Tatilde koşmak yerine neler yapılabilir?

Kısa bir süre önce “Tatilde nasıl koşulur” başlıklı yazımı sizlerle paylaşmıştım. Bu sefer de koşmak istemeyen veya koşamayan ama tatilde koşu kondisyonunu kaybetmek istemeyenler için öneriler hazırladım.

Özellikle Akdeniz ve Ege’de hava sıcaklıkları nedeniyle yaz aylarında koşmak imkansız olabiliyor. İşte tatilde koşuya alternatif isteyen Uplifers takipçileri için birkaç öneri:

1. Ne pahasına olursa olsun koşmak isteyenler

Hava çok sıcak olmasına rağmen siz gerçekten koşmak istiyorsanız yapabileceklerinizden bir tanesi sabah çok erken kalkıp koşmak. Sabah 05.00-06.00 saatleri arasında koşabilirsiniz. Böylelikle sabah serinliğinden faydalanmış hem de güneşin doğuşunun güzelliğini izlemiş olursunuz. Bu size gün boyunca özel bir enerji de verir.

Bir diğer seçenek ise spor salonunda koşmak. Ben bunu pek tercih etmiyorum ama yine de bir çözüm olabilir. Özellikle koşu bandında interval yapmak isteyenler bu seçeneği tercih edebilir.

Erken kalkamıyorsanız ama yine de dışarıda koşmak istiyorsanız şapka takın, yanınıza su alın ve koşun. Hava sıcak olduğu için nabzınız daha yüksek olacak ve biraz daha yavaş koşmak zorunda kalacaksınız.

Tatilde koşmak yerine neler yapılabilir?
Özellikle Akdeniz ve Ege’de hava sıcaklıkları nedeniyle yaz aylarında koşmak imkansız olabiliyor.

2. Tatilde hem dinlemek hem de aktif olmak isteyenler

Plajdayken sadece güneşlenmek yerine suya girin ve yüzün. Sahile paralel olarak yüzün veya açılın. En az 15 dakika hareket halinde olun.

Sadece yüzmekle yetinmek istemiyorsanız kumda ve suda egzersiz yapabilirsiniz. Örneğin 15 defa burpees yapın ve hemen suya girin. Beş dakika yüzün ve tekrar kumda 15 burpees yapın. Bunu dört veya altı kez tekrarlayın. Dilerseniz burpees yerine 15 push-ups veya bir dakika plank de yapabilirsiniz.

3. Tatilde hiçbir şey yapmak istemeyenler

Bazen tamamen dinlenmek de önemlidir. Özellikle son dönemde çok fazla antrenman yaptıysanız vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olabilir. Üç-dört gün spora ara verebilirsiniz ancak bu dönemde beslenmenize dikkat edin. Mümkün olduğunca yürüyüş yapın, araç kullanmayın.

Tatilde koşmak yerine neler yapılabilir?
Son dönemde çok fazla antrenman yaptıysanız vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

Tatilden döner dönmez de koşu rutininizi yeniden yakalayın. İlk hafta biraz zorlanabilirsiniz veya koşarken keyif almayabilirsiniz. Bunun normal olduğunu, vücudunuzun tembelliği tercih ettiğini ve geçici olduğunu unutmayın. Bu durumda vücudunuzu pek fazla dinlemeyin ve koyduğunuz koşu hedefine ulaşmaya çalışın. Örneğin “Bugün 5 kilometre koşacağım” veya “Bugün 1 saat koşacağım” dediğinizde bu hedefinizi mutlaka gerçekleştirin. Belki biraz daha yavaş koşacaksınız ama bırakmayın. Önemli olan zihninizde o gücü hissetmek. Kendiniz için belirleyebileceğiniz hedeflerin sınırı yok. Belki şunlar ilginizi çeker:

Bir saat durmadan koşmak, köpeğiniz ile her sabah 30 dakika yürüyüş-koşu yapmak, ilk kez 15 kilometre koşmak, sevgilinizle beraber Büyükada turu yapmak, ilk defa bir yarışa katılmak veya benim gibi eylül ayında altı gün Likya Yolu Ultra Maratonu’na katılmak.

İyi tatiller ve iyi koşular!

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden ... Devam