Yağmurda yürümek mi, yoksa koşmak mı daha az ıslatır?

Yağmurda Yürümek mi Yoksa Koşmak Mı Gerekir?
Yağmurda Yürümek mi Yoksa Koşmak Mı Gerekir?

Hava şartlarını kontrol etmemiz mümkün değil. Farz edin ki bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor ve siz evden çıkmadan önce saçlarınızı özenle taramıştınız. Otoparktan marketin girişine kadar da bozulmasını istemiyorsunuz. Acaba daha yavaş yürüyerek yağmur altında daha çok vakit geçirmek mi, yoksa koşarak yanlardan daha çok yağmur damlacığıyla temas etmek mi sizi daha çok ıslatır?

Minute Physics’in yaratıcısı Henry Reich, fizikle ilgili konuları açıklamak için, yaptığı çizimleri time lapse tekniğiyle videolara dönüştürüyor. Birazdan izleyeceğiniz videoda ise yağmurda koşmanın mı yoksa yürümenin mi bizi daha kuru tutacağı sorusuna değinmiş.

Reich, bu çok eski sorunun cevabını bulabilmek için paralelogramlardan ve toplam ıslanma miktarı gibi denklemlerden yola çıkarak analizler yapıyor. Minute Physics videosu, bu sorunun cevabını bilimsel olarak açıklayabilmek için yapılan ilk girişim değil.

The Discovery Channel’da yayınlanan MythBusters adlı programın bir bölümünde, yapay koşullarla yapılan bir deneyde, yürümenin koşmaktan daha iyi olduğu sonucuna ulaşmışlar. Ancak bu bölüm izleyenleri tatmin edemeyince, The Discovery Channel ekibi aynı deneyi gerçek yağmurla tekrar yapmış. İkinci denemede, koşan kişinin yürüyen kişiye göre ortalama 4 gram daha az ıslandığı sonucuna ulaşmışlar.

Özellikle kısa mesafelerden bahsediyorsak, biraz egzersiz fena olmayabilir. Aslında buna teşvik etmek için fizik kurallarına, deneylere ya da formüllere ihtiyacımız olmamalı. Yine de belki bu küçük video biraz daha hızlanmanızı sağlayabilir.

Is it Better to Walk or Run in the Rain?

Makale Greatist‘ten alınmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!