Maksimum zaman ve verim yönetimi için: Pomodoro tekniği

Çalışırken tam anlamıyla odaklanamıyor musunuz? Uzun çalışma süreleri dikkatinizin dağılmasına mı sebep oluyor? O zaman Pomodoro tekniği tam size göre. İtalyanca domates anlamına gelen, Francesco Cirillo isimli bir öğrenci tarafından 1980’lerde domates şeklindeki bir zamanlayıcıdan ilham alınarak kurgulanmıştır. Teknikten verim alabilmek için 7 ila 21 gün arasında sürekli uygulamak gerekir. Alışkanlık haline geldiğinde hem yöntemin uygulanması hem de dikkatinizi kesintisiz olarak sürekli kılmak mümkün olacaktır. Bu teknikte her bir zaman dilimi Pomodoro olarak adlandırılır. Ve süresi 25 dakikadır. Tekniğin sembolü domates şeklindeki Pomodoro saatidir.

Nasıl uygulanır?

Bu teknik için gerekli olan bir zamanlayıcı ve tabii bir de tamamlamak istediğiniz bir görev olmalı. Mesela gün içinde bitirmeniz gereken bir rapor varsa; önce bu rapor için yapmanız gerekenleri listeleyip iş takibini kolay yapabilmeniz adına raporunuzu kendi içinde kısımlara ayırmanız gerekmektedir. Ardından zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın. Her 25 dakikanın sonunda verilen 5 dakikalık ara, yöntemin olmazsa olmazıdır. Bu 5 dakikalık ara, zihninizi yaptığınız işten uzaklaştıracak bir ara olmalıdır.

Sevdiğiniz bir parçayı açıp dinlemek gibi ya da bir kahve içmek gibi… Art arda 4 Pomodoro zaman dilimi geçtikten sonra 15-20 dakikalık daha uzun bir mola verin. Her 4 Pomodoro zaman diliminden sonra uzun arayı tekrarlayın. Moladan sonra tamamladığınız işlerin yanına tik atın. Bölündüğünüz döngülerin yanına ise not alın. Bu, hem yönteme bağlılığınızı güçlendirirken hem de konsantrasyonunuzda süreklilik sağlayacaktır. Bu yöntemle 6 ila 8 saate kadar verimli çalışabilmek mümkündür.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Bu tekniği uygularken zamana karşı değil zamanla birlikte çalışın.
  • Dikkatinizi dağıtacak unsurları çalışmanızın başında tespit edip engellemeye çalışın. Whatsapp bildirimlerinin kapatılması, telefonun sessize alınması gibi önlemler Pomodoro zaman diliminizin bölünmesini engelleyecektir.
  • Bu tekniğe başlamadan önce yapacaklarınızı önceliklendirin. Ve size ne kadar süre yeteceğine dair bir tahminde bulunun.
  • Günün sonunda yapılacaklar listenizden kaç tanesinin yanına tik attığınızı, hangi noktalarda bölündüğünüzü detaylı şekilde tespit edip bir sonraki çalışma gününde bunların önüne geçin.

Pomodoro tekniğinin faydaları

  • Zamanınızı verimli kullanmayı öğrendiğiniz gibi, her bir görev için tam olarak ne kadar süre gerektiğini öğrenmiş olursunuz.
  • Bu sistemle çalışırken işlerinizdeki verimliliğin arttığını görürsünüz.
  • Hedeflerinize zamanında ulaştıkça daha net hedefler belirleyebilirsiniz.
  • 25 dakikalık çalışma süresi size kısa bir süre gibi geldiğinden başardığınız her iş, motivasyonunuzu artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha rahat odaklanmanıza olanak sağlar.Pomodoro tekniği günümüzde çok farklı alanlarda uygulanmakla birlikte, süreklilik için kendi içimizde disiplinli olmayı gerektirir. İlk başta biraz zorlansanız da, alıştıktan sonra çalışma hayatınızdaki verim ve motivasyonda artış, bu yöntemi vazgeçilmez kılacaktır.

İlginizi çekebilir: Yeni bir dilemma: Evden çalışmak mı, ofiste çalışmak mı?

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam