In Pursuit of Wellness Serisi 4: Geleceği tamamlamak

Wellness yolculuğunun doğumdan önce başladığını biliyor muydunuz? Kadın sağlığı konusunda yaptığı gönüllü işlerle ismini duyurmayı başarmış Halk Sağlığı Doktoru Dr. Luz Escubil’e göre anne karnında başlayan wellness, annenin ve dolayısıyla bebeğin gerekli olan besinleri alıp almamasıyla doğrudan ilişkili. Ancak dünya üzerinde yaklaşık 2 milyar insan vitamin ve mineral eksikliği yaşıyor. Bu durum, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde yaşayan anne ve çocuklarda daha da vahim bir hal alıyor ve özellikle hamilelik döneminde ciddi bir şekilde yaygınlaşıyor ve Global Wellness Institute da bu konuyu ele alarak neler yapılabileceğine dair uzman görüşleri paylaşıyor. Şimdiye kadar Global Wellness Institute’un hazırladığı In Pursuit of Wellness Serisi’nden Özgüven İnşa Etme, Mutluluğa Doğru Dans Etmek ve Kalpleri Bütüncül Olarak İyileştirmek konularını ele almıştık. Bu yazımızda ise serinin dördüncü videosu olan Supplementing Futures (Geleceği Tamamlamak)’dan bahsedeceğiz.

Purdue Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre hamile kadınların büyük bir çoğunluğu yeterli temel besinleri alamıyor. Ve başta A, C, D, K, B ve E vitaminleri olmak üzere demir, folik asit, kalsiyum, potasyum ve magnezyum eksikliği yaşıyor. Anne adaylarının yaşadığı bu besin eksiklikleri fetüsün de gelişimini olumsuz yönde etkiliyor ve hem zihin hem beden sağlığını tehlikeye atıyor. Hamilelik dönemindeki yetersiz beslenme, bebeğin ileriki yaşantısında uzun vadeli yıkıcı sonuçlara neden olabiliyor. Bu da anne adaylarının ihtiyaç duyduğu gıda takviyelerine erişimlerinin aciliyetine vurgu yapıyor.

Vitamin Angels’ın Ülke Program Yönetici olan Dr. Luz Escubil, Supplementing Futures videosunda yetersiz beslenmeye maruz kalan hamile kadınların hem kendi hem de bebeklerinin sağlıklarını korumak için çalışmalar yaptıklarını ve Vitamin Angels’ın sağladığı besin takviyeleriyle birçok annenin ve bebeğin hayatının kurtulduğunu anlatıyor. 1994 yılında Howard Schiffer tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen bir sağlık kuruluşu olan Vitamin Angels, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca kadına ve bebeğe ulaşarak hayat kurtarıyor. Yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya olan annelere, yeni doğanlara ve küçük çocuklara ihtiyaç duydukları temel vitaminleri ve sağlık hizmetlerini sağlamaya odaklanan Vitamin Angels, sağlığı her yerde herkes için erişilebilir bir insan hakkı haline getirmek için çalışıyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun her kadının sağlıklı olma ve sağlıklı çocuk yetiştirme hakkı olduğunu söyleyen Dr. Escubil, hamile kadınların ihtiyacı olan takviyelere erişimlerinin çocuklarının bütüncül sağlığını olumlu yönde etkilediğini, ileriki yaşlarda okul başarılarına doğrudan katkı sağladığını ve toplumun üretken bireyleri olabildiklerini anlatıyor. Ve ekliyor: “Hayati beslenmeye erişimi iyileştirdiğimizde herkes büyümek, gelişmek ve başarılı olmak için eşit şansa sahip olur.”

Videoyu izlemek ve daha detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

In Pursuit of Wellness Series: Supplementing Futures

İlginizi çekebilir: Hamileyken nasıl beslenmelisiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!