Güneş’in zararlı etkilerinden korunmak için dikkat edilmesi gereken 5 önemli konu

Son yıllarda cilt kanseri tehlikesiyle karşı karşıya kalan bireylerin sayısında hızlı bir artış söz konusu. Güneş ışığına aşırı derecede maruz kalmak, cilt, göz ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının bir numaralı sebeplerinden. Uzmanlara göre cilt kanserinin beş belirtisinden dördü önlenebilir seviyede. UV ışınlarından kaynaklanan cilt kanseri ise en önlenebilir olanı.

Güneşin Zararlı Işınlarından Korunmak
Güneşin Zararlı Işınlarından Korunmak

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önermiş olduğu önlemleri alarak Güneş’in zararlı etkilerinden kurtulabilmeniz mümkün. Güneş gözlüğü, kıyafet seçimi ve uygun bir şapka bu listenin olmazsa olmazlarından. Vücudunuzda kapatamadığınız el, yüz ve ayak gibi bölümlerde ise mutlaka koruyucu bir ürün kullanmalısınız. Ancak güneş kremi kullanmanızın Güneş’in altında saatlerce kalabilmeniz anlamına gelmediğini de unutmamalısınız.

Öğle saatlerinde mümkün olabildiğince dışarı çıkmayın

Güneş’ten gelen UV ışınlarının en güçlü olduğu saatler sabah 10 ve öğlen 4 arasıdır. Bu saatler arasında mümkün olabildiğince Güneş’ten uzak kalmaya çalışın.

Gölgede durun

UV ışınlarının en yoğun olduğu öğle saatlerinde, mutlaka gölgede durmaya çalışın. Ağaç altı, şemsiye altı gibi bölgeler sizi Güneş’in zararlı  etkilerinden az da olsa korusa da, tam olarak bir koruma sağlamaz. Gölge kuralını hatırlayın: ‘’Kendi gölgeniz ne kadar küçükse, güneşten o kadar uzak durmalısınız.’’

Koruyucu giysiler giyin

Büyük ve yüzünüzü gölgeleyen bir şapka, gözleriniz, kulaklarınız, yüzünüz ve enseniz için oldukça etkili bir koruyucudur. %99’dan %100’e kadar UV-A ve UV-B ışınlarını engelleyen güneş gözlükleri de, Güneş’in zararlı etkilerinden korunmanıza yardımcı olacaktır. Kıyafet seçiminde açık renkli, pamuklu ve bol kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Güneş kremi kullanın

En az SPF 15+ olan bir güneş kremi kullanın ve kreminizi iki saatte bir yenileyin. Yüzdükten sonra da kremin etkisi azalacağı için, suya her giriş çıkışınızda kreminizi mutlaka yenileyin.

Solaryumdan uzak durum

Solaryum cilde zarar veren UV ışınlarına direkt olarak maruz kalmanıza neden olur. Ayrıca, gözleriniz koruma altında olmadığı için gözleriniz için de oldukça zararlıdır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!