In Pursuit of Wellness Serisi 5: İyi Uyumak

Vücut hücrelerinin onarımı, bedenin ve zihnin dinlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, fiziksel performansın artması, stres, anksiyete gibi olumsuz duyguların azalması gibi pek çok açıdan kritik bir öneme sahip olan kaliteli uyku, bütüncül sağlığın en büyük bileşenlerinden biri. Ancak, zaman zaman çeşitli faktörlerden dolayı uyku düzeni sekteye uğrayabiliyor ve birçok insan uyku sorunları ile yüzleşmek zorunda kalabiliyor. Global Wellness Institute da uykunun önemine odaklanıyor ve uyku düzenini iyileştirmek, uyku kalitesini artırmak için uzman görüşlerinden ve iyi yaşam pratiklerinden yola çıkarak bilgilendirici bir video sunuyor. Şimdiye kadar Global Wellness Institute’un hazırladığı In Pursuit of Wellness Serisi’nden Özgüven İnşa Etme, Mutluluğa Doğru Dans Etmek, Kalpleri Bütüncül Olarak İyileştirmek ve Geleceği Tamamlamak konularını ele almıştık. Bu yazımızda ise serinin beşinci videosu olan Sleeping Well (İyi Uyumak)’den bahsedeceğiz.

‘İyi Uyumak’ videosunda Portekiz Six Senses Douro Valley’in misafirlerinden biri olan Nick Hardcastle, uyku ile ilgili çok uzun yıllardır sorun yaşadığını ve alışkanlıklarının, yaşam tarzının uyku düzenini nasıl etkilediğini paylaşıyor ve ne kadar yorgun, halsiz, uykulu olursa olsun uykuya dalamadığını anlatıyor. Hardcastle, uyku uzmanı Dr. Michael Breus ile çalışmaya başladığında 20’li yaşlarında kaldırabildiğini söylediği ama artık baş etmekte güçlük yaşadığı uyku sorunlarını iyileştirmek için yaşam tarzında doğru düzenlemeler yapmak üzere harekete geçtiğini söylüyor. Dr. Breus, önce uyku sorunlarının ardındaki nedenleri açığa çıkarmak için çalıştıklarını daha sonra uygun yönlendirmeleri yaptığını belirtiyor.

Diğer yandan Six Senses Otelleri’nin wellness öncüsü Anna Bjurstam da iyi uyku için fiziksel olarak iyi olmanın yetmediğini duygusal ve zihinsel olarak da sağlıklı olmak gerektiğini vurguluyor, bu nedenle bütüncül bir yaklaşımla tıpkı Nick Hardcastle’ın durumunda olduğu gibi iyileşme sağlanabileceğini vurguluyor. Uykuyu, ‘sağlığın domino taşı’ olarak tanımlayan Bjurstam, ‘iyi uyumaya başladığınızda birçok şey de iyi gitmeye başlar’ diyor ve stresin uyku üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu paylaşıyor.

Worry journal (endişe günlüğü), çıplak ayakla doğada yürüme, uyku rutini, egzersiz ve daha pek çok kaliteli uykuyu destekleyen pratiğin yer aldığı İyi Uyumak videosunu izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilir, uyku ile ilgili daha fazla yazıya erişmek için ilginizi çekebilir bölümündeki yönlendirmelere göz atabilirsiniz:

In Pursuit of Wellness Series: Sleeping Well

 

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!