Ünlü konuşmacı ve yazar Marcus Buckingham’dan güçlü yönlerinizi keşfetmenize yardımcı öneriler

Marcus Buckingham, iş dünyası için oldukça önemli bir isim. Kariyer, kişisel gelişim ve profesyonel yaşam odaklı konuşmaları ve kitaplarıyla dünya çapında tanınan Buckingham, iş dünyasında adeta bir duayen. İş yaşantısında başarı alanında New York Times Best Seller listesinde yer alan Marcus Buckingham, kişilerin kendi yeteneklerini nasıl geliştirebileceklerini ve en iyi versiyonlarına nasıl ulaşabileceklerini anlatıyor.

Kişiler ve şirketler üzerinde derin etkiler bırakan dünyaca ünlü bu isim, daha tatmin ve başarı dolu bir iş hayatı için altın değerinde öneriler sunuyor. Kitapları, podcastleri ve konuşmacı olarak yer aldığı şovlarıyla da tüm dünyaya ulaşmayı başarıyor. Biz de kendisini daha yakından tanıtmak ve profesyonel olarak kendini geliştirmek isteyen herkes için faydalı olabilecek önerilerini sizlerle paylaşmak istedik.

Marcus Buckingham ve popüler kitapları

Görsel: abc.net

Marcus Buckingham, Kaliforniya’da yaşayan İngiliz bir yazar, aynı zamanda motivasyon konuşmacısı ve iş danışmanı. İş yönetimi ve psikoloji alanlarında önemli çalışmalar yaparak, özellikle Gallup Organization ile yaptığı girişimler ve araştırmalarla dünya çapında tanınmayı başarmış. Daha sonra Gallup‘da geçirdiği yıllar boyunca, insanların iş yerinde nasıl daha mutlu ve verimli olabileceğine dair kapsamlı araştırmalar yürütmüş ve sonunda bu araştırmalarını kitaplaştırmaya karar vermiş.

Kitapları arasından en popüler olanı ise “The 100 Best Business Books of All Time” yani Tüm Zamanların En İyi 100 İş Kitabı listesine girmeyi başarmış Go Put Your Strongs to Work. Bu kitap, onun kişisel gelişim ve iş dünyasına yönelik yaklaşımını en iyi şekilde anlatan eserlerinden bir tanesi. Nedir o yaklaşım diye merak edecek olursanız hemen söyleyelim; “Güçlü Yönler”. Birazdan bu konuyu detaylıca ele alacağız.

Bir diğer popüler ve çok satan kitabı ise First, Break All the Rules. Buckingham, bu kitapta da geleneksel iş yönetimi kurallarını yıkmayı ve nasıl daha etkili yönetim becerilerine sahip olunabileceğini anlatıyor. Aynı zamanda çalışanların bağlılığını ve performansını artırmaya yardımcı olacak ipuçlarıyla da yöneticilere rehberlik ediyor.

Buckingam’ın iş dünyasına karşı yaklaşımını en iyi anlatan bir diğer kitabı ise Love + Work. İsminden de anlaşılacağı üzere bu kitapta da işi, aşkla yapmayı anlatıyor. Ancak, sevgiyle harmanlanmış bir işin başarıya ulaşabileceğine odaklanıyor bu eserinde de.

Ama onu asıl ön plana çıkaran kitabına gelecek olursak; Now, Discover Your Strengths. Bu kitap, kişilerin kendi güçlü yönlerini nasıl keşfedebileceklerini anlatıyor ve Marcus’un en temel yaklaşımını özetliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi güçlü yönler felsefesini. Peki, bu nasıl olacak, nasıl güçlü yanlarımızı keşfedip iş dünyasında silinmez izler bırakacağız? Gelin, daha yakından bakalım.

Güçlü yönlerinizi keşfederek profesyonel gelişiminizi destekleyin

Buckingham, hepimizin doğuştan gelen yeteneklerimizin olduğunu ve başarılı olmak için en önemli adımın bu yetenekleri, yani güçlü yönlerimizi, keşfetmek olduğunu söylüyor. Ancak bu sayede kendi potansiyelimizi maksimize edebilir, ‘en iyi versiyonumuza’ ulaşabiliriz. İş dünyasında başarılı olmanın, etkileyici bir profesyonel geçmiş yaratmanın ve kendimizi en iyi şekilde inşa etmenin yolu bu güçlü yönlerimizi keşfetmekten geçiyor.

Ünlü yazar, her bireyin benzersiz yeteneklerle doğduğunu ve bu yeteneklerin iş yaşamında başarıya ulaşmada kilit rol oynadığını söylüyor. Bu yetenekleri keşfetmek ve güçlü yanlarınızı ön plana çıkarmak içinse ilk geliştirmeniz gereken beceri; öz farkındalık.

Kendinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz, zayıf olduğunuz yönleriniz neler, nelerin geliştirilmeye ihtiyacı var, hangi yönleriniz sizi daha iyi anlatıyor, hangi gücünüzü işinizde en iyi şekilde kullanabilirsiniz, tüm bunların farkında olmak, potansiyelinizi gerçekleştirmek için ilk adım.

“Pek çok insanın yetenekleri ve güçlü yanları hakkında çok az fikri var. Hayatlarını bunların etrafında inşa etme yeteneği ise çok daha az. Bunun yerine, güçlü yönleri hareketsizken, zayıf yönleri konusunda uzman olmaları ve hayatlarını onları düzeltmeye çalışarak geçirmeleri için yetiştiriliyorlar ve öğretiliyorlar.” diyor Now, Discover Your Strengths kitabında.

Bir durup düşünecek olursak, gerçekten de pek çoğumuzun hayatında benzer bir durum geçerli olabilir. Küçük yaşlardan itibaren zayıf yönlerimize odaklanıyoruz, örneğin matematik dersinde başarılı olmayan bir çocuğa matematik için özel ders aldırmak, toplumumuzda epeyce yaygın. Ama resme yeteneği varsa, bunu yeteneğini daha da parlatmak için kimse adım atmıyor. Oysa ki güçlü yönlerimizi bilmek ve onlara yönelmek, zayıf yönlerimizi iyileştirmeye çalışmaktan çok daha önemli. Çünkü yeteneğimizin olduğu, daha hevesli ve istekli olduğumuz alanlarda başarılı olma ihtimalimiz de çok daha yüksek.

Kendinizi bu konuda bir değerlendirmeye alın; acaba yıllardır zayıf yönlerinizi iyileştirmek için yorucu bir çaba harcıyor olabilir misiniz, güçlü yönlerinize odaklanıp kendinizi daha da geliştirebileceğiniz halde? Eğer cevabınız evetse, aslında yapmanız gereken de çok açık, güçlü yönlerinize daha fazla odaklanmaya başlamak.

Sizin ‘güçlü’ profiliniz hangisi?

Güçlü yönlerinizin çoktan farkında olabilirsiniz veya onları açığa çıkarmak için denemeler yaparak da bulabilirsiniz. Öte yandan, Buckingham ve ortağı Don Clifton, güçlü yönleri belirlemek için geliştirmiş oldukları bir tool ile de bunu yapabileceğinizi söylüyorlar: StrengthsFinder. Bu, çevrimiçi ve ücretli bir değerlendirme aracı ve 34 yetenek teması üzerinden bireylerin en güçlü oldukları alanları bulmalarına yardımcı olmak için geliştirilmiş. Kitapta da bu araçtan ve 34 temadan geniş bir perspektifte bahsediliyor. Burada kendinizle en çok uyuşan profili bulabilir ve o doğrultuda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Neden hangi profile uyduğumu bilmeliyim diye merak ediyorsanız, bu sorunun cevabı Buckingham’a göre kendinizi ancak en doğru şekilde tanıdığınızda gerçek anlamda başarıya ulaşabileceğiniz. Eğer gerçekten ‘parlamak’ istiyorsanız, kendinizi ve güçlü yönlerinizin sizi nasıl tanımladığını bilmeniz önemli. Örnek verecek olursak kitapta yer alan profillerden bazıları; Achiever, (Başarılı), Developer (Geliştirici), Arranger (Düzenleyici), Futuristic (Fütüristik), Learner (Öğrenen)… Ve yine Buckingam’a göre hemen hemen hepimiz en az bir tane profille uyum gösteriyoruz. Farklı araçlar kullanarak da kendi profilinizi keşfedebilirsiniz, burada önemli olan sizi ve güçlü yönlerinizi en iyi tanımlayanı bulabilmek.

Sonrasında ise profilinize uygun bir şekilde çalışmaya, hedeflerinizi belirlemeye başlamak. Örneğin, güçlü yanlarınız sizi Fütüristik olarak tanımlıyorsa, kariyer planınızı bu doğrultuda çizebilirsiniz. ‘Ya şöyle olsaydı, acaba bu şekilde görünse daha iyi olmaz mı, acaba burayı değiştirsek ne olur, hiç bu yönden de düşündün mü?’ gibi sorular, sizin iş yapış şeklinizde fazlaca yer alıyorsa, bu geleceğin sizi büyülediği ve Fütüristik profile sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Ve öyleyse, kariyerinizi şekillendirmek için de bu bakış açınızı kullanabilirsiniz. Belki de eşi benzeri görülmemiş projeler tasarlamak, sizin işinizdir. Bu ve bunun gibi pek çok örnek güçlü yanlarınızı bildiğinizde aslında neleri çok daha iyi yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Sonrasında ise yapmanız daha doğrusu yapmamanız gereken şey; başarısızlık korkusu. Çünkü ünlü yazara göre bu, potansiyelinizin üzerine gölge düşürmekten başka bir işe yaramaz. Güçlü yanlarınızı fark ettiğinizde, deneme cesareti göstermemeli ve ‘ya yapamazsam’, ‘ya başarısız olursam’ diye düşünmemelisiniz. Harekete geçmeli ve ‘yapmalısınız’, çünkü yapabilecek güce sahipsiniz. Yeter ki kendinize inanın ve devam edin.

Başarı konusunda kaleme aldığımız farklı yazılarımızı incelemek isterseniz:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!