Plajda geçirilen günün ardından güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerini hepimiz biliyor olsak da tüm günü plajda eğlenerek geçirmeye kimse hayır diyemez. Gün içinde güneş koruyucunuzu düzenli olarak kullanıp sonrasında da cildinize gerekli özeni gösterdiğiniz takdirde gün sonunda tamamen yenilenmiş bir bedene kavuşabilirsiniz.

Uplifers olarak güneş sonrası cilt bakımı için yapabileceklerinizi sıraladık:

1. Duş alın ve cildinizi nemlendirin

Gün boyunca defalarca sürdüğünüz güneş koruyuculardan ve vücudunuzdaki tuz kalıntılarından iyice arının. Cildi kurutan bir sabun yerine nemlendirici etkili sabunları veya duş jellerini tercih edin. Duştan çıkıp kurulandıktan hemen sonra tüm vücudunuza nemlendirici uygulayın. Deniz tuzu ve güneş, cildi kurutur. Nemlendiriciyi duştan sonra beklemeden uygulayın, böylelikle vücudunuzda duştan kalan nemi hapsetmiş olursunuz.

Plajda geçirilen günün ardından güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?
Güneşten sonra duşta cildi kurutan bir sabun yerine nemlendirici etkili sabunları veya duş jellerini tercih edin.

2. Ayaklarınızı nemlendirin

Tüm gün kumda yürümek ayaklarınız için harika bir peeling etkisi yaratır. Hatta denize girdiğinizde ayak derinizin sertleşen bölgelerini kuma sürterek bu etkiyi artırabilirsiniz. Ancak ayaklarınızı nemlendirmediğiniz sürece, yaptığınız bu peeling hiçbir işe yaramayacaktır. Deneyin, sanki yeni pedikür yaptırmış gibi hissedeceksiniz.

Plajda geçirilen günün ardından güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?
Tüm gün kumda yürümek ayaklarınız için harika bir peeling etkisi yaratır.

3. Saçlarınızın kabarmasına izin vermeyin

Plajdayken saçlarınız kabarıyorsa, sprey şeklindeki nemlendiricilerden kullanın. Bu ürünler hem saçlarınızın elektriklenmesini engeller hem de koruyucu bir tabaka görevi görür. Bunun dışında, plaja gitmeden önce UV koruyucu bir ürün de kullanabilirsiniz. Saçlarınızın da güneşten korunmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Plajdan döndüğünüzde ise saçlarınızı derinlemesine yıkayın ve 5-10 dakika kadar nemlendiriciyle bekletin. Saçlarınızı tararken de geniş bir fırça kullanmaya özen gösterin.

4. Cilt bakımı yapın

Plajda geçirdiğiniz saatler sırasında havanın ne kadar rüzgarlı olduğuna bağlı olarak, cildinize de kum ve rüzgarın etkisiyle doğal peeling yapmış olabilirsiniz. Bu yüzden plajdan sonra cildinize peeling yapmak, aklınızdan geçen son şey olsun! Bunun yerine nazik bir temizleyiciyle cildinizi güneş koruyuculardan arındırın ve nemlendirici uygulayın.

Plajda geçirilen günün ardından güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?
Gün boyunca güneş koruyucuları tekrarlamayı ihmal etmeyin.

5. Dudaklarınızı yumuşatın

Dudaklarınız güneşte kolayca yanabilir, bu yüzden plajdayken gün boyunca dudaklarınıza güneş koruyucu etkisi olan bir dudak nemlendiricisi uygulayın. Buna rağmen plajdan döndüğünüzde dudaklarınız biraz kurumuş olabilir. Hafif bir dudak nemlendiricisi veya bir miktar vazelin uygulayıp beklediğinizde dudaklarınızı yumuşacık olacaktır.

Plajda geçirilen günün ardından güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?
Dudaklarınız güneşte kolayca yanabilir, plajdayken dudaklarınıza nemlendirici uygulayın.

6. Su için

Yetişkin bir bireyin günde en az sekiz bardak su içmesi gerekiyor. Gün içinde plajdayken su içmeyi unuttuysanız, plajdan döndüğünüzde bunu telafi edin. Birkaç bardak su için, büyük ihtimalle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Kaynak
About Style

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!