Sıcak yaz günlerinde cilt yağlanmasını kontrol altında tutmanın yolları

Sıcak yaz günleri denizin, havuzun, kumsalların tadını çıkarmak için harika bir fırsat olsa da cildimiz için işleri biraz zorlaştırabiliyor. Yaz sıcaklarının getirdiği terleme, güneş kremlerinin yağlı yapısı, hele bir de yüzünüzde makyaj varsa aşırı yağlanmadan pırıl pırıl parlayan bir cilt ile karşı karşıya geliyor olabilirsiniz; merak etmeyin yalnız değilsiniz.

Yaz günlerinde yükselen sıcaklıklar ve artan nem, ter bezlerinin daha fazla ter üretmesine neden olurken aynı zamanda yağ bezlerinin de daha fazla sebum salgılamasına zemin hazırlar. Artan ter üretimi buharlaşarak cildi soğuttuğu için, bu soğutma etkisini uzatmak ve terin buharlaşmasını yavaşlatmak için cilt daha fazla yağ üretir. Ve bu kısır döngü sıcaklar başımızı döndürdükçe devam eder.

Peki, sıcak yaz günlerinde cilt yağını kontrol altında tutmanın bir yolu var mı? Evet, doğru bakım ile yaz sıcaklarında cildinizin aşırı yağlanmasını önleyebilirsiniz. İşte sıcaklarla baş etmeye çalışırken cildinizin aşırı yağlanmaması için yapabilecekleriniz:

1. Yüzünüzü çok sık yıkamayın

Temiz bir cilt için yüzümüzü cilt tipimize uygun bir temizleyici ile yıkamak gerektiğini hepimiz biliyoruz, ancak ne sıklıkla olduğu konusunda tereddüt yaşayabiliyoruz. Birçok dermatoloji uzmanına göre cilt temizliği için en uygun sıklık sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez.

Özellikle sıcak yaz günlerinde cildinizin yağlandığını hissettikçe daha sık yüzünüzü yıkama ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz ancak bu hem cildinizin doğal yapısının bozulmasına hem daha fazla yağlanmasına zemin hazırlayabilir. O nedenle günde iki kez cildinizi tahriş etmeyecek, kurutmayacak, sert kimyasallar içermeyen temiz içerikli bir temizleyici ile nazik bir şekilde, fazla bastırmadan yıkamanız yeterli olacaktır.

2. Cildinizi nazikçe kurulayın

Cilt temizliğinde en sık yapılan hatalar biri özellikle yüz bölgesini sertçe ve uygun olmayan bir ürün ile kurulamak olabilir. Medical News Today‘de yayınlanan bir makaleye göre, cildi bir havluyla aşağı çekmek veya sert bir bez ile kurulamak cildi daha fazla sebum oluşturmaya teşvik ediyor. Ayrıca, cildin tahriş olmasına da neden olabiliyor. Bu nedenle hafifçe, nazik bir şekilde ve yüzünüzü çizmeyecek bir yumuşaklıktaki havlu ile yüzünüzü kurulayarak aşırı yağlanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca, yüzünüz için kullandığınız havluyu ellerinizi kuruladıklarınızdan ayırmanızda fayda var.

3. Cildinizi temizledikten sonra tonik veya micellar su kullanın

Cildinizi yıkadıktan sonra temiz içerikli, alkol bazlı olmayan tonik veya micellar su ile silerek gözeneklerinizde birikmiş kalıntı ve yağlardan kurtulabilir, cildinizin tekrar yağlanmasını daha uzun süre geciktirebilirsiniz. Ayrıca, yaz aylarında ekstra ferahlık hissini cildinize yaşatabilirsiniz. Cildinize en uygun, yakmayan toniği bulmak için önce küçük bir alanda denemenizde, daha sonra tüm yüzünüze uygulamanızda fayda var.

4. Peeling uygularken dikkat edin

Cildinizi derinlemesine temizlemek, gözeneklerinizi açmak, ölü derilerden arındırmak için cilt bakım rutinlerinize ekleyeceğiniz peeling ürünlerine ve uygulama sıklığına özellikle yaz aylarında ekstra dikkat etmenizde fayda var. Peeling, cildi arındırmak konusunda etkili bir uygulama olsa da çok sık yapıldığında cildin koruyucu tabakasına zarar verebilir ve bu durum da yağ bezlerinin aşırı sebum üretmesine neden olabilir. Haftada 1 veya 2 kezden fazla peeling ürünlerini kullanmamaya özen göstererek yazın cildinizin aşırı yağlanmasını önleyebilirsiniz.

5. Hafif yapılı bir nemlendirici kullanın

Nemlendiriciler, her cilt tipinin olmazsa olmazıdır. Kış aylarında hızlı kuruyan cildi yatıştırmak için nemlendirici uygulamaya daha fazla özen göstersek de yaz aylarında unutabiliyoruz. Ancak, cilt yapısını korumak için her mevsim nemlendirici kullanmak şart. Fakat yaz aylarında dikkat edilmesi gereken bir şey daha var ki o da nemlendiricilerin yapısı. Kışın daha yoğun ve yağlı nemlendiriciler cildinize iyi geliyorken, yaz aylarında bu tür nemlendiriciler cildinizin daha fazla yağlanmasına neden olabilir. O nedenle, sıcak günlerde cildinizi nemlendirmek için hafif formda, su bazlı ve jel formundaki nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

6. Yağ emici kağıtları yanınızda tutun

Yağ emici kağıtlar alışık olmadığınız bir cilt bakım ürünleri arasında yer alabilir ancak yaz aylarında yanınızdan eksik etmek istemeyeceğiniz bir yardımcıya dönüşebilirler. Yağ emici kağıtları, gün içinde cildinizin çok yağlandığını ve sizi rahatsız ettiğini hissettiğiniz durumlarda kullanarak fazla yağın emilmesini sağlayabilirsiniz. Günde bir veya iki kez cildinizin yağlı bölgelerine hafifçe bastırarak yağlı görünümü azaltabilirsiniz. Ancak, yağ emici kağıtları çok sık kullanmak, cildinizin ihtiyaç duyduğu yağları da dışarıya çekebilir ve yağ bezi aktivitelerini tetikleyebilir. O nedenle günde en fazla iki kez kullanmanız yeterli olacaktır.

Son olarak, hangi mevsim olursa olsun güneş kreminizi yanınızdan eksik etmeyin. Özellikle sıcak yaz günlerinde ‘terliyorum, cildim yağlı kalıyor’ gibi cümlelerle kendinizi güneş koruyucu kullanma alışkanlığından mahrum bırakmayın. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanmanız gereken güneş kremlerinde hafif forma sahip yağlılık hissi bırakmayan formülleri tercih edebilir; dilerseniz cilt yapınıza kimyasal içerikli mi yoksa mineralli güneş kremleri mi daha uygun araştırabilirsiniz. Ayrıca, güneş kremlerini kullanırken cildinizi nasıl temizlemeniz gerektiğine ilişkin ipuçları için ‘Akne oluşumunu önlemek için güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler‘ yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Egzamalı ciltlere özel güneşten korunma ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!