Yaratıcılığınızı artırmak için hemen şimdi bırakmanız gereken 8 alışkanlık

Yaratıcı bir hayat yaşamak için yaratıcılığınıza zarar veren kötü alışkanlıklarınızı bırakmalısınız.

Bazı insanların doğuştan yaratıcı yetilere sahip olduğunu ve onlardan biri olmadığınızı düşünüyorsanız, bu düşüncenizi tekrar gözden geçirin. Birilerinin diğerlerinden daha yaratıcı olmalarının sebebi, yaratıcılıklarını beslemeleridir. Aslında uzmanlar, yaratıcılığın temelde ağırlıklı olarak öğrenilen bir yetenek olduğunu ifade ediyorlar. Ve tıpkı diğer yetenekler gibi bunu öğrenmek de emek ve sıkı bir çalışma gerektiriyor.

Sadece yaratıcı olmayı istemek yetmiyor. Her gün kendinizi özgün düşünceler ve etkileyici fikirler bulmak için zorlamanız gerekiyor. Ne var ki, bazen bazı alışkanlıklarınız bu konuda size engel olabiliyor.  Aşağıda yaratıcılığınızı engelleyen 8 kötü alışkanlığa yer verdik. Aralarında sizin de sahip olduğunuz ve dolayısıyla bırakmanız gerekenler olabilir:

yaratıcılık
Yaratıcı olmak isteyenler, her gün kendini özgün ve etkileyici fikirler bulmak için zorlamalı.

1- Erken yargılama

Yaratıcı olmak için kendinize fikir üretme ve yenilik yapma izni vermelisiniz, ve bunu yaparken kendinizi yargılamamalısınız. Eğer fikirlerinizi henüz süreç devam ederken çok erken yargılarsanız, işin sonunda daha az yaratmış olursunuz. İlk önce fikirlerinizin kesintisiz biçimde zihninizde akıp dolaşmasına izin verin. İçlerinden en iyisini seçip en güzelini ortaya çıkarma zamanı daha sonra gelecektir. Bu iki süreci birbirinden mutlaka ayırmalısınız.

2- Cesaret eksikliği

Eğer şansınızı denemekten, yeni yollara başvurmaktan ve yapmak istediğiniz şeyde ilerlemekten korkuyorsanız, girmeniz gereken en temel yolları bile çok çetrefilli bulursunuz. Yaratıcılık, şansını denemeyi ve cesur olmayı gerektirir. Korku ise yaratıcılığın en büyük düşmanıdır.

3- Hata yapmaktan kaçmak

Hatalardan korkmanız durumunda cesur ve yaratıcı olamazsınız. Hata yapmaktan kaçmayı hedef olarak belirlerseniz, oyunu sessiz ve tutucu bir şekilde oynamaya başlarsınız. Ürettiğiniz iyi fikirlerin, süreç boyunca yaptığınız hatalara değer olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir: Sarkazm başarı ve yaratıcılığın kapılarını aralıyor

4- Kendini başkalarıyla kıyaslamak

Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınız zaman kendi yenilikçi ruhunuz ve hayal gücünüzden mahrum kalırsınız. Kendi standartlarınızı kendiniz belirleyin ve başka hiç kimseyle kıyaslamayın. Kendinize yaratmak için izin verin, farklı olun. Bu dünyaya yapacağınız tek eşsiz katkı, sizin yaratıcılığınızdan doğacaktır.

5- Belirsizlikten rahatsız olmak

Birçok insan belirsizlikten korkar, bir şeylerin hep anlam ifade etmesini ister. Oysa yaratıcılık kesinliği koyverecek cesaret gerektirir. Yaratıcılığınız ancak bu şekilde büyüyüp gelişecektir.  Çünkü yaratıcılık bir alışkanlıktır ve ancak hayal gücünüzü kullandığınız takdirde en iyi şekilde kendini ortaya koyacaktır. Tam anlamıyla yaratıcı olmak için belirsizliklerden ve hatalardan korkmamanız gerekir.

6- Eleştirileri kişisel almak

Geri bildirim her zaman, eleştiri ise kişisel almadığımız müddetçe iyidir. Hepimiz, bize geri bildirim verecek birine ihtiyaç duyarız ve tam olarak bu şekilde gelişme kaydederiz. Dolayısıyla eleştiriden korkmak, büyümekten korkmaktır.

7- Özgüven eksikliği

Belli bir seviyedeki belirsizlik her zaman yaratıcı eylemlerle birlikte gelir, kendinden şüphe etmek ise bir noktaya kadar sağlıklıdır. Ancak bu, özgüven eksikliği boyutundaysa ve size artık bir yük oluyorsa, yeteneklerinize mal olabilir. Yaratmak için en iyi yol, öncelikle kendi özgüveninizle iletişime geçmektir.

8- Fazla düşünmek

Yaratıcı özellikleri olan herkes, çok fazla düşünmenin yaratıcılığa düşman olduğunu bilir. Fazla bilgi yoğunluğu, bazen karar vermeyi zorlaştırabilir.

Eğer yaratmak istiyorsanız unutmayın ki; yeteneğinizi ne kadar beslerseniz, o kadar iyi olursunuz. Dolayısıyla yaratıcılığınıza zarar veren alışkanlıklarınızı bırakmalısınız.

İlginizi çekebilir: Yaratıcılıkla ilgili ilham veren 5 film

Kaynak:

inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!