Pozitif kalmak ve niyetlerinizi gerçekleştirmek için ipuçları

Yeni yıl, çoğumuz için yepyeni beklentilere girdiğimiz, değişmeye, iyileşmeye, gelişmeye niyet ettiğimiz, yeni ufuklar gözümüze kestirdiğimiz ya da umut dolu hayallere daldığımız bir zaman dilimi. Her ne kadar yılın başlarında biten yılın muhasebesini yapıyor olsak da bir yandan da yeni yıl için kendimize hedefler koymaya devam ediyoruz. “Yeni yıl, yeni başlangıçlar…” diye düşünürken aynı zamanda pandeminin etkisi, kısıtlamalar, hızla değişen dünya düzeni, ekonomik zorluklar, üzücü haberler ve zorlayıcı duygularla baş etmeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca da pozitif kalmak, iyimserliğimizi korumak bir hayli zorlaşabiliyor.

Tüm bu süreçte sizin de zaman zaman olumsuz düşüncelere teslim olduğunuz, inancınızı kaybettiğinizi hissettiğiniz, karamsarlığa düştüğünüz oluyor mu? Ya da pozitif kalmakta zorlandığınız, niyetlerinizin gerçekleşmeyeceğine inanmaya başladığınız? Eğer öyleyse, merak etmeyin; yalnız değilsiniz. İçinde bulunduğunuz dünya şartlarında birçok insanın da bu duyguları paylaştığına neredeyse eminiz. O yüzden bu yazımızda umutla karşıladığımız yeni yılda pozitif kalarak niyetlerimize, hedeflerimize ulaşmak için yardımcı olabilecek ipuçlarını bir araya getirdik. Siz de bu yıl daha olumlu bir bakış açısı ile yolunuza devam etmek ve yeni başlangıçlara imza atmak istiyorsanız işte yaşamınıza katabilecekleriniz:

Pozitif insanlarla zaman geçirin

İyimserliğin de kötümserliğin de bulaşıcı olduğunu daha önce hissetmiş olabilirsiniz. Morali bozuk bir arkadaşınızla sohbet ederken modunuzun düştüğünü ya da çok neşeli bir ortamdayken sizin de coşku dolu olduğunuzu fark ettiniz mi? Bunun sebebi zaman geçirdiğimiz kişilerin duygularından, auralarından, ortama yansıttıkları enerjilerinden etkileniyor olmamız. Etrafınızı pozitif bakış açısına sahip ve iyimser düşüncelerle dolu kişilerle çevirdiğinizde kendinizdeki değişimi kolayca fark edebilirsiniz. Pes etmeye en yakın hissettiğiniz anda bile pozitif bir ortam sizi karanlık düşünce girdaplarına dalmaktan kurtarabilir. O yüzden yeni yılda yeni hedeflerinize ulaşmak, niyetlerinizi gerçekleştirmek için bulunduğunuz ortamların enerjisine çok dikkat edin.

İlginizi çekebilir: Arkadaşlarınıza bilimsel verilerle sarılın: Arkadaşlığın 10 olumlu etkisi

Şükredin

Her gün şükretmek, pozitif kalmanın, bilinçaltına olumlu mesajlar vermenin en etkili yollarından biri. İster sabah uyandığınızda ister gece yatmadan önce veya gün içinde kendinize vakit ayırabildiğiniz bir zamanda minnettar olduğunuz en az üç şeyi yazmanız, şükür dolu birkaç dakika geçirmeniz, olumlu düşüncelerinizi tetikleyecek, mutluluk hormonlarınız artıracak ve hatta bağışıklık sisteminizi bile destekleyecek. Bunun için kendinize bir şükür defteri oluşturabilir, isterseniz telefonunuzun notlarına bile kaydedebilirsiniz. Yeter ki şükretmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Şükretmenin hiç beklenmedik faydaları

Öz şefkate önem verin

Hayatınızda değişiklikler yaparken, konfor alanınızın dışına çıkmaya çalışırken tuhaf veya rahatsız hissedebilirsiniz, bu gayet normal… Neler olacağını veya başarıp başaramayacağınızı düşünmek, zorlayıcı bir süreç yaratabilir. Böyle anlarda durmak yerine yola devam etmeniz, ilerleme hızınız yavaşlasa bile vazgeçmemeniz, kendinizi hırpalamak yerine olup biten her şeyi kabul ederek bu süreçte kendinizi şefkatle kucaklamanız çok önemlidir. Zor zamanlarda, kendinizi teselliye ihtiyacı olan yakın bir arkadaşınız gibi düşünün. Ona ne söylerdiniz? Muhtemelen, duygularını kabul edip bu durumda üzgün veya kızgın hissetmeye hakkı olduğunu hatırlatır ve işlerin daha iyi olacağına dair umudunu tazelerdiniz… Bunu kendiniz için de yapmayı hatırlayın.

İlginizi çekebilir: Öz şefkat: Benliği yargılamadan ve cezalandırmadan, şefkatle kucaklayabilmenin gücü

Vizyon panosundan faydalanın

Görsel bir hatırlatıcı hemen hemen her konuda kolaylaştırıcı ve yardımcı rol oynayabilir. Hedeflerinizi, hayallerinizi, niyetlerinizi çeşitli resimler, yazılar, posterler veya simgelerle görselleştirerek bir araya getirmenize imkan tanıyan vizyon panosu, hedeflerinize ulaşmanız için görsel bir hatırlatıcı görevi üstlenebilir. Vizyon panonuzu her gün kolayca görebileceğiniz bir yere koyduğunuzda günlük ihtiyacınız olan motivasyon dozunu ondan alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vizyon panosu hazırlarken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası

Küçük adımlarla başlayın

Büyük değişimler, çoğu insan için başlangıçta korkutucu görünebilir. Birden uzun ve tempolu spora başlamak, şekeri bir anda kesmek, bir oturuşta yüzlerce sayfa kitap okumak… Aniden ve hızlı gerçekleştiğinde tüm değişimler yorucu veya yıpratıcı olabilir. Yeni yılda kendinize belirlediğiniz hedefleri, gerçekleştirmek istediğiniz niyetleri küçük adımlarla başlayarak yaşamınıza katabilirsiniz; böylelikle kolay kolay olumsuz düşüncelere, karamsarlığa teslim olmazsınız. Düzenli spor mu yapmak istiyorsunuz, her gün 15-20 dakikanızı yürüyüşe ayırın; bu yıl daha fazla kitap okuma niyetiniz mi var, her gün 5-10 sayfa ile başlayın. Yeter ki devamlılığı sağlayın. O küçük adımlar en sonunda büyük değişimlere yol açacak, göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Hiçbir şeye mecbur değilsin: Hemen şimdi seçmeye başla

Olumsuz düşüncelerinizi kontrol edin

Olumsuz düşünceler adeta çölde yuvarlanan ve yuvarlandıkça büyüyen çalılara benzer… Bir kere içine daldınız mı, yıllar yıllar öncesinden canınızı sıkan bir şey bile bir anda aklınızda beliriverir. Kendinizi bu girdaba kaptırmamak için olumsuz düşünmeye başladığınız anda ilginizi, odağınızı değiştirmek için harekete geçin. Hemen başarılarınızı hatırlayın, mutlu anlarınızı gözünüzden geçirin ya da sevdiğiniz, enerji dolu, size kendinizi iyi hissettirecek bir arkadaşınızı arayın. İsterseniz modunuzu yükseltecek bir şarkı açın ya da egzersiz yapın. Dikkatinizi dağıtın, olumsuz düşüncelerin sizi ele geçirmesine izin vermeyin; yoksa içlerinden çıkmakta zorlanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 6 basit yöntemle olumsuz düşüncelerle baş edebilirsiniz

Her gün için bir mantra seçin

Olumlamaların gücü, hemen hemen her alanda karşımıza çıkan konulardan biri. Sanskritçe’de dini hece veya şiir anlamına gelen mantra, zihni boşaltmak için içinizden ya da yüksek sesle tekrar edebileceğiniz cümleler olarak tanımlanır. Stres seviyesini düşürmeye, olumlu düşünceleri tetiklemeye, enerji seviyesini yükseltmeye, kısaca kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olan mantraları her gün ya da gün içinde ihtiyaç duyduğunuz her an tekrar ederek olumsuz düşüncelerden kendinizi koruyabilirsiniz. Örneğin, her güne “Bugün huzuru seçiyorum.” diyerek başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bakış açınızı değiştirerek yönünüzü mutluluğa çevirecek 20 mantra

Zevk aldığınız şeylere zaman ayırın

Çekim yasası, size neşe veren şeylere odaklanarak hayatınıza daha olumlu deneyimler getirebileceğinize dikkat çekmekte. Siz de bunu deneyin ve hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışın. Size zevk veren, mutlu olduğunuz, kendinizi çok daha iyi hissettiğiniz şeylere zaman ayırarak olumlu düşüncelerinizi her zaman canlı tutabilirsiniz. İster bahçeyle uğraşın ister sevdiklerinizle oyunlar oynayın, yeter ki kendinizi iyi hissettirecek bir şeyler bulun.

İlginizi çekebilir: Hayattan zevk alın: Size kendinizi daha canlı hissettirecek 40 yol

Kendinizi ödüllendirin

Küçük adımlarla ve kısa zaman aralıklarını belirleyerek başladığınızda hedeflerinize ulaşmak için pratik ve zorlayıcı olmayan bir yol izleyebilirsiniz. Ajandanıza ya da telefonunuzun hatırlatıcısına not ettiğiniz zamanlarda belirlediğiniz küçük hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Kendinizi ödüllendirdiğinizde, beyninizdeki olumlu duygular tetiklenir ve hedefler, başarı, zevk birbiriyle ilintili hale gelir; bu da ileride atacağınız adımlar konusunda daha istekli olmanızı sağlar. Kendinize lezzetli bir kahve ısmarlayın, kutlamak için yemeğe çıkın, beklediğiniz bir filmi sinemada izlemeye gidin ya da uzun zamandır istediğiniz bir şeyi satın alarak kendinize hediye edin, tabii hediye paketi yaptırmayı da unutmayın. 😊

İlginizi çekebilir: Kendini sevmenin kısa tarihi: Kendini sevmek lüks değil, ihtiyaçtır

Unutmayın, olumlu düşünmenin amacı sahip olduğunuz olumsuz düşünceleri veya duyguları görmezden gelmek değildir. Onlara rağmen sizi değişime, yeniliğe, ilerlemeye motive etmektir. Zaman zaman sıkıntılarla boğuşurken pozitif kalmak imkansız gibi görünse de üzerinizdeki baskıyı kaldırmak, stresi azaltmak ve hayallerinize olan inancınızı kaybetmemeniz için olumlu bakış açısı edinmeniz ve niyetlerinize ulaşmak için bunu bir alışkanlık haline getirmeniz çok önemlidir.

Kaynak: birchbox, hipandhealthy, pickthebrain

İlginizi çekebilir: Yeni yıl neden yeni başlangıçlar için doğru bir zamandır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!