İyi bir detoks suyu nasıl hazırlanır?

Önce şık bir şişe alıyoruz, içine çeşitli meyve, sebze veya baharatları ekliyoruz ve üzerine su dolduruyoruz. İşte detoks suyunuz hazır. Şaka şaka, tabi ki o kadar kolay değil; ancak bazı püf noktaları uyguladıktan sonra detoks suyu hazırlamak hiç de zor değil.

Son zamanlarda popüler olan detoks suları ile ilgili medyada her gün yeni haberler, yazılar çıkıyor, şık görüntüler paylaşılıyor, zayıflama, detoks ve enerji kürleri veriliyor.

Bu haftaki yazımda; birbirinden renkli detoks sularının faydalarını, detoks suyu hazırlamanın püf noktalarını, medyada konu ile ilgili çıkan haberlerin doğruluk derecesini ve detoksun zayıflamadaki rolünü mercek altına aldım. Hazırsanız başlayalım:

İyi bir detoks suyu nasıl hazırlanır?

Cam bir sürahi veya şişeyi mümkünse sirke gibi doğal bir dezenfektan ile temizleyin. Daha sonra içerisine eklemek istediğiniz sebze, meyve veya bitkinin de yine güzelce yıkandığından, doğal bir dezenfektan ile sterilize edildiğinden emin olun, özellikle toprakta yetişen bitkilerde. Şişede veya bitkide herhangi bir mikroorganizmanın bulunması durumunda hızlı bir şekilde üreme olabileceği için bu, dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Bazı sebze ve meyveleri yıkadıktan sonra mumlanmış veya acı bir tada sahip olmaları halinde kabuklarını soymak gerekebilir.

Sebze, meyve veya bitki hazır olduğunda küçük parçalar haline getirerek kabın içerisine alın. Parçaların küçüklüğü sayesinde yüzey alanı artacaktır. Bitkilerin üzerine temiz içme suyu ekleyerek ağzını kapatın. Hava almaması; oksidasyonun önlenmesi ve havadan mikroorganizma gelmemesi açısından önemlidir.

detoks
Detoks suyunuzu soğuk tüketmek istiyorsanız, buzdaolabında 12 saate kadar bekletip içebilirsiniz.

Detoks suyunuzu soğuk tüketmeyi tercih ediyorsanız, su ekledikten sonra 1-12 saat arasında buzdolabında bekletmeniz önerilir. Detoks suyu ne kadar uzun süre buzdolabında beklerse, içindeki bitkinin tadını, aromasını ve özünü o kadar çok alır. Ancak 12 saatten fazla beklerse bitkiler çürümeye başlayacaktır, o yüzden aman dikkat! Detoks suyunuza sıcak su eklerseniz veya sıcak suda bekletecekseniz,  1-4 saatten fazla sıcak suda kalmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer aceleniz varsa ve hemen tüketmek istiyorsanız, suyu ekledikten sonra bitkileri ezebilirsiniz. Böylece bitkinin tadı daha çabuk suya karışacaktır.

Detoks suyu zayıflatır mı? Toksin atar mı? Bağışıklığı güçlendirir mi?

Bu, detoks suyunun içerisine atılan bitkilere, bitkilerin miktarına ve bitkinin etken maddesinin özümsemesine bağlıdır; ancak unutulmaması gerekilen bir gerçek vardır ki; o da suyun kendisinin arındırma, kilo vermeye yardımcı olma, bağışıklı güçlendirme gibi birçok özelliğinin bulunmasıdır. Bunun yanı sıra suya eklenen az miktardaki bitkilerin deminin tüketilmesi ile bahsi geçen kiloların verilmesi veya detoks etkilerinin görülmesi güçtür.

İşin gerçeği, medyadaki detoks suyu etkisi biraz abartılmıştır. Neticede sadece düzenli ve yeterli miktarda su içmek de tüm belirtilen etkileri yerine getirmede önemli rol oynar. Ancak günlük hayatında çok az veya hiç su içmeyen birisi, zayıflamak için hazırladığı detoks suyunu içtiğinde, etkisini çok net ve hızlı bir şekilde görecektir. Suyu sade hali ile içemeyen bir kişi suya; limon, nane gibi aromalar eklediğinde, doğal olarak su tüketme oranı artacaktır. Bol detoks suyu içtiğinde, diüretik sıvıları daha az tükettiğinde ve daha az yemek yediğinde, kişinin iddia edilen kiloyu vermesi büyük bir olasılıktır.

Su, metabolik hızı başlı başına arttırdığı için kişi normalden daha fazla kalori yakmaktadır. Araştırmalar, bir saat içerisinde yarım litre su içmenin, metabolik hızı yaklaşık %30 arttırdığını göstermektedir. Yine araştırmalar, diyette iken su içenlerin, içmeyenlere oranla daha fazla kilo verdiklerini dile getiriyor.

İlgili yazı: Sağlıklı yaşamın kaynağı detoks ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Bu nedenle detoks suyu, dolaylı yollardan da olsa zayıflatır, bağışıklığı arttırır ve vücutta detoks etkisi gerçekleştirir. Bu yöntem sayesinde birçok kişinin su içmeye başlaması, özendirilmesi, teşvik edilmesi son derece akıllıcadır.

Detoks suyunu içmek için en uygun zamanlar 
detoks içeceği
Sabah uyanınca ilk iş olarak detoks suyu içmek, toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır.

Sabah aç karnına su içmenin faydalarına daha önceki yazımızda kısaca değinmiştik.

Toksin atma etkinliğini arttırmak adına, akşamdan hazırlanılan detoks sularını sabah uyanır uyanmaz, aç karnına tüketmelisiniz.  

Detoks sularını yemeklerden yarım saat önce tüketmek, mideyi sindirime hazırlayacaktır.

Neden direk besini yemiyorum da suda bekletip içiyorum?

Su içerisindeki besinler; kimi insanlar için suyun içimini kolaylaştırırken, kimileri için de suyun içeriğini zenginleştirmektedir. Detoks suyu içtiğinizde, her şekilde su tüketimi artmaktadır. Ayrıca besinin içerisindeki etken maddeyi yeterli miktarda tüketmek, bazen kilo kontrolü açısından problemli olabilir. Besinler suda bekletildiğinde, etken maddesi az da olsa suya geçmiş olmasına rağmen besinin kendisi kadar kalori içermeyeceği için rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak etken maddenin ne oranda suya geçtiği bilinmediği için mutlaka besinlerin kendilerini de doğru miktarlarda beslenmenize eklemelisiniz.

En popüler detoks suyu karışımları
  • Limon, salatalık ve nane,
  • Limon ve zencefil,
  • Elma ve tarçın,
  • Çilek ve fesleğen,
  • Limon ve misket limonu,
  • Portakal ve limon,
  • Greyfurt ve biberiye,
  • Karpuz ve nane.

Oya Milli Sülün
Sulak bir ülke olan Hollanda'da doğup, büyümeme rağmen, kendimi bildim bileli bir bardak su içmez, üniversite yıllarında okurken de içme suyu ile ilgili hiçbir ... Devam