Yeni yıl temizliği: Yılbaşından önce vedalaşmanız gerekenler

Işık hızıyla geçip giden bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanırken, çoğumuz yaşamımızdaki değişimlerden, iyi ya da kötü tüm deneyimlerden, yeni tanıştığımız ve hayatımızdan çıkan insanlardan öğrendiklerimizin kapsamlı bir değerlendirmesini yapıyoruz. Yeni bir yıl yaklaşırken, size ağırlık yapan, artık yaşamınıza katkı sağlamayan, gelecek planlarınızı gerçekleştirmenize engel olabilecek tüm yüklerden kurtulmak da, yeni kararlarınıza yer açabilmeniz için oldukça önemli. Yeni başlangıçların zamanı olan Ocak ayıyla birlikte size engel olan, yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen, enerjinizi düşüren alışkanlıklardan, insanlardan ya da eşyalardan kurtulmaya ve kapsamlı bir yeni yıl temizliği yapmaya ne dersiniz?

1. Dijital temizlik yapın

Günde kaç saatinizi sosyal medyada geçirdiğinizi biliyor musunuz? Pandemi nedeniyle her zamankinden daha fazla çevrimiçi olduğumuz şu zamanlarda sosyal medya kullanım alışkanlıklarımız neredeyse diğer tüm rutinlerimiz üstünde belirleyici bir etkiye sahip. Sosyal medya kullanımınızı sınırlandırmanın en kolay yolu ise işinize yaramayan, değerlerinizle örtüşmeyen mesajlar veren, çok fazla linki paylaşıp sürekli satın almaya teşvik eden, hayatınıza hiçbir getirisi olmayan hesapları takip etmeyi bırakmak. Kayıtlı gönderilerinizi, takip ettiğiniz ve sizi takip eden hesapları silmek, telefonunuzdaki tüm yıl boyunca çektiğiniz fotoğrafları, videoları ve ekran görüntülerini temizlemek, artık çalışmayan şarj kablolarını ve ömrünü doldurmuş diğer elektronikleri geri dönüşüme vermek, biriken e-maillerinizi okuyup gereksiz olanlardan kurtulmak, yeni yıla çok daha temiz bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir. Dijital temizlik yapmadan önce Dijital detoks nedir, nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Dağınıklık yaratan eşyalardan kurtulun

Yaşam alanınız, çalışma masanız, hatta çantanız ihtiyacınız olmayan şeylerle doluysa, yeni yıla girmeden fazla olan, kullanmadığınız eşyalarınızla vedalaşmanın zamanı çoktan gelmiş olabilir. Geri dönüştürebileceklerinizi geri dönüşüme gönderebilir, kullanılabilecek durumda olanları ihtiyaç sahipleriyle ya da sevdiklerinizle paylaşabilir, bazılarını da ileri dönüşümle yepyeni formlarda, ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tekrar kullanabilirsiniz. Daha minimal, sade ve fazlalıklardan arınmış bir yaşam alanı için ihtiyacınız olabilecek ipuçlarını Hayatın her alanında minimalizm: Sadeleşmek için düzenlemeniz ve temizlemeniz gereken ilk 15 şey yazımızda bulabilirsiniz.

3. Gardırobunuzdaki kıyafetleri temizleyin

Dolabınızı hiç giymediğiniz kıyafetlerin işgal etmesinden ve kullanılmadıkları halde sürekli dağınıklık yaratmalarından siz de yorulmadınız mı? Kilo verdiğinizde, tekrar moda olduğunda ya da tamir ettirdiğinizde ‘mutlaka’ giyeceğiniz ama en az 1 yıldır elinizin değmediği tüm kıyafetleri ayıklayın. Bu kıyafetlerle kombinler yapın ve hiçbir şeyle kombinleyemediğiniz, içinde iyi hissetmediğiniz, sadece duygusal bağınızın olduğunu düşündüğünüz kıyafetlerinizle vedalaşın. İyi durumda olanları ikinci el platformlarından satarak ya da ihtiyacı olanlara bağışlayarak değerlendirebilir, tamir gerektirdiği için giyemediklerinizi terziye götürüp kullanılabilir hale getirebilir, kullanılmayacak durumda olanları temizlik bezi ya da bakliyat kesesi gibi formlarda ileri dönüştürerek yeniden hayat verebilirsiniz. 

4. Bedeninizi toksinlerden arındırın

Bedeninizin de tıpkı eviniz, telefonunuz, gardırobunuz gibi diyetlerden, sağlıksız beslenme alışkanlıklarından, üstüne binen ağır yüklerden, tıkalı gözeneklerden ve ölü derilerden kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı olduğu şüphesiz. Yeni yılın hemen öncesiyse bu temizlik için harika bir zaman dilimi. Yıl boyunca daha sağlıklı beslenmek için kendinize söz verebilir, evdeki abur cuburları bir daha almamak ve zaman zaman tüketmek üzere en üst raflara yerleştirebilir, katı diyet listelerinden uzaklaşarak bedeninizin ihtiyaçlarına göre beslenmeyi odağına alan ‘sezgisel beslenme‘yi deneyebilirsiniz. Ayrıca, yeni yıl öncesinde karaciğerinizi temizlemek için detoks sularından faydalanabilir, bedeninizdeki toksinleri dışarı atmak için hamam, sauna ya da buhar banyosuna girebilirsiniz. Ölü derilerden kurtulmak için kuru fırçalamayla tüm cildinizi arındırabilir, tıkalı gözeneklerinizdeki kir ve sebumdan kil maskesiyle kurtulabilirsiniz. 

5. Enerjinizi tüketen insanlardan kurtulun

Yaşamınıza bir fayda sağlamayan, yüzeysel ilişkilerinizin olduğu insanları hayatınızdan çıkarmak ve toksik ilişkilerinizi sonlandırmak hiç şüphesiz söylemesi kolay, uygulaması son derece zor bir karar. Ancak küçük bir sosyal medya temizliği bile enerjinizi tüketen insanlardan uzaklaşmanızı kolaylaştırabilir. Sizde olumsuz duygular uyandıran, samimi gelmeyen, hoşlanmadığınız kişileri takip etmeyi bırakabilir, yeni yılda yaşamınızda tutmak istediğiniz kişilere daha fazla zaman ve enerji harcamak üzere kendinize söz verebilirsiniz. Size bir fayda sağlamayan, enerjinizi adeta emen ve sizi aşağı çektiğini düşündüğünüz ilişkilerinizle nasıl baş edebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Toksik ilişkiler: Toksik insanların 4 türü ve toksik ilişkilerle baş etme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz.

6. İhtiyacınız olmayanı satın almayın

Tüketim kültürünün bu kadar baskın olduğu ve çeşitli kampanyalarla sürekli olarak satın almayı teşvik eden bir sistemin içinde siz de ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almış olabilir, gereksiz yere para harcamış olabilirsiniz. Yılı sonlandırmadan önce harcama geçmişinizi gözden geçirebilir, azaltabileceğiniz harcamalarınız konusunda daha temkinli olmak konusunda kendinize söz verebilirsiniz. Tüketim kültürü ve harcama alışkanlıkları: Neyi, neden, nasıl ve ne kadar harcıyoruz? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sahip olduklarınız için daha fazla şükrettiğiniz, iyi ya da kötü tüm deneyimlerinizi kabul ederek yalnızca öğrendiklerinize odaklandığınız, başarılarınızı ve çabanızı kutladığınız, başarısızlıklar karşısında kendinizi şefkatle kucakladığınız, keyif aldığınız şeylerin çoğaldığı, sizi aşağı çeken her şeyin azalıp yok olduğu; farkındalık, sağlık ve huzur dolu bir yıl dileriz!

İlginizi çekebilir: Yeni yıla girmeden geride bırakmanız gereken 10 düşünce

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!