Yardımlaşmanın gücünü gösteren ilham dolu TED konuşmaları

İyilik yapmanın yalnızca iyilik yaptığınız kişilere değil, kendinize de iyi geldiğini biliyor musunuz? Birine yardım eli uzattığınızda aslında kendinize de yardım ettiğinizi? Bilimsel araştırmalara göre evet! Hem bir günümüzü hem de tüm yaşamımızı iyileştirmenin, mutluluğumuzu artırmanın ve hem kendimiz hem de içinde bulunduğumuz toplum için daha iyisini yapmanın yolu, nezaketten geçiyor. İyiliğin ve yardımlaşmanın gücüyle zorlukların üstesinden gelebileceğimiz gibi herkes için daha mutlu bir dünya yaratabiliriz… İşte bu konuda size ilham olabilecek en iyi TED konuşmaları:

Başkalarına yardım etmek bizi daha mutlu yapar – Elizabeth Dunn

Helping others makes us happier — but it matters how we do it | Elizabeth Dunn

Mutluluğun, yardım eli uzatmak kadar yakınızda olduğunu hiç fark etmiş miydiniz? Sosyal psikolog Elizabeth Dunn, yıllar süren araştırmalarında her yaştan insanın -bebeklerin bile- paylaşmaktan keyif aldıklarını tespit ettiğini ve farklı bilimsel çalışmaların insanların başkalarına yardım ettikçe mutluluklarının da artığını ortaya çıkardığını anlatıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki insanlar arasında bağış yapanların, bağış yapmayanlara göre daha mutlu olduğunu, hatta bağış yapmanın mutluluğa etkisinin iki kat gelir elde etmekle aynı olduğunu belirtiyor. Ancak, yardım etmek kadar nasıl yardım ettiğimizin de önemli bir değişken olduğunu konuşmasında paylaşıyor.

Başkalarına yardım ederek kendinize yardım edin – Christophe Debard

Help Yourself by Helping Others | Christophe Debard | TEDxBucharest

Ünlü konuşmacı ve Toulouse ProtoSpace’in kurucusu Christophe Debard’a göre hepimiz anlamlı bir şeyler yapmak istiyoruz; ancak şunu gözden kaçırabiliyoruz, bir değişiklik yapmanın hayalini kuruyorsak vakit kaybetmeden harekete geçmeliyiz! Ancak, her zaman bir bahanemiz var; yorgunum, zamanım yok, sonra yaparım gibi… Debard’a göre bu bahaneleri bir kenara bırakmalı ve iyilikle, iş birliğiyle ve özgecilikle harekete geçmeliyiz. Yıllar önce bacağını kaybettikten sonra protez bir bacakla yaşamına devam eden ve bundan dolayı çok şanslı olduğunu hisseden Debard, aynı şansı ihtiyacı olan herkese vermek için çalışıyor ve güçlenmek için birlikte hareket etmemiz gerektiğine dikkat çekiyor.

Başkalarına yardım ederek gücünüzü bulmak – Andy Shirtliff

Finding Your Strength by Helping Others | Andy Shirtliff | TEDxWhitefish

İçerisine doğduğu ailesinin zorlayıcı yaşam şartlarından dolayı evlatlık verilen Andy Shirtliff, ilham veren konuşmasında önce kendi hayatının dönüm noktalarından bahsediyor, sonra ise çok ender bir hastalık olan ve dünya üzerinde nadir görülen Shulman Sendromu’na yakalanışını anlatıyor. Başta bu durumu kabullenmekte zorlandığını söyleyen ve cezalandırıldığını düşünen Shirtliff, işi gereği sağlık sorunlarıyla, sigorta şirketlerinin sağlık masraflarını karşılamamasıyla uğraşan insanlarla iletişime geçiyor. Yani, kendi hikayesine çok benzer hikayelerle karşılaşıyor. Zaman geçtikçe o insanlar için de bir şeyler yapma ihtiyacı hissediyor ve değişim başlıyor; sağlık reformları, gönüllü çalışmalar, hasta hakları ve çok daha fazlasını odağına alıyor.

Küçük bir hareket nasıl daha fazla sevinç getirebilir – Kate Barlow

Helping Others: how a small act can lead to greater joy | Kate Barlow | TEDxYouth@MBJH

Hayat dolu, heyecanlı ve mutlu Kate Barlow, genç yaşına rağmen yaptığı konuşması ile her yaştan insana ilham olmayı başarıyor. Gönüllü çalışmalara katılma macerasını anlatan ve ihtiyaç sahibi çocuklarla zaman geçirirken onların içinde bulunduğu zorluklara rağmen ne kadar mutlu ve pozitif göründüklerinden bahseden Kate, basit ve küçük bir yardımın bile mutluluğu kat ve kat artırmaya yettiğini belirtiyor. Bu küçük kızdan öğreneceğimiz çok şey olabilir…

Günde bir iyilik hayatınızı nasıl değiştirebilir – Mark Kelly

How one act of kindness a day can change your life | Mark Kelly | TEDxTallaght

Soğuk bir günde dışarıda kalmış birine sıcak bir kupa kahve vererek hem gününüzü hem de tüm hayatınızı iyileştirebileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz? What I Know Now podcastinin sahibi Mark Kelly, kendi deneyimlerinden yola çıkarak en büyük mutlulukların küçük yardımlarda gizli olduğunu anlatıyor. Motivasyon konuşmaları, kişisel gelişim seminerleri, yoga ve çok daha fazlasını denediğini ama birine küçük de olsa bir yardımda bulunmak kadar iyi hissettiren başka hiçbir şey bulamadığını söyleyen Kelly, hepimizi yardımlaşma zincirinin bir parçası olmaya davet ediyor. Böylece, iyiliği yayabiliriz…

Nezaketin gücü – Brooklyn Decker

The Power of Kindness | Brooklyn Decker | TEDxYouth@Austin

Hollywood aktrisi ve model Brooklyn Decker, yaşamı boyunca, özellikle meslek hayatına başladığı zamanlarda karşılaştığı zorlukları ve maruz kaldığı yıkıcı eleştirileri anlatıyor ve tüm engellerin üzerinden gelebilmek için olumlu yönüne nasıl sığındığını… İçindeki iyiliği kaybetmeyerek, her zaman pozitif kalmaya devam ederek ve nazik olmanın gücünden faydalanarak engelleri aşabildiğini paylaşıyor. Decker, ayrıca günümüzde şefkatin önemini ve hem bizim ve çevremizdeki insanların yaşamlarını nasıl etkileyebileceğini aktarıyor. Zorlu ve stresli zamanlarda nazik kalmakta zorlanıyorsanız bu konuşma işinizi kolaylaştırabilir.

İlham verici daha fazla TED konuşması için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!