihtiyaç var?

Kaynak:

lifehack.org

independent.co.uk

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!