Çalışma ortamınızı Feng Shui’ye göre düzenleyerek stresten uzaklaşmanın yolları

Feng Shui, fiziksel objeler yardımıyla kişinin pozitif hissetmesini sağlamayı amaçlayan, ve kökleri antik Çin’e kadar uzanan bir dekorasyon ve yaşam stili. Feng Shui prensiplerine göre kişinin çevresinde bulunan her obje, içsel yaşantısını etkiliyor. Objelerin odaya nasıl yerleştirildiği, binanın yapısı, rengi, kokusu gibi duyularımızla algılanabilen çevresel öğeler kişinin kendisini nasıl hissettiğini önemli ölçüde etkiliyor.

feng shui dekorasyon

İş yerinde de rahatsız bir sandalyede oturmak, ışıklandırmanın kötü olması, lezzetsiz yiyecekler ya da kötü kokular psikolojik durumumuzu, dolayısıyla da yaptığımız işin kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Bu noktada ise devreye Feng Shui giriyor. Ofisinizde gerçekleştireceğiniz bir kaç küçük değişiklikle Feng Shui felsefesine uygun düzenlemeler gerçekleştirebilir ve kendinizi evinizdeki gibi konforlu hissedebilirsiniz.

Masanızın konumunu ayarlayın

feng shui isim

Eğer kendinize ait bir ofisiniz varsa, çalışma masanızı tam olarak kapının karşısına yerleştirin. Ofisiniz yoksa, oturduğunuz yerin kapının tam karşısında olmasına özen gösterin. Eğer bunu da yapamıyorsanız, masanıza bir ayna yerleştirerek ofisin girişin görebileceğiniz şekilde konumlandırın. Feng Shui’ye göre masanızın ofisin girişini gören bir konumda bulunması, kariyeriniz boyunca karşınıza çıkabilecek fırsatların sürekli farkında olacağınızı ve bu fırsatları görmenizin kolaylaşacağını simgeler.

Masanızın üzerini toplayın

feng shui masası

Fırsatların farkına varmanızı sağlayacak bir konumlandırmadan sonra ikinci yapmanız gereken şey, masanızın üzerine biraz çeki düzen vermek. Masanızın üstündeki tamamlanmamış işleri, dağınık evrakları, çöpleri ve fazlalıkları kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Dosyalama ve düzenleme yaparken, çalışma stilinize ve dosyalama sisteminize uygun yöntemler geliştirirseniz, bundan sonrası için de daha düzenli hareket edebilirsiniz. Daha organize ve düzenli olmak üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı yükseltecektir.

Masa üstünüzü kişiselleştirin.

Masanızın konumunu değiştirdikten ve fazlalıklardan kurtulduktan sonra en eğlenceli kısma, yani masanızı kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz.

Para ve refah

Masanızın sol arka köşesi refah seviyenizi temsil eder. Bu bölgeye yeşil bir bitki ,değerli objeler (kristal bir vazo ya da bir saat) ya da bilgisayarınızı yerleştirebilirsiniz. Renk olaraksa mor ağırlıklı seçimler yapabilirsiniz.

Ün ve bilinirlik

Masanızın arka orta kısmı ün ve bilinirliği temsil eder. Başkaları tarafından tanınmak ve önemsenmek sizin için önemliyse masanızın bu bölgesine kartvizitlerinizi ya da almış olduğunuz ödülleri konumlandırabilirsiniz. Diplomanız, madalyalarınız ya da hedeflerinizi gösteren her türlü objeyi bu bölgede kullanabilirsiniz. Renk olarak bu bölgede kırmızı ağırlıklı objeleri bulundurmalısınız.

Aşk ve ilişkiler

Masanızın sağ arka köşesinde yer alan objeler, aşk ve ilişki durumunuzu etkiler. Yalnızsanız bu bölgeye sizi mutlu edecek, renkli bir çiçek; ilişkiniz varsa sevdiğiniz kişiyle olan fotoğrafınızı bu bölgeye yerleştirebilirsiniz.  Renk olarak pembe ve tonlarını kullanabilirsiniz.

Yaratıcılık

Masanızda yaratıcılığı temsil eden kısım, sağ kenarın orta kısmıdır. Size ilham veren bir yazarın kitabını, çizim defterinizi, ajandanızı ya da günlüğünüzü bu alanada konumlandırabilirsiniz. Yalnızca yazıp çizebileceğiniz değil, yaratıcılığınızı artırdığını düşündüğünüz tüm objeleri bu bölgede kullanabilirsiniz. Renk olarak beyaz, gümüş ve altın renklerini kullanabilirsiniz.

Sağlık

Her ne kadar tüm gün masada oturmak sağlığınız için uygun bir durum olmasa da, çalışırken de sağlığınıza destek olabilecek uygulamalar yapmanız mümkün. Masanızın orta kısmını boş bırakarak bu alanın size pozitif enerji vermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca gün içinde vücudunuzu ve ruhunuzu rahatlatacak uygulamalarla kendinizi çok daha zinde hissedebilir, üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

Öğle aralarınızdaki boşluğunuzu açık havada yürüyüş yaparak değerlendirebilir, işlerinizin yoğun olmadığı saatlerde kendinize bir kaç dakika ayırarak bitki çayıyla vücudunuzu rahatlatabilir ve dinlenebilirsiniz. Bu alanda yeşil ve mavi gibi doğadan renkler kullanabilirsiniz.

Yüksek antioksidan değeri ve yumuşak içimiyle çayın en nadide lezzetini; Doğadan Beyaz Çay Cranberry ve Doğadan Beyaz Çay Portakal Çiçeği ile keşfedin.

beyaz cay

Çalışma alanınızı Feng Shui prensiplerine uygun olarak düzenledikten sonra çok daha planlı, stressiz ve huzurlu bir çalışma ortamına sahip olacak ve kişiselleştirdiğiniz alanınızda kendinizi çok daha konforlu hissedeceksiniz. Daha dengeli, daha pozitif ve daha üretken bir yaşam için çevrenizle birlikte bakış açınızı ve algınızı da değiştirmenin önemli olduğunu unutmamalısınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!