Güneş gözlüğü modasına vintage dokunuş

Son dönemlerde kıyafetlerde ve çantalarda bir vintage rüzgarı esiyordu, ama güneş gözlükleri için alternatifimiz yoktu. İşte bu noktada imdadımıza Exclusive Vintage Sunglasses yetişti ve birçok ünlü markanın ender modeli ülkemize getirmeyi başardı. Kurucusu Kerem Sanus ile yaptığımız bu keyifli röportajı moda severlerle paylaşıyoruz.

1) Biraz sizi tanıyalım ve Exclusive Vintage Sunglasses nedir, nasıl kuruldu?

Ben Kerem Sanus, 1995 İstanbul doğumluyum. Oldukça ilgi duyduğum vintage güneş gözlüklerinin gözümde çok beğenilmesi sonucu, en iyi gözlüklerin tedariğini ve satışını yapmak amacıyla 2014 yılında Exclusive Vintage Sunglasses adlı markayı aynı zamanda da Amerikalı RVS Group Türkiye şubesi olarak kurdum. Çok özel olan vintage gözlük koleksiyonumuzda sadece en ender ve kullanılmamış, günümüz modasına uygun marka vintage güneş gözlükleri bulunmaktadır.

evs2

2) Vintage güneş gözlükleri nedir?

İngilizce’de yıllanmış anlamına gelen vintage son senelerde gitgitde popüler olan bir tarzdır. Dünyada ve ülkemizde her geçen gün vintage butikleri açılmakta ve vintage ürünler satılmaktadır. Vintage, yıllanmış anlamına geldiği için 2.el olarak algılanmaktadır, ki bu yanlış değildir. Fakat New Old Stock, Dead Stock olarak isimlendirilen hiç kullanılmamış, ambalajlarda, depolarda durmuş sıfır vintage ürünler de mevcuttur.

evs4

3) Exclusive Vintage Sunglasses 2. el ürün mü satıyor?

Exclusive Vintage Sunglasses olarak özelliğimiz sadece ve sadece en iyi durumdaki hiç kullanılmamış, sıfır vintage gözlükleri stokluyor olmamız. Koleksiyonumuzda kullanılmış ürünler asla bulunmamaktadır. Modellerimiz 1930-1990 yılları arasında üretilmiş olduklarından bazılarında yılların vermiş olduğu izler mevcut olabilir.

4) Exclusive Vintage Sunglasses hangi markaları satıyor?

Exclusive Vintage Sunglasses stoğu sıklıkla güncellenmektedir. Bir modeli bir daha asla bulamama durumu varken, bazen de bir modelden birkaç tane stoklama imkanımız oluyor. Modellerimiz çoğunlukla Cartier, Giorgio Armani, Persol Ratti, Rayban by B&L, Silhouette, Bugatti, Carrera, Christian Dior, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Ferre, Matsuda, YSL, Safilo, Alain Mikli, Versace gibi markalardan oluşmaktadır.

evs3

5) Persol Ratti ve Rayban by B&L kulağımıza tanıdık geliyor?

Evet, günümüzde Persol ve Rayban olarak bildiğimiz, hatta en popüler bu iki marka eskiden farklı isimler altında satılmaktaydı. Piyasadaki çoğu marka gibi Rayban ve Persol de büyük gruplar tarafından satın alındı ve hem üretim kalitelerini hem de özgün tasarımlarını yitirdiler. Persol eskiden Ratti fabrikasında Persol Ratti adında, dünyanın görmüş olduğu en iyi işçiliklerden biriyle, bir ömür kullanılabilecek modeller olarak üretilmekteydi. Aynı şekilde İtalyan markası olarak bildiğimiz Rayban Bausch&Lomb altında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmekte ve tasarlanmaktaydı. Bu iki marka gerek mineral cam kullanmalarında gerek çok ciddi bir işçiliğe sahip olmalarıyla meşhurlardı.

Günümüzde çoğu markanın aynı fabrikadan çıkmasıyla kaliteden çok, üretim miktarı ön planda tutuldu ve almış olduğumuz gözlüklerin birkaç sene içerisinde eskidiğini, renginin gittiğini görürüz. Bu kesinlikle her marka ve model için geçerli değildir.

Vintage modellerin ve markaların özelliği, gözlüklerin en iyi fabrikalarda en özgün tasarımlarla üretilmiş olmalarıdır.

evs

6) Vintage gözlükleri kimler tercih ediyor?

Artık neredeyse herkes vintage gözlüklere ilgi duyuyor. Özellikle kendi tarzına ve kalitesine önem veren, sokağa çıktığında farklı ve ender bir görünüme sahip olmak isteyen, herkesin gözünde aynı gözlüğü görmekten sıkılan insanlar vintage gözlük almaya başladılar.

Yurt dışında ve ülkemizde çoğu ünlünün gözünde vintage modeller görmekteyiz. Exclusive Vintage Sunglasses stoğundaki modeller Amerikalı ortak şirketimiz RVS Group tarafından sayısız müzik kliplerine, müzelere, dünya çapında stilistlere, Lady Gaga, P.Diddy gibi ünlülere 2001 yılından beri sunulmakta ve satılmaktadır.

7) Vintage gözlüklere nasıl ulaşabiliriz?

Exclusive Vintage Sunglasses koleksiyonu özel randevu ile görülebilmektedir. [email protected] adresinden e-posta yolu ile randevu alarak hem kendi ofisimizde hem de sizin tercih edeceğiniz, ofis veya evinizde, size özel bire bir hizmet ile koleksiyonumuzu görebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!