Sağlığınızı koruyarak seyahat etmeniz için 12 önemli ipucu

İş ya da tatil için seyahat etmek sağlık ve spor rutininizi raydan çıkarabilir. “Ne de olsa tatildeyim” mantığıyla az egzersiz yapmak ya da hiç yapmamak ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmek gibi hatalara düşebilirsiniz. Birazcık araştırma yapıp, bavulunuzu düzgün hazırlayıp, önceliklerinizi iyi belirlerseniz hayatınızın en sağlıklı tatilini yapabilirsiniz. Sizin için araştırdığımız öneriler sayesinde, hem yolculuk boyunca hem de tatil sürecinde optimum düzeyde sağlıklı zaman geçireceksiniz.

Yemekleri araştırın ve atıştırmalık stoklayın

Yola çıkmadan önce ne kadar soruşturup araştırırsanız, tatiliniz sırasında o kadar sağlıklı bir hayat tarzına devam edersiniz. Yemek konusunda doğru yoldan sapmamak için, kaldığınız yerin yakınlarında mutlaka bir manav bulun. Sağlıklı yemek opsiyonları olan restoranları olan restoranlar araştırın, hatta imkanınız varsa mutfağı (en azından buzdolabı) olan bir yerde kalın.

Gittiğiniz yeri öğrenmek sağlıklı yerler bulmanız konusunda büyük bir avantaj sağlayacaktır.

sağlıklıseyahat23

Kahvaltı ve öğle yemeklerinizin sağlıklı öğünler olmasına dikkat edin

Günlerinizi kaldığınız yerde kahvaltı yapmak, çıkmadan öğle yemeğinizi hazırlayıp çantanıza atmak ve akşam yemeği için dışarı çıkmak olarak planlayın. Hem yöresel yemekleri tatma şansınız olur, hem de başka bir ülkedeyken sağlam beslenmenizden ödün vermemiş olursunuz. Mutfağınız varsa, akşam yemeğinizi de pişirebilirsiniz; yoksa muhakkak sağlıklı opsiyonlar sunan yerler bulmalısınız. Tabi ki bu süreçte, yeni bir ülke keşfetmenin heyecanı ve egzotik yemekler deneme fırsatından da kendinizi mahrum etmeyin – yeni restoranlar araştırın, mutlaka yeni bir şeyler deneyin. Dikkat etmeniz gereken kilit nokta: Asla 3 öğünü de dışarıda yemeyin, hem fiziksel hem maddi olarak zarar göreceğinizi unutmayın.

sağlıklıseyahat24

Uyuyabildiğiniz kadar uyuyun

Hem yolda hem tatil boyunca her gece en az 7-8 saat uyumaya çalışın. Bazen iş ve eğlence yüzünden uykunuzdan fedakarlık etmek zorunda kalabiliyorsunuz; ama bunu öncelik haline getirirseniz, kolaylıkla uyku hedefinizi tutturabilirsiniz.  Yeni bir zaman dilimine alışmaya çalışıyorsanız, yatmaya gittiğiniz saati yeni zaman dilimine göre ayarlayıp, ona göre ilk gün uyanık kalmanız gerekebilir; sonrasında tüm gece uyuyup geçiş aşamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Yeterli miktarda uyku bağışık sisteminizi güçlendirir ve iyileşmeyi kolaylaştırır. Planlarınızı bu gerçeği göz önünde bulundurarak yapın.

sağlıklıseyahat20

Spor salonlarına bir göz atın

Rotanıza doğru yola çıkmadan sizi heyecanlandıracak sağlıklı aktiviteler bulmaya çalışın. Bu crossfit de olabilir, yoga da. Kumsala mı gidiyorsunuz? O zaman bir sörf tahtası bulun ve derslere kaydolun. Bazı fitness salonlarının turistlere özel promosyonlar yaptığı, hatta ücretsiz kullanım hakkı verdiğini aklınızda bulundurun.

Hem tatilde egzersiz rutininizi korumak için iyi olacak, hem de yeni insanlarla tanışıp yeni arkadaşlar edineceksiniz.

sağlıklıseyahat21

Kendi egzersizlerinizi yapın

Eğer promosyon olan fitness salonu bulamadıysanız, kısıtlı bir bütçeyle tatile çıktıysanız ya da kaldığınız yer böyle bir opsiyon sunmuyorsa, kendi egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Yurt içi/yurt dışı gezilerinizde gittiğiniz her yerde, parklarda ekipman bulmak mümkün. Kullanmaktan çekinmeyin. Mekik, şınav, squat ve koşu kombinasyonuyla oldukça iyi bir egzersiz planı yapabilirsiniz.

sağlıklıseyahat17

Susuz kalmayın

İyi hissetmek için bol bol su içmek şart. Yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurun. Sürekli sıvı tüketerek dehidrasyonu engelleyin. Gittiğiniz yer çok sıcak ya da nemli ise, ekstra fazla su tüketmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bonus bilgi: Susuzluk ve açlığı karıştıran vücut mekanizmamızı da bol bol su tüketerek, çok fazla yemek yemekten kurtarabiliriz.

sağlıklıseyahat6

Atıştırmalık stoklayın

Sağlıksız, yağlı ve işlem görmüş gıda tüketmek yerine kendi atıştırmalıklarınızı hazırlayıp paketleyin. Hem (aslında o kadar da iyi olmayan yemeklere) gereksiz para harcamaktan kurtulacak, hem de ne yediğinizi bileceksiniz.  Hem bagaja verdiğiniz bavula hem de el çantanıza mutlaka bir şeyler koyup yola çıkarak stoklama işlemine başlayabilirsiniz.

sağlıklıseyahat11

Her gün mutlaka yürüyün

Bir yeri yürüyerek keşfetmek, tatil boyunca araya sıkıştırabileceğimiz en güzel egzersiz. Bir harita alın, kaybolun, yolunuzu tekrar bulun ve etraftaki binaları, kokuları, sesleri özümseyin. Ayrıca bu sayede, internetteki önerilerde asla bulamayacağınız gizli cevherleri keşfedebilirsiniz.

sağlıklıseyahat16

Bisiklet kiralayın

Bisiklet kiralayarak hem daha fazla yer görebilir hem de daha fazla kalori yakabilirsiniz. Birçok büyük şehirde bisiklet paylaşma programları bulunuyor, bulamadığınız takdirde bisiklet kiralamak her zaman bir seçenek. Eğer rahat bir tatil programınız varsa, bisiklet turlarına katılmayı da düşünebilirsiniz – birçok şehirde düzenlenen bu etkinlik hem motorlu taşıt derdinden kurtulmanızı sağlıyor hem de kısa sürede şehrin büyük bir çoğunluğu keşfediyorsunuz.

sağlıklıseyahat13

Vitaminlerinizi, destekleyici ürünlerinizi ve fitness kıyafetlerinizi almayı unutmayın

Eğer eşyalarınızı bavulunuza koymadıysanız, egzersiz yapmak için gereken motivasyonu da bulmak da zor olacak. Ayrıca tüm malzemelerinizi yanınıza aldığınız için artık bahane de üretmeyeceksiniz. Sağlıklı yaşam rutini edinmenize yardımcı olacak bu düşünceniz, her konuda sağlıklı tercihler yapmanızı sağlayacak.

sağlıklıseyahat15

Gıda duyarlılığınız ya da hastalığınız varsa, planlarınızı ona göre yapın

Eğer gluten duyarlılığınız, çölyak hastalığınız ya da bazı gıdalara alerjiniz varsa, gittiğiniz ülkenin dilinde bu durumu anlatan ve ne yapılması gerektiğini anlatan bir kart bastırıp yanınızda taşıyın. Bu durum gittiğiniz restoranlarda da işinize yarayabilir. Çünkü çalışanlar müşteriyi memnun etmek için, tam olarak anlamasalar bile isteğinize tamam diyip servis yapabilirler. Eğer bir sağlık riski taşıyorsanız, olabilecek en düşük hasarla ancak bahsettiğimiz yöntemle kurtulabilirsiniz.

sağlıklıseyahat25

Elinizde bir sözlük bulundurun

Ana dilini bilmediğiniz bir yere gidiyorsanız yanınızda sözlük taşıyın. Menüleri daha rahat inceleyebilirsiniz. Çok yağlı, soslu, kızarmış besinleri tercih etmemeniz için öncelikle menüde ne yazdığını anlamanız gerekiyor. Pişirilme yöntemlerini de öğrenmeniz için ideal çözüm.

sağlıklıseyahat12

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!