Tatilde nasıl koşulur? Üç-iki-bir’le keşfedin

Bu hafta Ege tarafındayım. Belki bildiğiniz gibi sadece bir koşucu, blogger ve yazar değilim. Altı ay önce, “Üç-iki-bir” adlı (facebook & instagram), kendi antrenman sistemimi kurdum. Birebir ve grup halinde coaching ve koşu antrenmanı hizmeti sunuyorum, hem de doğada etkinlikler düzenliyorum.

Tatilde koşmaya devam ederek sınırlarınızı genişletin.
Tatilde koşmaya devam ederek sınırlarınızı genişletin.
Doğada koşu 

Soğucak köyünde beş gün boyunca sabah erkenden ormanda trekking veya koşu, öğleden sonra ise havuz başında fonksiyonel antrenman yapıyoruz. Akşam üstü de deniz kenarında pilates ile günü kapatıyoruz. Katılımcılar alternatif bir tatil modeli ile tanıştılar: açık havada spor, gidilmemiş yerleri keşfetmek ve yeni insanlarla tanışmak…

Dün sabah spor kampımın katılıcımları hala uyurken tek başıma koşu antrenmanı yaptığımda, bugünkü sizinle paylaşmak istediğim konu aklıma geldi: Tatilde koşu antrenmanı nasıl yapılır?

Tatildeyken genelde gittiğiniz bölgeyi pek bilmiyorsunuz. Birçok insan bu yüzden koşmuyor. “Nerede koşacağım, nasıl yol bulacağım?” diye düşünerek koşu antrenmanı yapmıyor. Aslında bilmediğiniz yerlerde olmak, koşu rutininizden çıkmak için müthiş bir fırsat. Koşu kondisyonunuzu bozmayacaksınız, yeni insanlar ile tanışacaksınız ve nefis bir manzara eşliğinde koşacaksınız.

İşte birkaç ipucu:

1) Rota belirlerken

– Arabanız varsa, önceki gün arabayla rota bulmayı deneyin, kafanıza not edin, arabadaki “speed counter” kaç km’de bakın.
– Yerli insanlarla konuşun. Mesela bakkal, fırıncı yıllardır orada yaşar ve parkur ile ilgili tavsiye verebilirler.
– Bir GPS saatiniz varsa, Google Maps parkurunuzu çizin ve sonra GPS saatinize parkurunuzu yükleyin.

2) Yeni bir yerde koşarken

– Nereye gideceğinizi mutlaka arkadaşlarınızla paylaşın.
– Yanınıza cep telefonu alın.
– Emin olmadığınızda, köylülere sorun. Aslında yörenin insanları ile güzel sohbet için bu bir bahane olabilir. 🙂
– Yanınıza mutlaka su alın. Şişeyi daha kolay bir şekilde taşımak için sizin için küçük bir ipucum var: Şişeyi açın, biraz su için ve fazla havayı çıkartın. Bu şekilde su devamlı hareket etmiyor, hem de böylelikle şişeyi daha iyi tutabilirsiniz.
– Köpeklere dikkat edin. Köpekleri gördüğünüz veya duyduğunuz zaman, önce durun. Zincir varsa yolunuza devam edin. Yoksa dikkat edin. Köpek bağırırsa onunla konuşmaya çalışın, stresli olmayın. Güvenliğiniz için elinize bir taş alabilirsiniz. Yürürken dikkatli geçin ve koşmaya devam edin.

Doğada koşu yapmak, kendinizi çok iyi hissettirebilir.
Doğada koşu yapmak, kendinizi çok iyi hissettirebilir.

Dün Soğucak ve Çayfer köyleri arasında koşarken yolda çiftçi Hasan ve iki ineği ile tanıştım 🙂 “İlerde köpek var mı” diye sohbet etmeye başladık. Yerli insanlar yaşadığı bölgeyle ilgili konuşmayı seviyor. Ben gülümseyerek koşmaya devam ettim. İnsanların hayatını 5 dakika bile olsa paylaşmak gerçekten paha biçilemez. Güldüm, çünkü bir kez daha fark ettim ki; koşucu olmak sadece koşmak demek değil. Aynı zamanda farklı, dikkat çeken ve sağlıklı bir yaşam stilinin temsilcisi olmak demek.

Kısacası tatildeyken koşmayı bırakmayın, koşmak için bu fırsatı kullanın. Hava çok sıcak ise sabahın erken saatlerini veya akşam vaktini tercih edebilirsiniz.

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden ... Devam