Küçük alışkanlıklar edinerek büyük değişikliklere kapı açın

Günlük alışkanlıklar oluşturmak, her ne kadar kolaymış gibi görünse de, aslında zordur. Öte yandan sahip olduğunuz bazı alışkanlıkları yavaş yavaş değiştirmek hayatınızda gerçekleşecek olumlu yönde büyük değişikliklere kapı açar. Üstelik birden atmanız gereken büyük adımlardan bahsetmiyoruz. Peki bu küçük alışkanlıklar neler olabilir? Yazının devamında bu soruya cevap vereceğiz:

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanın

Diş sağlığının demans, diyabet, böbrek hastalıkları, kanser ve diğer birçok ciddi rahatsızlıkla bağlantılı olduğunu biliyoruz. Amerikan Diş Sağlığı Birliği ise dişlerimizi temiz tutabilmemiz için, günde 2 kere fırçalamamızı ve 1 kere de diş ipi kullanmamızı öneriyor. Dolayısıyla dişlerinizi temiz tutarak sadece çürükleri önlemiyor, aynı zamanda genel sağlığınızı da korumuş oluyorsunuz.

Aynaya bakıp gülümseyin

Bunu dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra yapabilirsiniz. Aynaya bakın ve kendinize en az 10 saniye boyunca gülümseyin. Ünlü bir psikolog olan Dr. Robert Zajonc, yüz ifadelerinin ruh haline etkisi olduğunu ifade ediyor. Ayrıca 1989 tarihli araştırmasında da, aynada kendi yansımasına gülümseyen insanların sadece gülümseyenlere oranla daha neşeli olduğu sonucuna ulaşarak, bu teorisini kanıtladı.

Bir sabah rutini oluşturun

Güne başlarken belirli şeyleri aynı sırayla yaparak kendinize ait bir rutin oluşturun. Örneğin sabah kalkar kalkmaz bir bardak su içip egzersiz yapmak ya da bir şeyler okumak gibi… Normalde zamanınızın olmadığı, ancak yaptığınızda sizi mutlu edecek şeylere odaklanın. Çünkü sabahları güne telaşla ve bir yerlere yetişmeye çalışarak başlamak, stres seviyenizi arttırır. Daha kötü olansa bu durumun muhtemelen gün boyu devam edecek olması.

Günün en önemli görevini not alın

O gün mutlaka yapmanız gereken en önemli işi güne başlamadan önce bir yere not alın ve güne başladığınızda yaptığınız ilk şey bu olsun. Bu şekilde hem önemli işlerinizi aksatmazken, günün geri kalan zamanında zihninizin daha rahat olduğunu hissedeceksiniz.

küçük alışkanlıklar
Önemli işlerinizi not almak, önceliklerinizi belirlemenize yardımcı olur.

Düzensizlikten kaçının

Kullandığınız herhangi bir şeyle işiniz bittiğinde onu hemen yerine geri koyduğunuzdan emin olun. Bu şekilde aradığınız her şeyi rahatça bulabilecek ve zamandan da tasarruf edebileceksiniz. Ayrıca gece yatmadan önce evdeki dağınıklıkları da toplamaya çalışın. Zihninizin rahatladığını ve asıl yapmak istediğiniz şeylere daha iyi odaklanabildiğinizi göreceksiniz.

Meditasyon yapın

Günde birkaç dakikanızı ayırmanız meditasyon için yeterlidir. Ancak bu kısa sürede meditasyon aracılığıyla sağlayacağınız faydalar paha biçilemez. Zihinsel hastalıklara yakalanma ve beyin dejenerasyonu riskini azaltan meditasyon, aynı zamanda tansiyonu düşürür, kaygıyı azaltır ve mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Meditasyonu nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız, size birkaç ipucu verebiliriz: Sessiz bir ortamda oturun ve nefesinizi saymaya başlayın. Odak noktanız düşünceleriniz değil, nefesiniz olmalı. Zihniniz dikkatinizi dağıttığında ve kendinizi başka bir şey düşünürken bulduğunuzda hemen tekrar saymaya başlayın.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı bir ilişki için bu zararlı alışkanlıklardan kurtulun

Şükredin

Sahip olduğunuz şeyler, sahip olmadıklarınızdan daha önemlidir. Bunu sık sık kendinize hatırlatmaya çalışın. Sağlığınız, aileniz, çevreniz, arkadaşlarınız, eviniz… Bunların hepsi birer şükür nedeni. Dolayısıyla bunları aklınıza getirerek, aslında şanslı bir birey olduğunuzu kendinize hatırlatmış olacaksınız.

Yeni bir şey deneyin

İşe farklı bir yoldan gitmek, yeni bir insanla konuşmak ya da daha önce yapmadığınız bir şeyi yapmak… Ne yaptığınızın çoğu zaman pek bir önemi yok. İçinizdeki merakı öldürmeyin ve günlük hayatınıza da rutininizin dışında yeni şeyler dahil edin.

Daha çok yürüyün

Mümkünse işinize yürüyerek gidin. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Bir sorunla karşılaştığınızda ofisinizin etrafında yürümeyi deneyin. Hareket etmek sadece bedeniniz için değil enerji seviyeleriniz, yaratıcılığınız ve ruh haliniz için de önemlidir.

İlginizi çekebilir: Yaratıcılığınızı arttırmak için hemen şimdi bırakmanız gereken 8 alışkanlık

Daha erken kalkın

Normalden daha erken kalkıp önemli işlerinizi bu sürede yapmayı deneyin. Bunun hayatınızda sağlayacağı farkın ne kadar büyük olduğunu göreceksiniz. Günün geri kalanında yapmanız gereken işleri yapmış olmanın verdiği rahatlık hissini çok seveceğinize eminiz.

Su için

Sabah kalkar kalkmaz bir bardak su içmek, gece boyu vücudunuzda biriken toksinleri atmanızı sağlar, sindiriminizi düzenler ve metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca kendinizi daha çabuk enerjik hissetmenizi sağlar.

Çevrimiçi geçirdiğiniz süreyi sınırlandırın

İnternette dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini genellikle anlamıyoruz. Özellikle internet üzerinden çalışanların bu konuda daha şanssız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu zamanı sınırlandırmak çok önemli, çünkü aksi takdirde günün yarısı hiçbir şey yapmadan geçebiliyor. Kendiniz için belli zaman dilimleri seçin ve bu vakitlerde internete girin. E-maillerinizi düzenli bir şekilde kontrol etmenizde hiçbir sakınca yok. Ancak kontrol ettiğiniz sırada yeni bir e-maille karşılaşmıyorsanız, hemen pencereyi kapatıp yaptığınız işe geri dönebilmeniz son derece önemli.

günlük alışkanlıklar
İnternette geçirdiğiniz zamanı kısıtlayarak zaman yönetiminizi daha rahat sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Daha mutlu olmanızı sağlayacak sosyal medya alışkanlıkları

Bir akşam rutini oluşturun

Akşam rutininiz de, sabah rutininiz kadar önemli. Çünkü akşam geçireceğiniz kaliteli vakit, sizi kaliteli bir uykuya hazırlayacaktır. Yatmadan önceki son bir saatinizi kendiniz için rahatlatıcı bir şekilde geçirmeye çalışın.

Gün içinde en az bir kez rahatsız hissedin

Kulağa biraz garip gelebilir, ancak kişisel gelişim koçu George Addair’in de belirttiği gibi; “Hayatınız boyunca istediğiniz her şey, korkularınızın diğer tarafındadır.” İşle ilgili bir konferansta söz almak, tanımadığınız birine merhaba demek ya da sizin için zor olan başka şeyler… Sizi endişelendiren herhangi bir şeyi yapmak için cesaretinizi toplayın.

Günlük alışkanlıkları oluşturmak

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, günlük alışkanlıkları edinmek her zaman pek kolay değildir. Öte yandan edinmeye çalıştığınız bir alışkanlıkta başarısız olmak, hedeflediğiniz diğer alışkanlıkları da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu açıdan bakıldığında yeni günlük alışkanlıklar edinmenin sanıldığından çok daha önemli olduğu anlaşılabiliyor. Bu yüzden yeni alışkanlıklar edinmenizde yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını derledik:

Acele etmeyin, her ay farklı bir alışkanlığa odaklanın.

Bazı alışkanlıklar, diğerlerinden daha kolay sürerken, bazılarını edinmek gerçekten zor olabilir. Dolayısıyla kendinize bir son tarih belirlemeyin.

Yeni alışkanlığınızı ciddiye alın ve vazgeçmeyin.

Hata yaptığınızda kendinize kızmak yerine, bunun bir öğrenme süreci olduğunu hatırlayın. Yaptığınız hataya neyin neden olduğunu bulun, bunu gidermek için çaba sarf edin ve tekrar deneyin.

Kendinizi ödüllendirin.

Kaynak:

Businessinsider.com

Lifehack.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!