Sağlıklı bir ilişki için bu zararlı alışkanlıklardan kurtulun

Hiç karşınızdaki insanın sizi sevip sevmediğinden emin olmadığınız oldu mu? Ya da soruyu şöyle soralım; hiç böyle bir hisse kapıldınız mı? Hiç karşınızdaki kişiyi bir an için büyüleyici bulup, sonrasında sıradan olduğunu düşündünüz mü?

Bazı alışkanlıklar ne yazık ki bizi eğlenceden uzak tutuyor, ilişkiden keyif almamızı engelliyor ve bizi travmaya giderek daha fazla yaklaştırıyor.

Eğer ilişkinizin gelişerek ilerlemesini ve büyümesini istiyorsanız, bu alışkanlıkları bir kenara bırakmanızın zamanı gelmiş demektir. İşte ilişkilere zarar veren alışkanlıklar:

1. Sürekli yanlışlara ve sorunlara odaklanma

kavga eden çift
Sürekli partnerinizdeki ve ilişkinizdeki yanlışlara odaklanma ve yargılama davranışı, ilişkinize çok hızlı bir şekilde zarar verecektir.

Ne sıklıkla sorunlara odaklanıyorsunuz? Partnerinizdeki, ilişkinizdeki, sizdeki sorunlar gerçekten neler hiç düşündünüz mü? Yargılamak, ilişkiye zarar veren bir davranış biçimidir. Sizdeki, partnerinizdeki, ilişkinizdeki yanlışları yargılamak, ilişkinize çok hızlı bir biçimde zarar verecektir.

Eğer sürekli yanlışlara odaklanma eğilimindeyseniz, kendinize şu soruları sorarak işe başlayabilirsiniz:

  • Bu olayda benim farkına varamadığım doğru nedir?
  • Partnerimle ilgili fark edemediğim doğrular neler?
  • Kendimle ilgili fark edemediğim doğrular neler?

Bu sorular bakış açınızı değiştirmenize, doğrulara odaklanmanıza ve şükretmenize yardımcı olacaktır. Unutmayın ki, şükretmek yargılamanın panzehiridir.

2. Başka ilişkileri taklit etmek

Sıklıkla insanlar başka ilişkileri taklit etmeye çalışırlar. Her ne kadar başka ilişkilerde görüp doğru bulduğunuz şeyler size doğruymuş gibi gelse de, bu, başka ilişkilerdeki doğruların sizin ilişkinizde de doğru olacağı anlamına gelmez. Bu durum karşınızdaki insanı daha çok yargılamanıza ve daha çok hayal kırıklığına uğramanıza neden olacaktır. O yüzden kendi ilişkinizin doğrularını kendiniz bulmalısınız.

Bu durumda başka insanların ilişkilerine ve onların ilişkilerde yaptıklarına odaklanmayı bırakıp kendinize şu soruyu sorun: ‘Bu durumda sahip olduğum en pragmatik sonuç nedir?’ Kendinize bu soruyu sormak, daha önce fark edemediğiniz seçenekleri ve çözüm önerilerini görmenize yardımcı olacaktır.

3. Yeni bir ilişkiye başlayınca sevdiklerine hiç zaman ayırmama

Hiç ilişkiye başladıktan sonra partneriniz dışındaki herkesten uzaklaştığınız oldu mu? Bu noktada kişi, kendine eğlenceli gelen şeyleri yapmayı, daha önce birlikte vakit geçirdiği insanlarla takılmayı genellikle bırakmaktadır. Hayatı tamamen partnerinden ibaret olur ve sonrasında geri dönüp baktığında kendinden bile uzaklaştığını fark eder.

Aslında bu tutum ilişkileri ileri götürmenin aksine, ilişkiye hiç şans vermeyen bir tutumdur. Partnerinizin yanı sıra arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle de vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Bunun ilişkinize olumlu katkılarını mutlaka göreceksiniz. Eğer ilişkinize sürekli daha fazla zaman ayırdığınız için sevdiklerinizinden uzaklaştığınızı düşünüyorsanız, hemen bir adım atarak hem sevdiklerinize hem de sevdiğiniz şeylere zaman ayırmaya bugünden başlayın.

4. Geçmişteki hataları tekrarlamak

Sabah uyandığınızda aklınıza ilk gelen şey, dün gece partnerinizin her şeyi nasıl berbat ettiği mi oluyor? Belki sizin hoşunuza gitmeyen bir şey yaptı ya da belki de olmayacak bir sebepten kavga çıkardı. Her ne olursa olsun, dün yaşananları kafanızda tekrar tekrar canlandırmak yerine, kafanızdan atmaya çalışmalısınız.

Bu noktada uygulamanız gereken en efektif yol her sabah uyandığınızda ilişkinizdeki sorunlu noktalara saldırmak ve yok etmeye çalışmaktır. Bu aslında ilişkinizdeki zararlı yargılamalardan, beklentilerden ve dargınlıklardan kurtulmanız ve bu sayede sahip olduğunu ilişkinizden keyif almanız anlamına gelmektedir.

Her gün kendinize şunu söyleyin: ‘İlişkimde yaşanan tüm olumsuzluklar, yargılamalar, sonuçlar ve tüm beklentiler dünde kaldı. Tüm bunların gitmesine izin veriyorum.’

Bu yöntemi kullanarak ilişkinizin her gün bir önceki günden daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

5. İlişkiyi tekdüze hale getirmek

İlişkinin başındaki heyecanınızı mı kaybettiniz? Kendinizi bazen partnerinizin yanında sıkılmış mı hissediyorsunuz? İlişkiye sizi yeniden bağlayacak bir kıvılcım mı arıyorsunuz?

kahvaltı hazırlama
İlişkinizin tekdüze hale geldiğini düşünüyorsanız, bunu değiştirecek hamleler yapmak sizin elinizde.

Eğer bunların hepsi sizi anlatıyorsa, tüm bunları değiştirmek sizin elinizde. İlişkinize heyecan katacak seçimler yapmak her zaman mümkün. Günlük seçimlerinizde ilişkinizi ileri götürecek tercihler yapın. Bu tercihler ilişkinize, artık kaybettiğini düşündüğünüz heyecanı, eğlenceyi ve tüm güzellikleri geri getirecektir, tıpkı ilk zamanlarda olduğu gibi.

İlgili yazı: İlişkide zamanla azalan ilgiyi ve yakınlığı canlandırmanın yolları

İlişkinize zarar veren yıkıcı alışkanlıklardan kurtulmak ve ilişkinize güzellik katacak bir şeyler yaratmaya çalışmak için hiçbir zaman geç değil. Öncelikle sahip olduklarınız için şükredin. Kendinizi ilişkinin içerisinde tutmayı seçin. Tüm yargılamaların, gereksiz beklentilerin sizden uzaklaşmasını sağladığınızda ilişkinizin harika bir şekilde ilerlediğini göreceksiniz.

Kaynak:

Lifehack.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!