Hayatın her alanında minimalizm: Sadeleşmek için düzenlemeniz ve temizlemeniz gereken ilk 15 şey

Tıpkı düzensiz bir evin yaşamak için ideal ortamı oluşturmadığı gibi, düzensiz bir gardırop kıyafetlerinizi bulmanızı zorlaştırabilir ya da düzensiz bir çalışma masası verimliliğinizi düşürebilir. Ancak huzurlu ve keyifli yaşam alanları yaratmak için vakit ayırdığınızda, yalnızca estetik duygularınıza değil, mutluluğunuza da katkıda bulunabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre dağınıklık, memnuniyetsizlik hissini pekiştirirken (1), vücudun kortizol tepkisi vermesine(2) ve fiziksel ve zihinsel sağlığın olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Teknolojinin hayatımızın merkezinde olduğu günümüzde söz konusu olan tek dağınıklık, evlerimizdeki ya da gardıroplarımızdaki dağınıklık da değil; telefonunuzdaki kullanmadığınız uygulamalar, karışık bir takvim gibi dijital dağınıklıklar da stres duygusunu arttırabiliyor.

Eğer siz de hayatınızı sadeleştirmek, daha huzurlu, tatmin ve mutlu hissetmek, fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamak istiyorsanız; işte hayatınızı sadeleştirmek için atmanız gereken ilk adımlardan oluşan 15 maddelik bir temizlik listesi:

 

Kaynak: Apartment Therapy