İyileşme yolculuğunuzu hızlandıracak ipuçlarıyla dolu TED konuşmaları

Hepimiz hayatımızın farklı dönemlerinde olumsuz duygular deneyimleyebiliyor, ne yapmamız, nasıl davranmamız ve iyileşmek için hangi adımları atmamız gerektiği konusunda zorluk yaşayabiliyoruz. Umudumuzu kaybetmeye çok yakın olduğumuz zamanlarda hissettiğimiz çaresizlik, yalnızlık hissi, değişim korkusu, gelecek kaygısı gibi pek çok duygu ve durum işlerin nasıl yoluna gireceği konusunda endişe yaşamamıza ve kendimizi sıkışmış bir halde bulmamıza neden olabiliyor. Bu gibi zorlayıcı zamanlarda kendi ihtiyaçlarımızı önceliklendirmek, duygularımızı ve gerçekleri kabul etmek ve kendimize zaman tanıyarak sürecin içerisinden çıkmak için maruz kaldığımız stresi azaltacak adımlar atmak etkili olsa da farklı destek kaynaklarına da ihtiyaç duyabiliyoruz. Ve TED konuşmaları gibi ilham ve motivasyon dolu destekleyici videolarda kendi zorlayıcı deneyimlerinden yola çıkarak paylaşımlar yapan isimler cesaretlenmemize ve umudumuzu yeniden yakalamamıza yardımcı olabiliyor.

Depresyondayken nasıl çamaşır yıkarsınız – KC Davis

How to do laundry when you're depressed | KC Davis | TEDxMileHigh

Temizlik yapmaya bambaşka bir bakış açısı ile yaklaşmanın mental sağlığı iyileştirici bir etkisi olabileceği aklınıza gelir miydi? İki çocuk annesi ve ünlü bir terapist olan How to Keep House While Drowning kitabının yazarı KC Davis, ütü, çamaşır, temizlik gibi ev işlerini yepyeni bir yaklaşımla kucaklıyor ve kendi annelik deneyimlerinden yola çıkarak ruh sağlığınızı nasıl iyileştirebileceğinizi, kendinize nasıl daha nazik davranabileceğinizi anlatıyor. Erteleme alışkanlığı ile mücadeleden stresi yatıştıracak ipuçlarına zorlayıcı ve yoğun stresli zamanların üstesinden gelmenin ipuçlarını keşfetmek için Davis’in konuşmasına mutlaka kulak vermelisiniz.

Kaygı ile nasıl başa çıkılır? – Olivia Remes

How to cope with anxiety | Olivia Remes | TEDxUHasselt

Kaygılar üzerine pek çok araştırma yürüten Olivia Rems, kaygıyı yepyeni bir bakış açısıyla tanımlıyor ve onunla başa çıkmak için kritik adımlar öneriyor. Sürekli yanımızda olan ve nereye gitsek bizimle gelip her şeye bir söz söyleyen (yanlış, hayır, çok kötü, böyle yapılmaz vb.), eleştiren ve kendimizi mutlu hissedebilecekken bile kötü bir şey olacağını fısıldayan sesi kaygı olarak tanımlayan Remes, ondan kurtulmak için kendimize ve başkalarına karşı nazik olmamız gerektiğini anlatıyor ve konuşmasında işe yarar pek çok ipucu sunuyor.

Depresyondayken sessizce acı çekmeyin – Nikki Webber Allen

Don't suffer from your depression in silence | Nikki Webber Allen

Yapımcı ve aktivist Nikki Webber Allen, ilham veren TED konuşmasında duygularımızdan, hissettiklerimizden ve yaşadıklarımızdan utanmamamız gerektiğine dikkat çekiyor ve birtakım duygularla mücadele etmenin zayıflık göstergesi olmadığını; aksine insan olduğumuzun işareti olduğunu vurguluyor. Uzun yıllar stres ve anksiyete ile baş etmeye çalışırken kendisine depresyon teşhisi konulmuş olmasına rağmen bu teşhisten nasıl kaçındığını, kimseye anlatamadığını ve bu nedenle ihtiyacı olan yardımı ilk başta alamadığını belirten Allen, sessizlik içerisinde acı çekmenin iyileşmeyi engellediğini anlatıyor ve herkesin yalnız olmadığını bilmesini ve yardıma ihtiyacı olduğunda elini uzatmasını istiyor.

Duygusal cesaretin hediyesi ve gücü – Susan David

The gift and power of emotional courage | Susan David

Ünlü Psikolog Susan David, ilham verici konuşmasında duygusal katılık dünyasında yaşadığımızı belirtiyor ve duygularımızın ‘iyi’ ya da ‘kötü’ olarak etiketlendiğini, kötü duygularınsa meşrulaştırılmaması için bir kenara itildiğini anlatıyor. Oysa ki duygularımızın bize değil bizim duygularımıza sahip olduğumuzu fark etmemiz gerektiğini söylüyor ve duygusal katılıkla mücadele edebilmek için duygusal olarak çevik, güçlü, cesaretli davranmamız gerektiğini öğütlüyor. David, pozitifliği duygusal gerçekliğe tercih eden bir kültüre meydan okuyor ve hepimizi tüm duygularımızı kabul etmeye davet ediyor.

30 gün boyunca yeni bir şey dene – Matt Cutts

Try something new for 30 days – Matt Cutts

Birtakım olumsuz alışkanlıklar üzerinize yapışıp kaldı ve onlardan nasıl kurtulacağınızı, iyi alışkanlıkları nasıl kazanacağınızı bilmiyor musunuz? Öyleyse Matt Cutts’ın bu konuşması tam size göre. Kendinize 30 gün boyunca meydan okuyarak daha iyi bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Küçük adımlar ve minik değişikliklerle büyük işler başarabilir, özgüveninizi artırabilirsiniz. ’30 gün öyle ya da böyle nasıl olsa geçecek, neden daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi deneyerek geçmesin ki…’ diyen Cutts’ın konuşmasından ilhamla siz de istediğiniz bir şeyleri bugün başlatabilirsiniz.

Zor zamanların hediyesi – Tara Igoe

The gift of tough times | Tara Igoe | TEDxLaJolla

İletişim uzmanı ve profesyonel gelişim koçu olan Tara Igoe, TED konuşmasında kendi deneyimlerinden yola çıkarak zor zamanların üstesinden gelmenin ve stresle mücadele etmenin püf noktalarını ele alıyor. Yaşamdaki amacımızın kendimizle yüzleşme cesaretine sahip olmak ve kendi gerçekliğimizi kabul etmek olduğunu söyleyen Igoe, korkuyla değil ‘sevgiyle’ hareket etmemiz gerektiğine dikkat çekiyor. Stresli ve kaygılı zamanlarda yaşadığımız olumsuz durumları dönüşüm fırsatı olarak gördüğümüzde kendi yolumuzu aydınlatabileceğimizin altını çiziyor.

Siz de yaşam yolcuğunuzda ilham alabileceğiniz, farklı bakış açılarından ve yapıcı yaklaşımlardan faydalanarak kendinizi geliştirebileceğiniz, iyileşme yolcuğunuzu hızlandırabileceğiniz fikirleri duymaktan keyif alıyorsanız daha fazla TED videosu için aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Zor bir dönem geçirdiğini düşünenler için ilham verici TED konuşmaları
Kişisel gelişimine yatırım yapmak isteyen herkesin dinlemesi gereken TED konuşmaları
Yavaşlamanın gücü: Yavaş yaşamla ilgili ilham veren TED Konuşmaları, kitaplar ve belgeseller
Mutluluk ve mutlu olmak üzerine 10 etkili TED konuşması

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!