Motivasyon artıracak önerilerle yaz mevsimini iş yerinde nasıl geçirirsiniz?

Yaz mevsimi ailesi, arkadaşları veya partneriyle bol bol dışarı çıkıp eğlenceli vakit geçirmeyi, uzun tatiller yapmayı planlayanlar için harika bir mevsim. Ama bir de o bunaltıcı sıcaklarda evde veya ofiste çalışmak diye bir şey var. Çoğu insanın bildiği gibi yazın çalışmak ve işyerinde zaman geçirmek bir hayli can sıkıcı ve stresli. Çünkü dışarıdaki güzel hava işe odaklanmayı zorlaştırabiliyor. Bununla birlikte ne olursa olsun motive olmak gerek. Aksi takdirde işlerinizden geri kalabilirsiniz. Bu da işinizi ve kariyerinizi tehlikeye atmanız anlamına gelebilir… Özetle; eğer sizin de bu yaz çalışırken motive kalmak konusunda endişeleriniz varsa bilin ki yalnız değilsiniz.

Yaz günlerinde çalışırken motive olmanızı sağlayacak öneriler

İşte motive ve üretken kalmanıza yardımcı olacak ipuçları!

1. Hedefler belirleyin

Bu yaz iş konusunda çıtayı yükseltmeye ne dersiniz? Bunu yapmak için kendinize yeni hedefler belirleyin. Bunları günlük, haftalık ve aylık olarak sınıflandırabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için çalışırken ilerlemenizi takip edin. Ayrıca, ilerlemenizi değerlendirmek için kullanabileceğiniz bir kontrol listesi yapmayı da unutmayın. Bu kontrol listesi, hedefleriniz için doğru yolda kalmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bir hedefi gerçekleştirdiğinizde, yapılacaklar listenizden bir şey eksiltmenin tadını da çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hedeflerinize ulaşmak için 4 adımda kendinize koçluk yapın

2. İş yükünüzü yönetin

Motivasyonunuzu korumak için iş- yaşam dengenize öncelik verin. Çalışma saatleri içinde maksimum performans gösterin ancak çalışma saatleri bittikten sonra devam etme dürtüsüne karşı koyun. İşinizin üstesinden gelinemeyecek kadar ağır olduğunu düşünüyorsanız endişelerinizi yöneticinizle paylaşın. Yöneticinizle birlikte iş yükünüzü gerektiği şekilde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca iş günlerinde de düzenli molalar vermeyi unutmayın. Mola sırasında iş koşturmacasından uzaklaşın. Uzun süre aç ve susuz kalmayın. Ardından önünüze çıkan tüm zorlukların üstesinden gelmeye hazır hissederek işinize dönebilirsiniz.

3. Çalışma alanınızı yenileyin

Çalışma ortamınıza bir yaz düzenlemesi yapmaya ne dersiniz? Örneğin duvarlara veya masanıza sevdiğiniz tablolar veya resimler asabilir, yerleştirebilirsiniz. Bu basit detaylar, işte elinizden gelenin en iyisini yapmak için ilham bulmanıza yardımcı olabilir. Uzaktan çalışıyorsanız, ücretsiz Wi-Fi sunan bir kafe veya başka bir halka açık mekanda çalışmayı deneyin. Ortamınızı değiştirmeniz, daha motive çalışmanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Çalışma ortamınızı Feng Shui’ye göre düzenleyerek stresten uzaklaşmanın yolları

4. Organize edin

Çalışma alanınızı kendi mükemmel anlayışınıza göre düzenleyin. Çalışırken dikkatinizin dağıldığını fark ederseniz, çalışma alanınızdan olası dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın. Masanızda çok fazla kağıt belge varsa, bunları düzenlemek için dosya ve klasörleri kullanabilirsiniz. Tüm bunlar dolaylı olarak üretkenliğinizi ve verimliliğinizi artırabilir.

5. Olabildiğince yazın tadını çıkarın

Bu sıcak mevsimi aileniz, arkadaşlarınız ve diğer tüm sevdiklerinizle kutlayın. İşinizde elinizden gelenin en iyisini yapın ve hayatınızdaki önemli insanlara zamana ayırın. Zamanınızın çoğu işte geçebilir ancak molalar ve tatiller sırasında, iş dışındaki zamanlarda yaz deneyimini en şekilde değerlendirmeye odaklanın.

İş yerinde yaz sıcağını yenmenin yolları

Yazın dışarıdaki güzel hava işe odaklanmayı zorlaştırabilir, dedik. Bununla birlikte bu mevsimde çalışmak doğası gereği de biraz ağır. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız bunaltıcı sıcaklıklar, her şeyi daha zor bir hale getirebilir. Neyse ki iş yerinde yazı geçirirken serin kalmanın da bazı etkili yolları var!

1. Rahat giyinin

Eğer iş yerinizde bir kıyafet zorunluluğu yoksa sıcak havalarda odağınız rahat ve hafif giyinmek olmalı. Böylece sıcak nedeniyle daha az bunalacak ve işinize konsantre olabileceksiniz. Bir kıyafet kuralı söz konusu olduğunda ise pamuk, keten gibi terletmeyen kumaşlardan üretilen giysiler tercih ettiğinizden emin olun.

2. İş arkadaşlarınızla zaman geçirin

Yaz mevsiminde iş yerinde daha iyi zaman geçirmek ve biraz eğlenmek için molalarınızı iş arkadaşlarınızla geçirin. Arkadaşlarınızla zaman geçirmeniz hem sosyalleşmenize olanak tanır hem de stresinizi azaltır.

İlginizi çekebilir: İş arkadaşları neden önemli ve hayatımızı nasıl etkiliyor?

3. Eğlenceli hafta sonu planları yapın

Yaz aylarında ofis olarak küçük geziler yapmak, yaz mevsimini keyifle geçirmeyi sağlayabilir. Bunun için yakınlardaki rotaları değerlendirerek küçük bir kaçamak organize edebilirsiniz. Bu tür etkinlikler mesai saatlerinde de rahatlamanızı sağlayacaktır.

4. Açık hava toplantıları organize edin

Yaz mevsiminde işyerinde sıkılmamak için toplantılar ofis yerine açık havada planlanabilir. Bu, size ofis dışına çıkma ve ofiste oluşan stres sıcaklığından uzaklaşma şansı verecektir. Bunu yapmak insanların enerjisinin tazelenmesini sağlar. Ayrıca açık hava zihni ve bedeni canlandırır, bu da kişinin daha iyi konsantre olmasına yardımcı olur.

5. Vücudunuzu serin tutun

Yaz mevsiminde ofiste stresle mücadele etmek için fiziksel ve zihinsel sağlığınıza daha fazla dikkat edin. Sağlıklı ve soğuk içecekler tüketerek vücudunuzu daima nemli tutun.

6. Çalışma alanınızı serin tutun

İş yerinde yüksek sıcaklıkların olumsuz etkilerini çalışma alanını serin tutarak önleyebilirsiniz. Bunaltıcı sıcaklar nedeniyle insanlar sebepsiz yere öfkelerini başkalarına yansıtabilirler. Bu tür davranışlardan kaçınmak için önceden odayı soğutmak veya pencere açmak çalışma alanını serin tutmayı sağlayabilir. Tüm bunlar yazın da serin kalmanıza yardımcı olur.

7. Hijyeninizi koruyun

Yaz aylarında, insanlar özellikle hasta olmaya meyilli olduklarında sıcaktan daha fazla etkilenirler. Klimalı ortamlarda zaman geçirmek de hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu nedenle olası hastalıkların üstesinden gelmek için gerekli kişisel hijyeni sağlamak gerekir.

8. Bol su için

Yaz mevsiminde iş yerindeki stresten kaçınmak için yeterli su tüketimine de özen gösterin. Yüksek sıcaklıklarda insan vücudu terleme nedeniyle daha fazla su kaybeder. Bol su tüketerek kişi hem vücudunu dinç tutabilir hem de yaz mevsiminin olumsuz etkilerinin üstesinden gelebilir.

Sonuç olarak yazın çalışmak ve işe motive olmak daha zor olabilir. Bununla birlikte odağınızı korumak için yukarıdaki stratejilerden yardım alabilirsiniz. Bir yandan kariyerinizi sürdürürken bir yandan da kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Siz iyi olmazsanız, hiçbir şey iyi olamaz!

Kaynaklar: content.wisestep, marqueestaffing, entrepreneur

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!