In Pursuit of Wellness Serisi 3: Kalpleri bütüncül olarak iyileştirmek

Global Wellness Institute’un hazırladığı In Pursuit of Wellness Serisi’nden hazırladığımız ilk iki yazımız Özgüven İnşa Etme ve Mutluluğa Doğru Dans Etmek idi. Bu yazımızda ise serinin üçüncü videosu olan Kalpleri Bütüncül Olarak İyileştirmek (Healing Hearts Holisticall) konusunu ele alıyoruz. Kalp sağlığına klasik yaklaşımların yanı sıra daha geniş bir perspektiften bakan bu video, kalbimize iyi bakmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğine ve kalbimizin ne kadar kritik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Dünya genelinde başta Amerika olmak üzere bir yıl içerisinde meydana gelen ölümlerin en yaygın nedeninin kalp krizi olduğunu biliyor muydunuz? Ne yazık ki ülkemizde de durum pek farklı değil. Ölümlerin yaklaşık yüzde 40’ı kalp hastalıklarından kaynaklanıyor ve istatistiklere göre bir yıl içerisinde 300-400 bin kalp krizi vakası yaşanıyor. Yani, durum sandığımızdan çok daha ciddi ve bu nedenle kalp sağlığını önceliklendirmek hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu.

Vücudumuzu bir bilgisayar olarak düşünürsek, beynimiz bu bilgisayarın hem sabit sürücüsü hem de işlemcisi; her şeyin depolandığı yer, bellek. Aynı zamanda tüm eylemleri yürüten, sistemin işlemesini sağlayan şey. Öte yandan kalp ise güç kaynağı. Yani, o olmadan beyin de çalışamaz, çünkü güç kaynağı tüm sistemlerin en önemli parçası. Güç kaynağı olmadan nasıl ki herhangi bir sistem bırakın doğru çalışmayı, açılmıyorsa; kalp de vücuttaki her şeyin çalışması için enerji sağlayan en önemli organ; bir nevi açma-kapama düğmesi. Bu nedenle kalp sağlığı her şeyin ötesinde kritik bir öneme sahip.

Sağlıklı beslenmek, işlenmiş yağlardan, şekerden mümkün olduğunca uzak durmak, tütün ve alkol ürünleri tüketmemek ve tabii ki düzenli egzersiz yapmak hepimizin aşina olduğu ve kalp sağlığını korumak için çok önemli olan iyi yaşam alışkanlıklarından. Ancak Global Wellness Institute’nin Kalpleri Bütüncül Olarak İyileştirmek videosunda da ele aldığı gibi kalp sağlığını desteklemek için daha fazlasına ihtiyacımız var. En başta da stresi yönetmeye.

Dünyaca ünlü ve dünyanın en kapsamlı, yetkin ve güvenilir sağlık kuruluşlarından biri olan Mayo Clinic’te çekimi gerçekleştirilen ve Mayo Clinic uzman doktorlarının tavsiyelerini derleyen bu videoda, kalp sağlığınızı koruyabilmek ve yaşamınızı ciddiye almak için nelere dikkat etmenize dair bütüncül bir bakış açısı edinebiliyorsunuz.

Mayo Clinic kardiyoloğu Dr. Stephen L. Kopecky’e göre ‘kalp krizinin kimseye saygısı yok; yani herkesi bulabilir’ diyerek konunun ciddiyetine dikkat çekiyor. Bu nedenle ekstra özenli olmak şart. Kalp sağlığını desteklemek için multidisipliner yaklaşımdan faydalanan Mayo Clinic’te kalp krizi geçirmiş hastalar tedavi olmak için kardiyologlar, psikiyatrlar, beslenme uzmanları ve eczacılarla birlikte çalışıyorlar. Klasik ilaç tedavisinin yanı sıra bütüncül bir iyileşme için beslenmeden egzersize stresi azaltma tekniklerinden meditasyonun önemine kadar çeşitli alanları vurgulayan Mayo Clinic uzmanları, kalp hastalıklarını iyileştirmek kadar buna gerek kalmayacak şekilde önlemenin de gerekliliğine dikkat çekiyor.

Dilerseniz videoyu izlemek ve kalp sağlığına ilişkin daha geniş bir bakış açısına sahip olmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

In Pursuit of Wellness Series: Healing Hearts Holistically

İlginizi çekebilir: Kalp rahatsızlıklarını önlemek için: Sağlıklı bir kalbin 7 alışkanlığı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!