Vizyon panosu hazırlarken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası

Gün içinde kendini pek çok kez hayal kurarken buluyor musun? Mesela ben özellikle uykuya dalmadan hemen önce hayatımda olmasını istediğim şeyleri zihnimde canlandırmayı tercih ediyorum. Emin ol ki gerçekleşmiş gibi heyecan duymamı sağlıyor. Peki, bu hayalleri biraz gerçeğe dönüştürüp resme döksek nasıl olur?

Vizyon panoları tam da bunu sağlıyor aslında. Hadi biraz daha derinine inelim vizyon panosunun. Hepimizin ulaşmak istediği vizyonları ve hedefleri var. Bu kişisel hayatla ilgili olabileceği gibi kariyer ve iş hayatıyla da ilgili olabilir. Neye ulaşmak istediğimizi biliyor olsak da hedeflerimize odaklanmak her zaman çok da kolay olmayabilir. Vizyon panosu fikri ise başarmak ya da sahip olmak istenilen şeylerin görsel bir temsili niteliğinde. Nihai hedefin ve gelecekte kendini nerede görmek istiyorsan onun için kullanabilirsin vizyon panosunu. Ayrıca hayallerine giden süreci takip etmene, gerçekleşip gerçekleşmediklerini görmene de yardımcı olabilir. Panonu hayalini yansıtan çeşitli görsellerden oluşturabilirsin ve seçtiğin her şey tamamen sana bağlı. Ancak amacının ne olduğunu ve senin için ne anlama geldiğini hatırlattığından emin olmalısın. Gelelim vizyon panosunun nasıl oluşturulacağına…

Vizyon panosu nasıl oluşturulur?

Bir vizyon panosu hazırlamak temelinde basit gibi gelebilir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Uzun vadede kullanışlı olduğundan emin olmak için izlemen gereken 5 adım var.

1. Hedeflerini tanımla

Yapman gereken ilk şey, hedeflerini belirlediğinden emin olmak. Bunu yapmak için hayatta nelerin önemli olduğunu gözden geçirmelisin. Bunları belirlediğinde o alanları daha da derinlemesine incelemeye başlayabilirsin.

2. İlhamını devreye sok

Hedeflerinin ve hayallerinin neler olduğunu belirledikten sonra, sıra bunların görsel bir temsilini oluşturmakta. İstediğin dergilerden görseller kesebilir, belki de kendi çizim yeteneğinden yararlanabilirsin.

3. Panonun nasıl görünmesini istediğine karar ver

Şimdi de elindeki görselleri bir araya getirmeye başlayabilirsin. Kartonlar, renkli kalemler, kısacası istediğin her türlü materyali kullanabilirsin. Çünkü bu tamamen seninle ilgili. Hayallerini neler yansıtıyorsa, onları istediğin gibi bir araya getirebilirsin.

4. Göz önünde bir yere konumlandırdığından emin ol

Hazırladığın vizyon panosu her gün görebileceğin bir konumda olmalı. Bu yatak odan da olabilir, salonun da. Sadece her gün panona mümkün olduğu kadar göz atmalısın.

5. Gerisini hayal gücüne bırak

Bu son adım en basitiymiş gibi görünebilir ancak aslında en zor olanı. Hazırladığın vizyon panosuna her göz attığında hayallerini yansıtan görsellerin gerçekleştiğini imgelemelisin. Buradaki püf nokta, hayal ettikten sonra takıntı haline getirmeyip sadece zamana bırakmak.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Değişim nasıl gerçekleşir: Kendinize sorabileceğiniz 5 soru

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam