Akne oluşumunu önlemek için güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Yaz aylarından beklentilerimizden biri de kuşkusuz canlı, bronz ve ışıltılı bir cilt! Ne var ki sıcak hava, nem ve güneş ışığına fazla maruz kalmak cildimizde tıkanmış gözenekler, güneş yanıkları, lekelenmeler ve cilt kırışıklıkları gibi istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Tüm bunların yanında güneşin cilt sağlığı üzerindeki zararlı etkilerini de artık hepimiz biliyoruz. Bu olumsuz sonuçlardan korunmanın yolu ise cildimiz için doğru güneş ürünlerini kullanmak. “American Academy of Dermatology” nin önerisine göre; yetişkinler için günlük ihtiyaç duyulan güneş kremi miktarı tüm vücut için 30 ml. Güneşe çıkmadan 15 dakika önce güneş kremini tüm vücuda uygulamak ve ter, deniz, havuz gibi nedenlerden dolayı her iki saatte bir yenilemek gerekiyor.

Güneş kremi akne yapar mı?

Peki, cildimizi korumak için kullandığımız güneş kremleri akneye neden olabilir mi? Evet, özellikle yağlı yapıda olan güneş kremleri gözenekleri tıkayarak akne oluşumuna neden olabiliyor. Bunun yanı sıra cilt tipine uygun olmayan güneş kremleri de akne problemleri ve alerjik reaksiyonlar doğurabilir ancak merak etmeyin bu güneş kremi kullanmayı ihmal etmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. İhtiyacımız olan şey: Cildimiz için doğru ürünleri kullanmak!

Eğer siz de cildinizi güneşten korumak isterken kullandığınız ürünler nedeniyle akne problemi yaşıyorsanız doğru bir cilt bakım süreci ve cilt tipinize uygun ürünlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Güneş kremi kullanırken akne oluşumunu önlemenin yolları:

1. “Oil-free” ve “non-comedogenic” ürünleri tercih edin.

Eğer gözenek probleminiz ve akneye yatkın bir cildiniz varsa kullandığınız güneş bakım ürünlerinin yağsız ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan komedojenik özellikli olmadığından emin olun. Aksi halde hem cildin sebum miktarının artması hem de gözeneklerinizin tıkanması akne ve siyah nokta problemine neden olabilir.

2. Güneş kremi seçerken içeriğine dikkat edin.

Eğer akneye yatkın, hassas veya egzama problemi yaşayan bir cildiniz varsa oksibenzon ve PABA içeren ürünlerden uzak durmanızda fayda var. Oksibenzon, güneş kremlerinde sıklıkla rastalanan kimyasal bir bileşen olmasına rağmen alerjik reaksiyonlara neden olabilir. PABA (para aminobenzoik asit) ise yine kimyasal bir bileşendir, PABA ve türevlerinin kullanımıyla ilişkili fotoallerjik reaksiyonlar bildirilmiştir.

3. Nikotinamid içeren ürünleri tercih edin.

Yapılan çalışmalara göre nikotinamid (niacinamide) içeren cilt bakım ürünleri gözenek, leke ve akne problemlerinin önüne geçebiliyor. Güneş kremlerinde de bu içeriğe sahip ürünleri tercih etmek akne sorunlarının önüne geçmekte etkili olabilir.

4. Mineral güneş kremlerini deneyin.

Mineral filtreli güneş kremlerinin temel bileşeni titanyum dioksit veya çinko asittir ve özellikle akneye yatkın ciltler için en iyi seçeneklerden biridir. Hafif formüle sahip mineral filtreli güneş kremlerini tercih ederek cildin terlemesinin, gözeneklerin tıkanmasının ve buna bağlı akne oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kimyasal ve mineral güneş kremleri arasındaki farklar

5. Günlük nemlendiricinizi SPF içerikli seçin.

Hangi cilt tipine sahip olursak olalım cildimizin her zaman nemlendirilmeye ihtiyacı var. Cilt tipinize uygun olan ve cildinizde akne sorununa neden olmayacak günlük nemlendiricinizi seçerken SPF içerikli olanları tercih edebilirsiniz. Bu sayede tüm yıl boyunca günlük cilt bakım rutininize güneş ışınlarından koruma özelliğini de eklemeniz mümkün. SPF 30 ve üzeri olan nemlendirici ürünler güneşten korunmanıza yardımcı olurken cildinizi de nemlendirecek.

6. Yatmadan önce güneş kreminizi temizleyin.

Nasıl ki yüzümüzdeki makyajla yatağa girmiyorsak güneş kremiyle de uyumamamız gerekiyor. Cildimizde koruyucu etki gösteren bir tabak oluşturan güneş kremlerini temizlememek gözeneklerimizin tıkanmasına neden olabilir. Bunu önlemek için eve gelir gelmez günlük yüz yıkama jeliniz ve bol su ile yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin. Vücudunuzu temizlemek için ise cildinizi kurutmayan, nemlendirici özellikli bir duş jeli ya da sabun tercih edebilirsiniz.

Güneş sonrası cilt bakımı nasıl olmalı?

Güneşe maruz kalan cildimizin dışardan olduğu kadar içeriden de nemlenmeye ihtiyacı var. Bunun için de bol su içmeyi ihmal etmememiz gerekiyor. Suyun yanı sıra su içeriği yüksek olan karpuz ve salatalık gibi besinler de yaz boyu cildimizi içeriden nemlendirmeye yardımcı olabilir. Dışarıdan nemlendirme için ise aloe vera jel ve yoğurt gibi doğal ürünlerden faydalanabilir veya güneş sonrası için özel olarak üretilen “after-sun” yani güneş sonrası bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede güneşe maruz kalan cildinizin nem ve bakım ihtiyacını tamamlamış olursunuz.

Güneş sonrası bakımda genellikle en çok ihmal edilen yerler arasında ise; saçlar, dudaklar ve ayaklar yer alıyor. Özellikle deniz, kum ve güneş üçlüsü sonrasında saçlarınıza bakım maskesi uygulamayı, dudaklarınızı nemlendirmeyi ve ayaklarınıza ihtiyacı olan bakımı yapmayı ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilir: Plajda geçirilen günün ardından güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Güneş sonrası akne tedavisi nasıl olmalı?

Belki sizin için doğru olan güneş kremini bilmiyordunuz, dikkat etmediniz ya da dikkat etseniz de güneşten sonra akneleriniz oldu. Peki, bu durumda güneş sonrası akne bakımınızı nasıl yapmalısınız?

Akne probleminden kurtulmanın ilk adımı, cildi düzenli olarak temizlemek. Bunun için dermatolojik olarak test edilmiş cilt temizleme ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz ve akne problemi yaşıyorsanız krem yerine jel yapıda olan temizleyiciler tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında terleme artacağından cildinizi daha sık temizlemeye ihtiyacınız olabilir.

Gözenekleri derinlemesine temizlemek için ise cildi soyucu etkisi olmayan alkolsüz toniklerden faydalanabilirsiniz. Alkol ve salisilik asit gibi soyucu özelliğe sahip bileşenler içeren ürünler her ne kadar akne tedavisinde kullanılsa da, cildin güneşe duyarlılığını artırabileceğinden bu ürünleri yaz aylarında tercih etmemekte fayda var.

Aknelerden kurtulmaya çalışırken cildinizi nemsiz bırakmadığınızdan emin olun ve akne nedeniyle nemlendirici kullanmaktan çekinmeyin. Akne problemi yaşarken de cildinizin, cilt tipinize uygun olan bir nemlendiriciye ihtiyacı var. Aksi halde cildiniz kuruyabilir ve bu da akne tedavisinin geciktirilmesine yol açabilir.

Sonuç olarak, güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korumak ve akne problemi yaşamamak için cilt tipimize uygun bir güneş kremi kullanmak, cildimizi temiz tutmak ve güneş sonrası bakımı ihmal etmemek oldukça önemli. Cilt tipimiz hem güneş kremi seçiminde hem de güneş sonrası bakımında oldukça önemli bir etken ve mutlaka cilt tipimize uygun ürünler tercih etmemiz gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra şapka ve gözlük gibi koruyucu aksesuarlar tercih etmek ve güneş ışınlarının yoğun olduğu öğle saatlerinde uzun süreler dışarda kalmamak da alabileceğimiz önlemler arasında. Tüm bunlara özen gösterdiğimizde akne sorunu yaşamadan cildimizi güneşten korumak ve güneşin, denizin, yazın tadını doyasıya çıkarmak mümkün!

Kaynak: Stylecraze, Humnutrition, Instyle, Makeupandbeauty

İlginizi çekebilir: Güneş yanığına ne iyi gelir? Ne kadar sürede ve nasıl geçer?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!