Mutluluk ve mutlu olmak üzerine 10 etkili TED konuşması

TED konuşmalarının en güzel yanlarından biri, insanları birçok konu üzerinde farklı düşünebilmeye yönlendirmesi. Bunun yanında çoğu dinleyici, TED Talks platformunda şahit olduğu konuşmalardan sonra ilham dolduğunu, cesaretlendiğini ve farklı bakış açılarına saygı duymayı öğrendiğini dile getiriyor.

Cinsiyet, başarı, beyin, psikoloji, aşk, kuantum fiziği gibi pek çok konuda konu başlığına yer veren TED Talks tartışmaya en açık konulardan biri olan “mutluluk” kavramına da oldukça sık yer veriyor. Uplifers olarak size ilham vermesi açısından, mutluluğu sorgulayan 10 farklı TED Talks konuşmasını sizler için derledik.

Aimee Mullins – The Opportunity of Adversity / Engellerden Mutluluğa Açılan Kapılar

Kusurlu, engelli, hasarlı, işe yaramaz, mahvolmuş, ezik, zayıf, dayanıksız… Konuşmasına Wired dergisinin İtalya baskısı için yazdığı makalenin girişini okuyarak başlayan Aimee Mullins, zihindeki ve bedendeki engellerin, herkes tarafından ortaya çıkarılamayacak güzellikleri ortaya çıkarabileceğine değiniyor. Mullins, engellerin mutluluğa ulaşmakta birer basamak olduğunu ve mucizeler yaratabileceğini savunuyor. Konuşmayı dinlerken hayatın en büyük zorluklarının nasıl avantaja çevrilebileceğini göreceksiniz. Ve aslında hayatın size sunduğu zorlu koşulların ve yarattığı engellerin kontrolünü elinize aldığınızda, kendi mutluluğunuza ulaşabileceğinize inanacak ve ilhamla dolacaksınız. Konuşmanın süresi ise 21 dakika 51 saniye.

Barry Schwartz – Using Our Practical Wisdom / Sağduyumuzu Kullanma Üzerine

“Dönüm noktalarında başarılı olmak için alabileceğimiz kararlarda başvuracağımız iki farklı düşünce şekli var. Bunlardan biri toplumsal değerlere ve öğretilen doğrulara uyarak “doğru olanı yapmak”, diğeri ise kendi kişisel algımıza ve doğrularımıza göre hareket etmek” diyor Barry Schwartz konuşmasında. Schwartz, yaptığı konuşmada körü körüne kuralları takip etmenin insanlar için tatmin edici olmadığını ve tatminsizlik hissinin de mutluluğu engellediğini savunuyor. Ancak bu düşüncenin kurallarla yaşayan bir toplumda uygulanmasının zor olduğunu da vurgulamadan geçmiyor. Schwartz, gerçek mutluluğa ancak bireysel tatminle ulaşılabileceğine inanıyor ve izleyiciye de bu düşünceyi kabul ettirmeyi başarıyor… Konuşmanın süresi ise 23 dakika 15 saniye.

Dan Gilbert – Why We Make Bad Decisions? / Neden Kötü Kararlar Alıyoruz?

Toplumsal açıdan ahlaki olan kurallardan ve alınan kararların mutluluğumuzu nasıl etkilediğinden bahsettik, şimdi de konuya daha kişisel bir açıdan bakalım.

Konuşmasına “her zaman doğru kararlar veriyor olsaydık dünya nasıl bir şey olurdu?” sorusuyla başlayan Dan Gilbert, insanların ciddi bir karar vermeleri gereken noktalarda neden yanlış tercihler yaptıklarını ele alıyor. Schwartz bu konunun en büyük nedenlerinden birinin “ne istediğimizi bilmemek” olduğunu, bu yüzden de aldığımız kararların bizi tatmin ve mutlu etmediğini söylüyor. Konuşmayı dinlerken hayatınızda gerçekleşmesini istediğiniz her şey adeta bir film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek ve şimdiye kadar aldığınız kararları bu çerçevede tekrardan sorgulayacaksınız. Konuşmanın süresi ise 33 dakika 28 saniye.

Graham Hill – Less Store More Happiness / Daha Az Eşya, Daha Çok Mutluluk

Amerika’da ve modern dünyada tüketimin ne kadar tehlikeli bir boyuta geldiğinden bahsederek konuşmasına başlayan Graham Hill, alışveriş yapmanın ve tüketmenin büyük sonuçlarına değiniyor. Kredi kartı borcu, çevre kirliliği ve stres… Sürdürülebilirlik üzerine kurulan TreeHugger.com‘un kurucusu Graham Hill, minimalist yaşam tarzını ve alışverişi nasıl hayatından çıkarttığını ve bu durumun hayatında değiştirdiği şeyleri anlattığı konuşmasında insanları daha az satın almanın ve daha dolu bir hayat yaşamanın mümkün olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Bu ilham verici konuşmanın süresi ise 5 dakika 42 saniye.

Martin Seligman – The New Era of Positive Psychology / Pozitif Psikoloji Üzerine

İnsan hayatında çok uzun bir süredir var olan “psikoloji”, özellikle son birkaç yıldır şekil değiştirerek varlığını sürdürmeye devam ediyor; pozitif psikoloji. Psikolog Martin Seligman konuşmasında dengeye, optimizme ve başarıya odaklı bir yüzyıla girdiğimizden bahsediyor. Bu videoyu izlerken başarıya ve mutluluğa ulaşmanın psikolojik mutlulukla bağlantılarını gözden geçirecek ve yeni bir bakış açısı kazanacaksınız. Konuşmanın süresi ise 23 dakika 37 saniye.

Matthieu Ricard – The Habbits of Happiness / Bir alışkanlık türü olarak: Mutluluk

Bir düşünün, mutluluk bir alışkanlık olsaydı dünya ne kadar güzel bir yer olurdu, öyle değil mi?

Durum pek böyle olmasa da, Matthieu Ricard konuya oldukça optimist bir açıdan bakıyor. “Dünyadaki en mutlu insan” olarak tanınan Budist keşiş Matthieu Ricard, mutluluğun bir alışkanlık olmadığını, ancak mutluluğa giden yolların ve davranışların birer alışkanlık olabileceğini söylüyor. Ricard savunduğu tezi şu cümlelerle destekliyor:

“Eğer insanlar onları mutlu eden şeyleri her gün yapmaya başlarsa ve tutkularının peşinden giderse, bu onların günlük yaşamlarından çok daha fazla keyif almalarını sağlar. Günlük hayatınız ve rutinleriniz sizi mutlu ediyorsa, zaten mutlusunuz demektir.”

Konuşmanın süresi ise 20 dakika 50 saniye.

Matt Killingsworth – Want To Be Happier? Stay In The Moment / Mutlu Olmak İstiyorsan An’da Kalmalısın

“Biz Amerikalılar geçmiş yıllara göre daha zenginiz, daha uzun süre yaşıyoruz ve daha büyük evlerde oturuyoruz, peki neden mutlu değiliz?”

Konuşmasına çarpıcı bir soruyla başlayan Matt Killingsworth, mutlu olmak için yaptığımız hiçbir şeyin bizi “daha mutlu” kılmadığını söylüyor ve ekliyor; “Kendimizi ve bedenimizi içinde bulunduğumuz an’dan soyutladığımızda ve zihnimize an’da olmak için izin verdiğimizde mutluluğa ulaşabiliyoruz.” 

Bu ilham verici ve farkındalıklarla dolu konuşmanın süresi ise 10 dakika 9 saniye.

Neil Pasricha – The Tree A’s of Awesome / Muhteşemliğin 3 Aşaması

“1000 Awesome Things” (1000 Harika Şey) isimli bloğuyla bilinen Neil Pasricha, konuşmasına, hayatında her şey yolunda giderken ve kendini mutlu hissederken, bunun bir anda değiştiğini fark ettiği an’a değinerek başlıyor. Pasricha dinleyicilerine daha harika, daha mutlu ve daha farkında olmak için 3 temel ipucu veriyor. 17 dakika ve 16 saniye süren bu videonun sonunda kendinizi çok daha umut dolu hissedeceksiniz.

Philip Zimbardo – The Psychology of Time / Zaman Hakkında Sağlıklı Saptamalar

Konuşmasına Adem’in “elmayı ısırma” anıyla yaptığı güçlü metaforla başlayan Philip Zimbardo, hayatın ne kadar ayartıcı olduğunu dile getiriyor. Psikolojinin üstadlarından biri olan Philip Zimbardo TED konuşmasında, dengenin, liderliğin, mutluluğun ve farkındalığın basit psikolojisine değiniyor. Bu konuşmada Zimbardo, insanların geçmişten, an’dan ve gelecekten faydalanarak mutluluklarını nasıl pekiştirebileceklerinden bahsediyor. İlginç ve düşündürücü bir bakış açısı elde edeceğiniz bu videonun süresi 6 dakika 23 saniye.

Rick Warren – A Life of Purpose / Amacı Olan Bir Yaşam Üzerine

Yaşadığımız rutin hayatların “yaşamak” değil, sadece “var olmak” olduğunu söyleyen Rick Warren, dönemin en dindar Hristiyanlarından biri olarak tanınıyor. Warren her insanın bir amaç için dünyaya geldiğine inananlardan ve savunduğu fikirse “mutlu olmak için mutlu etmek” gerektiği. Rick Warren’a göre insanlar yardım etmeye, paylaşmaya ve mutlu etmeye odaklandığında kendilerini çok daha mutlu hissedecek. Ayrıca Warren’a göre bu, mutluluğa dair var olan en basit tezlerden biri olsa da, mutluluğu bir sonraki nesillere aktarmanın en etkili yollarından biri.

Videoların her birini Türkçe altyazı seçeneğiyle izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kendinizi yetersiz hissettiğiniz zamanlarda hatırlamanız gereken 7 şey

Kaynaklar:
Topcounselingschools.com
ted.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!