Yeni yıl temizliği: Yılbaşından önce vedalaşmanız gerekenler

Işık hızıyla geçip giden bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanırken, çoğumuz yaşamımızdaki değişimlerden, iyi ya da kötü tüm deneyimlerden, yeni tanıştığımız ve hayatımızdan çıkan insanlardan öğrendiklerimizin kapsamlı bir değerlendirmesini yapıyoruz. Yeni bir yıl yaklaşırken, size ağırlık yapan, artık yaşamınıza katkı sağlamayan, gelecek planlarınızı gerçekleştirmenize engel olabilecek tüm yüklerden kurtulmak da, yeni kararlarınıza yer açabilmeniz için oldukça önemli. Yeni başlangıçların zamanı olan Ocak ayıyla birlikte size engel olan, yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen, enerjinizi düşüren alışkanlıklardan, insanlardan ya da eşyalardan kurtulmaya ve kapsamlı bir yeni yıl temizliği yapmaya ne dersiniz?

1. Dijital temizlik yapın

Günde kaç saatinizi sosyal medyada geçirdiğinizi biliyor musunuz? Pandemi nedeniyle her zamankinden daha fazla çevrimiçi olduğumuz şu zamanlarda sosyal medya kullanım alışkanlıklarımız neredeyse diğer tüm rutinlerimiz üstünde belirleyici bir etkiye sahip. Sosyal medya kullanımınızı sınırlandırmanın en kolay yolu ise işinize yaramayan, değerlerinizle örtüşmeyen mesajlar veren, çok fazla linki paylaşıp sürekli satın almaya teşvik eden, hayatınıza hiçbir getirisi olmayan hesapları takip etmeyi bırakmak. Kayıtlı gönderilerinizi, takip ettiğiniz ve sizi takip eden hesapları silmek, telefonunuzdaki tüm yıl boyunca çektiğiniz fotoğrafları, videoları ve ekran görüntülerini temizlemek, artık çalışmayan şarj kablolarını ve ömrünü doldurmuş diğer elektronikleri geri dönüşüme vermek, biriken e-maillerinizi okuyup gereksiz olanlardan kurtulmak, yeni yıla çok daha temiz bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir. Dijital temizlik yapmadan önce Dijital detoks nedir, nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Dağınıklık yaratan eşyalardan kurtulun

Yaşam alanınız, çalışma masanız, hatta çantanız ihtiyacınız olmayan şeylerle doluysa, yeni yıla girmeden fazla olan, kullanmadığınız eşyalarınızla vedalaşmanın zamanı çoktan gelmiş olabilir. Geri dönüştürebileceklerinizi geri dönüşüme gönderebilir, kullanılabilecek durumda olanları ihtiyaç sahipleriyle ya da sevdiklerinizle paylaşabilir, bazılarını da ileri dönüşümle yepyeni formlarda, ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tekrar kullanabilirsiniz. Daha minimal, sade ve fazlalıklardan arınmış bir yaşam alanı için ihtiyacınız olabilecek ipuçlarını Hayatın her alanında minimalizm: Sadeleşmek için düzenlemeniz ve temizlemeniz gereken ilk 15 şey yazımızda bulabilirsiniz.

3. Gardırobunuzdaki kıyafetleri temizleyin

Dolabınızı hiç giymediğiniz kıyafetlerin işgal etmesinden ve kullanılmadıkları halde sürekli dağınıklık yaratmalarından siz de yorulmadınız mı? Kilo verdiğinizde, tekrar moda olduğunda ya da tamir ettirdiğinizde ‘mutlaka’ giyeceğiniz ama en az 1 yıldır elinizin değmediği tüm kıyafetleri ayıklayın. Bu kıyafetlerle kombinler yapın ve hiçbir şeyle kombinleyemediğiniz, içinde iyi hissetmediğiniz, sadece duygusal bağınızın olduğunu düşündüğünüz kıyafetlerinizle vedalaşın. İyi durumda olanları ikinci el platformlarından satarak ya da ihtiyacı olanlara bağışlayarak değerlendirebilir, tamir gerektirdiği için giyemediklerinizi terziye götürüp kullanılabilir hale getirebilir, kullanılmayacak durumda olanları temizlik bezi ya da bakliyat kesesi gibi formlarda ileri dönüştürerek yeniden hayat verebilirsiniz. 

4. Bedeninizi toksinlerden arındırın

Bedeninizin de tıpkı eviniz, telefonunuz, gardırobunuz gibi diyetlerden, sağlıksız beslenme alışkanlıklarından, üstüne binen ağır yüklerden, tıkalı gözeneklerden ve ölü derilerden kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı olduğu şüphesiz. Yeni yılın hemen öncesiyse bu temizlik için harika bir zaman dilimi. Yıl boyunca daha sağlıklı beslenmek için kendinize söz verebilir, evdeki abur cuburları bir daha almamak ve zaman zaman tüketmek üzere en üst raflara yerleştirebilir, katı diyet listelerinden uzaklaşarak bedeninizin ihtiyaçlarına göre beslenmeyi odağına alan ‘sezgisel beslenme‘yi deneyebilirsiniz. Ayrıca, yeni yıl öncesinde karaciğerinizi temizlemek için detoks sularından faydalanabilir, bedeninizdeki toksinleri dışarı atmak için hamam, sauna ya da buhar banyosuna girebilirsiniz. Ölü derilerden kurtulmak için kuru fırçalamayla tüm cildinizi arındırabilir, tıkalı gözeneklerinizdeki kir ve sebumdan kil maskesiyle kurtulabilirsiniz. 

5. Enerjinizi tüketen insanlardan kurtulun

Yaşamınıza bir fayda sağlamayan, yüzeysel ilişkilerinizin olduğu insanları hayatınızdan çıkarmak ve toksik ilişkilerinizi sonlandırmak hiç şüphesiz söylemesi kolay, uygulaması son derece zor bir karar. Ancak küçük bir sosyal medya temizliği bile enerjinizi tüketen insanlardan uzaklaşmanızı kolaylaştırabilir. Sizde olumsuz duygular uyandıran, samimi gelmeyen, hoşlanmadığınız kişileri takip etmeyi bırakabilir, yeni yılda yaşamınızda tutmak istediğiniz kişilere daha fazla zaman ve enerji harcamak üzere kendinize söz verebilirsiniz. Size bir fayda sağlamayan, enerjinizi adeta emen ve sizi aşağı çektiğini düşündüğünüz ilişkilerinizle nasıl baş edebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Toksik ilişkiler: Toksik insanların 4 türü ve toksik ilişkilerle baş etme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz.

6. İhtiyacınız olmayanı satın almayın

2022 yılı sadece yaşamsal zorluklarla değil, finansal açıdan da tüm dünya için zorlayıcı bir yıl oldu. Doğal kaynakların çok hızlı tükenmesi ve insanın çevreye verdiği zararın kaçınılmaz sonuçlarıyla yüzleştiğimiz 2022 yılında, daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir yaşam tarzı benimsemek isteyenler tüketim alışkanlıklarını gözden geçirdi. Tüketim kültürünün bu kadar baskın olduğu ve çeşitli kampanyalarla sürekli olarak satın almayı teşvik eden bir sistemin içinde siz de ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almış olabilir, gereksiz yere para harcamış olabilirsiniz. Yılı sonlandırmadan önce harcama geçmişinizi gözden geçirebilir, azaltabileceğiniz harcamalarınız konusunda daha temkinli olmak konusunda kendinize söz verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tüketim kültürü ve harcama alışkanlıkları: Neyi, neden, nasıl ve ne kadar harcıyoruz?

7. Zihninizdeki düşünceleri düzenleyin

Aynı anda birden fazla şeye odaklanmaktan, sürekli yeni bir karar vermek zorunda olmaktan, yeni şeyler öğrenmekten ve düşünmekten yorulan zihninizin de kapsamlı bir temizliğe ve yenilenmeye ihtiyacı var. Zihninizi kurcalayan ne varsa bir kağıda ya da deftere  not etmeye başlayın. Aklınızdan her ne geçiyorsa, olduğu gibi yazıya dökün. Kafanızdaki her şeyi boşaltana dek, durmaksızın en az 5 dakika boyunca her şeyi yazdığınızda aşağıdaki kalıplaşmış inançlardan ve düşüncelerden biriyle karşılaşmanız son derece olası:

1. Meşgul olma baskısı

Son birkaç yılda öz bakım, sağlıklı ve iyi yaşamla ilgili en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Ancak yine de, kendimizle kaliteli zaman geçirme ya da dinlenme gibi çok temel ihtiyaçlarımızı ikinci plana atıp, boş kalan her anımızda ‘faydalı’ bir şeyler yapma telaşında olabiliyoruz. Yeni yılla birlikte meşgul olma ve sürekli olarak kendinizi geliştirme ihtiyacınızı bir kenara bırakın ve öz bakımınıza daha fazla zaman ayırmanın, bazen de hiçbir şey yapmamanın keyfini deneyimleyin. Sıkılmaya, yalnızlığa, hiçbir şey yapmaksızın sadece ‘durmaya’ bir şans verin.

İlginizi çekebilir: Hiçbir şey yapmama sanatı: Hollandalıların “niksen” felsefesi ile tanışın

2. Eleştirel iç ses

Yılın son günleri yeni kararlar almak için muhteşem zamanlar olsa da, eski yılın değerlendirmesini yaparken pişmanlıklarınızı, keşkelerinizi ve başaramadıklarınızı düşünmeniz de son derece olası. 2021’in başında kendiniz için belirlediğiniz hedeflerin ne kadarına ulaştığınızı gözden geçirirken, henüz gerçekleşmeyenler için kendinizi suçlamayın ve fazla yüklenmemeye çalışın. Eleştirel iç sesinizi geride bırakarak yaşadığınız olumlu ya da olumsuz deneyimlerin tamamından çıkarılabilecek derslere odaklanın ve sonuç ne olursa olsun, içinde bulunduğunuz koşullarda elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Olumsuz iç sesinizi susturun

3. Gelecek endişesi

Yeni yıla bembeyaz bir sayfa açarak ‘merhaba’ demenin heyecanı hiç şüphesiz hepimiz için motive edici. Ancak son birkaç yıldır tüm dünyada yaşanan tatsız gelişmeler ve ardı arkası kesilmeyen olumsuzluklar nedeniyle ‘Acaba bu sefer de gelen gideni aratacak mı?’ endişesi taşımanız son derece normal. Planlarınızı biraz esnek bırakmanız, kontrol edemeyeceğiniz durumlar için kendinizi suçlamamanız, mükemmeli değil elinizden gelenin en iyisini yapmayı hedeflemeniz ve sadece başarılarınızı değil, çabanızı da kutlamanız yeterli.

İlginizi çekebilir: Belirsizlik, kaos ve gelecek kaygısı üçgeninde, hayat amacımızı yeniden bulabilmek mümkün mü?

4. Başarısızlık korkusu

Kendinize asla bir yere varamayacağınızı, girişimlerinizin başarısız sonuçlanacağını, yetersiz olduğunuzu söylediğiniz zaman, hedeflerinize ulaşma şansınızı da önemli ölçüde azalttığınızı biliyor muydunuz? Kendiniz ve yetenekleriniz hakkında sahip olduğunuz düşünceleri gözden geçirin. Başarıyla ilgili değerlendirmeleriniz, kendinizi ne kadar yeterli hissettiğiniz, kendinize olan inancınız başarınızda çok büyük bir rol oynuyor ve başarısızlık korkusu yerine başarılı olacağınıza dair inancınızı canlı tutmak, hedeflerinizi gerçekleştirmenizin en önemli ön koşullarından biri.

İlginizi çekebilir: Başarısızlık korkusu nasıl yenilir?

5. ‘Her şeyi kontrol etmeliyim’ inancı

Stresin yaşamımızda var olmasının en önemli sebebi hiç şüphesiz kontrolsüzlük hissi. Yaşamımızın kontrolünün kendi elimizde olmadığını hissettiğimiz, belirsizliğin hakim olduğu bir atmosfer yeni başlangıçlar için adım atabilmemizin, konfor alanımızın dışına çıkabilmemizin ve ‘kendimizi gerçekleştirmemizin’ önündeki en önemli engellerden biri. Ancak geçtiğimiz yıllarda çok daha iyi anladığımız gibi, yaşamımızdaki çoğu şeyin kontrolü sadece bizim elimizde değil. Geleceğin neler getireceği ve hayatımızın bir sonraki bölümünde neler yaşanacağını öngörebilmemiz neredeyse imkansız. Bu nedenle durumları, başınıza gelenleri, yaşadığınız talihsizlikleri ya da diğer insanların size olan davranışlarını değil, kendi tepkilerinizi kontrol edebileceğinizin bilincinde olun.

Sahip olduklarınız için daha fazla şükrettiğiniz, iyi ya da kötü tüm deneyimlerinizi kabul ederek yalnızca öğrendiklerinize odaklandığınız, başarılarınızı ve çabanızı kutladığınız, başarısızlıklar karşısında kendinizi şefkatle kucakladığınız, keyif aldığınız şeylerin çoğaldığı, sizi aşağı çeken her şeyin azalıp yok olduğu; farkındalık, sağlık ve huzur dolu bir yıl dileriz!

İlginizi çekebilir: Yeni yıla girmeden geride bırakmanız gereken 10 düşünce

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!