Sağlıklı yaşamın kaynağı detoks ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Detoks, vücuda çeşitli şekillerde giren ve atılmayı bekleyen toksinlerden kurtulmaktır. Detoks planlarında et ve süt ürünleri, tahıllar gibi gıdalar tüketilmez. Eğer siz de vücudunuzu yenilemek için detoks yapmayı düşünüyorsanız, aşağıda yer verdiğimiz sık yapılan 4 hatayı mutlaka okumalısınız:

  • Hızlı detoks yapmak

En sık karşılaşılan yanlış, belki de bu maddedir. Hızlı kilo kaybetmek kadar hızlı detoks yapmak da bünyeye zarar verebilir. Ayrıca hızlı bir detoks programı uygulamanın yarattığı baş ağrısı, yorgunluk ve sindirim sistemindeki sorunlar, detoks yapma konusundaki motivasyonunuzu düşürebilir. Bu yüzden detoks programlarını aşamalı olarak uygulamak daha faydalıdır. Önce daha hafif ama etkili bir detoks planıyla başlayıp, bunu giderek daha kapsamlı hale getirmek sizin için daha yararlı olacaktır.

detoks
Detoks programlarının kapsamı aşamalı olarak artırılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Dijital detoks beyinde ve bedende ne tür değişiklikler yaratıyor?

  • Öncesinde sağlıklı beslenmemek

Nasıl olsa detoks yapıp vücudunuzu arındıracağınızı düşünerek, detoks programı öncesinde abur cuburu abartmak, ne yazık ki yaygın bir davranış. Fakat detoks, sağlıklı beslenmenin bir parçası. Ve yediklerinizde rafine şeker, kızarmış yağ veya işlenmiş ürün bulunmaması zaten dikkat etmeniz gereken bir durum. Üstelik böyle bir yol izlemek, hormonal dengenize de zarar verebilir ve detoks sırasında hissettiğiniz açlığı artırabilir.

  • Yenilmeyecek şeylere fazla odaklanmak

Çoğu detoks programı, beslenmeden birçok yiyeceği eler. Ancak Omar, ne yememeniz gerektiğine çok fazla odaklanmanın yanlış olduğunu belirtiyor. Bunun yerine beslenmenize ne kattığınıza da eşit ölçüde dikkat etmelisiniz. Çünkü detoks, sadece zararlı gıdalardan uzak durmak değil, aynı zamanda yararlı ve sağlıklı gıdaları da beslenmeye olabildiğince dahil etmek anlamına geliyor.

  • Uzun süre sadece sıvı odaklı bir detoks planı izlemek

Bedeniniz, detoks süresince sadece meyve-sebze sularından aldığı gıdalardan daha fazlasına ihtiyaç duyar. Food Confidence yazarı Diyetisyen Danielle Omar’a göre; meyve–sebze suları tek başına kullanıldığında vücudu ihtiyaç duyduğu protein, sağlıklı yağ ve yeterli kaloriden yoksun bırakıyor. Öte yandan protein, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı oluyor ve yağlar da yağda çözünen vitaminlerin emilimini sağlıyor. Detoks sırasında yağ ve protein almanın öneminin bir başka nedeni de bunların sindiriminin uzun sürmesi ve dolayısıyla öğünler arasında kan şekeri seviyesini dengeleyerek sizi tok tutması. Dolayısıyla sıvı odaklı detoks planlarının süresinin çok uzun tutulmasında fayda var.

İlginizi çekebilir: İhtiyacınıza göre 4 detoks banyosu tarifi

Kaynak:

foodnetwork.com

be.well.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!